Pondělí 27. března 2023, svátek má Dita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na eurokomisaře by mohl podle ČT kandidovat Füleho náměstek Mora

Česko

  14:22aktualizováno  15:30
PRAHA - Pokud se sněmovní strany neshodnou na kandidátovi na českého eurokomisaře, k adeptům vlády by podle České televize mohl patřit Marek Mora, který je nyní náměstkem ministra pro evropské záležitosti Štefana Füleho.

Marek Mora na snímku z roku 2009. foto: Senát ČR

Dodal, že vláda zatím stále preferuje dohodu stran na jednom adeptovi. Na dotaz, zda by Mora mohl být kompromisním kandidátem, uvedl: "To nejsem schopen v tuhle chvíli posoudit." Na vybírání příštího eurokomisaře má Česko podle Kohouta ještě několik týdnů vzhledem k tomu, že budoucí personální složení EK pravděpodobně nebude předmětem summitu EU koncem příštího týdne. "Švédské předsednictví otázku složení komise na příští Evropské radě nechce projednávat," uvedl Kohout. Téma by podle něj mohlo být předmětem až zamýšleného mimořádném summitu v listopadu.

Patová situace se stranickým výběrem kandidáta na eurokomisaře hrozí vzhledem k tomu, že pětice původních sněmovních stran navrhla vlastní kandidáty. Lidovci navrhli exministra Pavla Svobodu, zelení neúspěšného prezidentského kandidáta Jana Švejnara a komunisté europoslance a kosmonauta Vladimíra Remka. Na svých adeptech - Füleho předchůdci Alexandru Vondrovi a dosavadním eurokomisaři Vladimíru Špidlovi - trvají i obě nejsilnější uskupení, tedy ODS a ČSSD.

Předseda občanských demokratů Mirek Topolánek ve čtvrtek uvedl, že by shoda s ČSSD byla vhodná kvůli tomu, aby Česko po květnových volbách do sněmovny komisaře neměnilo. Nevyloučil ale ani nalezení kandidáta mimo strany.

Premiér Jan Fischer už oznámil, že pokud se strany nedohodnou, bude vláda nominovat kandidáta podle vlastního výběru.

Předmětem summitu EU, který se uskuteční ve čtvrtek a v pátek v Bruselu, má být dodatek k lisabonské smlouvě, který podle představ prezidenta Václava Klause zavedl pro Česko podobnou výjimku z Listiny základních práv EU, kterou mají Velká Británie a Polsko. Prezident svou podmínku vysvětluje obavami z možných majetkových nároků sudetských Němců. Podle Kohouta "konkrétně úplně jasno ještě není", jak bude dodatek vypadat, byť podle Füleho bude výjimka obecná a doplní k polské a britské výjimce slova Česká republika a čárku.

Kohout nicméně potvrdil, že by Česko nebránilo přijetí podobné výjimky i pro Slovensko, jakkoli výjimku považuje za nadbytečnou. Členské země budou výjimku schvalovat v rámci smlouvy o přístupu Chorvatska nebo jiné země k EU; ta by měla rovněž obsahovat záruky pro Irsko, které kvůli nim smlouvu přijalo až v opakovaném referendu. Kohout vyloučil, že by vláda výjimku předložila parlamentu ke schválení samostatně, jak by si to přál předseda KSČM Vojtěch Filip.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat