Středa 12. srpna 2020svátek má Klára 29 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Česko hlásí nejvyšší denní nárůst nakažených za necelé dva měsíce, hospitalizováno je 131 pacientů

Na několika místech Moravskoslezského kraje začalo 2. května 2020 ráno plošné... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na několika místech Moravskoslezského kraje začalo 2. května 2020 ráno plošné... | foto: ČTK

Karviná Počet potvrzených případů nemoci covid-19 v Česku stoupl ve středu o 127, což je nejvyšší denní nárůst od 21. dubna. Více než 100 nových případů za den odhalily testy naposledy koncem minulého pracovního týdne. Ve čtvrtek zatím přibylo 53 nakažených.

Od začátku epidemie se novým koronavirem v Česku nakazilo 10 830 lidí, z nichž se už přes 70 procent uzdravilo. V souvislosti s koronavirem dosud zemřelo 345 lidí, šest z nich tuto středu a jeden ve čtvrtek. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví ke čtvrtečním 17:30.

Ve středu provedly laboratoře v Česku 3765 testů na nový koronavirus, o 833 méně než v úterý. Pozitivních bylo 3,37 procenta vzorků.

V minulém týdnu ve čtvrtek a pátek narostl denní počet nově potvrzených případů covidu-19 z několika desítek případů na 118, respektive 126. O víkendu počet nově odhalených případů naopak výrazně klesl, pravděpodobně v důsledku nižšího počtu provedených testů. V pondělí laboratoře odhalily 63 nových případů a v úterý 89.

Po odečtení vyléčených a zemřelých od celkového počtu nakažených je v Česku v současnosti 2836 lidí s covidem-19. U většiny pacientů má nemoc lehký průběh. Hospitalizováno je podle posledních údajů ministerstva zdravotnictví 131 nakažených, stav 13 z nich lékaři hodnotí jako těžký.

Z jednotlivých regionů bylo dosud nejvíce případů nákazy zaznamenáno v Praze, a to 2465. Hlavní město má také největší podíl evidovaných případů na počet obyvatel. Na každých 100 000 obyvatel metropole připadá přibližně 186 nakažených.

Podobná je situace v Moravskoslezském kraji, kde bylo od začátku epidemie do dneška potvrzeno 2194 případů onemocnění. Na každých 100 000 obyvatel tak připadá téměř 183 potvrzených případů covidu-19.

Další testování na Karvinsku

Pracovníci dolů ČSM-Sever a ČSM-Jih společnosti OKD na Karvinsku se budou znovu plošně testovat na koronavirus SARS-CoV-2 způsobující nemoc covid-19. Nařídila to Krajská hygienická stanice (KHS) v Ostravě, protože tam během zhruba tří týdnů postupně zaevidovala 149 nakažených, řekl ve čtvrtek Petr Kopřivík z KHS. 

Jde o 95 zaměstnanců OKD a 54 pracovníků dodavatelských firem. Podle hygieniků není jasné, zda nákaza souvisí s ohniskem v Dole Darkov, kde už je situace stabilizovaná, je tam sice 506 nakažených, ale od minulého pátku přibylo jen sedm nových.

„Je tam spousta lidí, která byla exponována na obou dolech. Příznaky nemoci mají minimální, nebo žádné. V posledních dnech ale ten nárůst nových případů byl už příliš velký,“ řekl Kopřivík.

V dolech OKD kromě Darkova se v minulých dnech dělalo plošné testování rychlostesty. „Ukazuje se, že rychlotesty nejsou v tomhle případě úplně vhodné,“ řekl Kopřivík. Další plošné testování, které začne v pátek a potrvá do úterý, se proto bude dělat PCR testy. Případná další opatření pro doly se podle Kopřivíka budou řešit podle toho, jaké budou výsledky.

Mluvčí OKD Naďa Chattová řekla, že firma už se na testování připravuje, aby opět mělo hladký průběh. Spolupracovat bude se zdravotníky i armádou. „Testovat se bude na Dole ČSM-Sever a týkat se to bude více než 3000 zaměstnanců,“ řekla Chattová. Podle mluvčí bude provoz na Dole ČSM-Sever a ČSM-Jih bude přizpůsoben tak, aby testem prošli všichni zaměstnanci a vrátili se do práce jen ti, kteří budou mít negativní test.

„Evidujeme ke čtvrtku už 102 vyléčených zaměstnanců, většinou z Dolu Darkov. Dělá nám to radost, jak z důvodu toho, že jsou naši zaměstnanci už zdraví, tak i z důvodu, že postupně budeme moci najíždět na Dole Darkov na provoz, v závislosti na počtu lidí,“ řekl ředitel provozu OKD David Hájek.

Na dolech pokračují zpřísněná opatření. V Dole Darkov se stále netěží a dělají se tam jenom práce nezbytné pro zajištění bezpečného chodu dolu.

Kůže je zrcadlem vnitřních chorob, říká lékař. Jaké nemoci může ukázat?

Petr Arenberger, kožní lékař a ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyrážka s pupínky, puchýřky i problémová pigmentová znaménka dokážou pěkně znepříjemnit život, ale mohou být také...

VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2020: Horská kola s pevným rámem

Horská kola s pevným rámem: Testovaný model EasyBike Egoist | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Elektrokolo s pevným rámem je univerzál vhodný jak do terénu, kde pomohou širší pneumatiky a odpružená vidlice, tak na...

Panny si užijí lásky, nový vztah čeká Lvy. Horoskop pro všechna znamení

Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Oheň charakterizuje znamení Lva navenek, vzduch jej ovlivňuje uvnitř a oba živly se navzájem doplňují a podporují. Lidé...

Ověřeno: Vyrazte s dětmi do BRuNO family parku a zažijte spoustu dobrodružství
Ověřeno: Vyrazte s dětmi do BRuNO family parku a zažijte spoustu dobrodružství

Užíváte si léto na výletech? Pak pro vás máme tip, kde se děti opravdu vyřádí. Zamiřte do moravské metropole, a to do BRuNO family parku. Najdete...