Neděle 5. února 2023, svátek má Dobromila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na exbankéře KB se řítí potíže

Česko

PRAHA Bývalé vedení Komerční banky zažívá horké dny. Poté co policie rozeslala čtyřem bývalým manažerům obvinění kvůli nesplaceným půjčkám někdejšímu fotbalovému bossovi Františku Chvalovskému, vyplula na hladinu také další zpráva, týkající se ale jiných obchodů:

Obvodní soud pro Prahu 1 se zřejmě bude muset znovu zabývat případem bývalých šéfů Komerční banky (KB), kteří čelí obžalobě kvůli zhruba osmimiliardovému ztrátovému obchodování s rakouskou firmou B. C. L. Trading Baraka Alona. Pražský městský soud totiž podle dobře informovaného zdroje agentury ČTK před týdnem projednal odvolání žalobce proti již druhému osvobozujícímu rozsudku v neveřejném zasedání. Zpravidla to znamená, že rozsudek ruší a kauzu vrací k novému projednání prvoinstančnímu soudu.

Někdejší devítičlenné představenstvo, které čelí obžalobě z porušování povinnosti při správě cizího majetku, tak patrně čeká v této kauze již třetí kolo hlavního líčení.

První osvobozující rozsudek vynesl obvodní senát už předloni v prosinci.

Konstatoval, že žalované skutky nejsou trestnými činy a banku odkázal s nárokem na náhradu škody na občanskoprávní řízení. Městský soud ale v neveřejném zasedání tento první rozsudek zrušil s tím, že je předčasný. Ve druhém kole hlavního líčení pak obvodní soud rozhodl stejně jako předloni.

Devíti obviněným hrozily dva roky až osm let vězení. Muži z bývalých představenstev KB - Karel Bednář, Petr Budínský, Tomáš Doležal, Jaroslav Mareš, Bořivoj Pražák, Pavel Ševčík, Lubomír Štěpáník, Ladislav Vinický a tehdejší generální ředitel KB Jan Kollert - jsou stíháni od května 2000.

Kollert je stíhán jen za jeden, poslední skutek z roku 1999. Policie ho ale nově stíhá ještě v devět let staré kauze pochybných úvěrů pro firmy kolem bývalého šéfa Českomoravského fotbalového svazu Františka Chvalovského. Kollert je se třemi kolegy podezřelý z úvěrového podvodu.

Autor:

Mohlo by vás zajímat