130 let
Prezident Václav Klaus sleduje hodinky cestou na tiskovou konferenci

Prezident Václav Klaus sleduje hodinky cestou na tiskovou konferenci | foto: ČTK

Speciál

Na 'garanta' Klause může Nečas doplatit. I křeslem šéfa strany

Česko
  •   7:36
Premiér Petr Nečas za pomoci "garanta" Václava Klause ustál chystanou rebelii Věcí veřejných a jeho koaliční kabinet povládne dál. Lepší zprávu by si asi občanští demokraté nemohli přát. Zvlášť poté, co se první příčinou celé krize stala korupční aféra na ministerstvu jejich místopředsedy Pavla Drobila.

Věc má ale svá úskalí. Nepsanou tajnou dohodu, kterou špičky všech tří koaličních stran popostrkovány Klausem uzavřely. Ani poslanci ODS při hlasování zjevně netušili, na co si Petr Nečas na Hradě s véčkaři a představiteli TOP 09 pod dohledem prezidenta vlastně plácli.

První úniky informací o dohodě přitom naznačují, že zisk poslanců Věcí veřejných pro jednotné odmítnutí návrhu na nedůvěru kabinetu, byl z pohledu ODS krvavě zaplacen. Ještě včera ráno si grémium občanských demokratů odsouhlasilo, že bude proti odvolání policejního prezidenta Oldřicha Martinů a jeho nahrazení kandidátem dua Vít Bárta - Radek John. Zároveň odmítlo souhlasit s návratem hlavního aktéra "kauzy Drobil" Libora Michálka do Státního fondu životního prostředí. Toto usnesení následně jednoznačně posvětil poslanecký klub ODS. Z něj se nesly bojovné věty o tom, kterak se nyní nesmí ustoupit vydírání véčkařů, nebo se jejich chování bude opakovat. Prezident Klaus měl v pondělí večer Nečasovi dodávat odvahu, zatímco Bártovi řekl, aby "neblbli". I to muselo občanské demokraty povzbudit.

Čtěte více

Jenže podle dostupných informací z tajné dohody u Klause má Martinů skončit zřejmě už dnes a návrat Michálka (kterému se už Nečas veřejně omluvil) do fondu má být koaličním úkolem pro nového ministra životního prostředí. Jasné zatím není jen to, zda ODS aspoň bude moci do výběru nového policejního prezidenta nějak významněji zasahovat. I kdyby ano, jde jednoznačně o porážku premiéra.

Nečas spor s Věcmi veřejnými vyhrotil ("když Martinů, tak i John", což je zjevně pasé) a svoji stranu vyburcoval do bojovné nálady (mnozí poslanci už přemýšleli, co bude po pádu vlády, mluvilo se i o velké koalici), aby poté na Hradě téměř ve všem kapituloval. Je jen otázkou, zda si občanští demokraté, kteří obsah dohody neznali, budou ještě dnes tolik pochvalovat, že "svoji" vládu udrželi i za cenu takových principiálních ústupků koaličním partnerům. Mnohým se Nečasův postup jistě zamlouvat nebude a mohou mu to dát brzy velmi zřetelně najevo.

Rok 2010 v obrazech

Druhou věcí pak je, zda přeživší koaliční vláda bude stále vládou občanských demokratů Petra Nečase. Anebo spíš kabinetem TOP 09 (takticky se držela zpátky, ale v některých věcech se postavila přímo na stranu véčkařů, jindy její vrcholní představitelé mimo záznam obviňovali Nečase a ODS ze snahy vládu rozbít a "černého Petra" nechat na straně Radka Johna), Věcí veřejných a ODS představovanou především osobou Václava Klause. Prezident si totiž po nejčerstvější zkušenosti bude moci slabého Nečase vodit za provázky. A to jak a kdy se mu zamane.

Obojí přináší špatné vyhlídky nejen pro celou Občanskou demokratickou stranu, ale především pro Petra Nečase. Včera sice udržel svoji vládu, ale jsou-li informace o Nečasových ústupcích pravdivé, také hodil pořádný granát dovnitř ODS. Jeho ničivé důsledky mohou smést především jeho z křesla předsedy strany.

Autor: Petr Kolář
  • Vybrali jsme pro Vás