Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Na Google útočila čínská vláda

Česko

Diplomatické depeše z WikiLeaks přinesly nová odhalení. Na lednový útok hackerů prý dohlížel šéf čínské komunistické propagandy.

NEW YORK / PRAHA Někdy na přelomu roku si vysoký představitel čínské komunistické strany Li Čchang-čchun zadal do internetového vyhledávače Google své jméno. Zjistil, že stránka není nijak cenzurovaná, takže našel články, které ho kritizovaly. A to ho znepokojilo. Proto došlo k útoku hackerů na počítačové systémy společnosti Google. Naznačují to alespoň dokumenty americké diplomacie zveřejněné serverem WikiLeaks, které o víkendu publikoval americký deník The New York Times.

Napadeny byly tehdy rovněž e-maily čínských bojovníků za lidská práva. Společnost Google se nechala slyšet, že útok má původ na čínském území. Peking se proti tomu ale ostře ohradil. Teď zveřejněné depeše naznačují, co si o tom všem mysleli Američané. Šlo prý o „stoprocentně politickou akci“. V jedné z depeší, které směřovaly z Pekingu do Washingtonu, se psalo: „Podle dobře informovaného kontaktu koordinovala útoky na systémy Googlu čínská vláda. Přísně tajné operace byly řízeny na úrovni stálého výboru politického byra ústředního výboru.“ Dokonce jsou v dokumentu i konkrétně jmenováni dva Číňané-organizátoři. Na hackery měli dohlížet šéf komunistické propagandy Li Čchang-čchun a Čou Jung-kchang, jenž prý zodpovídá za bezpečnost země. Zda o útoku věděli i čínský prezident či premiér, ale „kontakt“ (prý osoba napojená na čínskou elitu) nevěděl. Kde berou Číňané vynikající hackery, není jasné, nicméně nejspíš jde o „počítačové útočníky vlastence“, které často podporuje armáda, denně na ně ale nedohlíží. Google hlásil „vysoce sofistikované“ napadení svých stránek v lednu. Dva měsíce poté své působení na čínském trhu omezil a stáhl necenzurovanou verzi vyhledávače do Hongkongu. V červenci se pak do Číny vrátil.

Podle depeší se Čína svou „hackerskou akcí“ i chlubila. Rada pro informační technologie prý na jaře zaslala zprávu čínskému vedení, ve které se psalo: „V minulosti se mnoho státních představitelů obávalo, že internet nemůže být kontrolován. Dospěli jsme ale k názoru, že web kontrolován být může.“

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...