Úterý 24. května 2022, svátek má Jana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na grog zatím jezdit nebudu

Česko

hlásí Lukáš Bauer, vítěz minulého seriálu Světového poháru, na prahu nové sezony

MUONIO/PRAHA Až v dalekém finském Laponsku se připravuje lyžařský král zeměkoule Lukáš Bauer (31) na novou sezonu. V Muoniu, kde lyžařům dávají sobi dobrou noc, v obci s hustotou 1,23 obyvatele na km2.

* LN Již dnes vás v Muoniu čekají první kontrolní závody. Pohříchu ve sprintu, tedy disciplíně, která vám příliš radosti nepřináší. Proč se tedy vlastně postavíte na start?

Abych se v sobě pokusil probudit sprinterského boha. (směje se) Bojím se ale, že nejspíš bude ještě dlouho spát. Možná nafurt... Jde mi hlavně o to, abych poznal, jak na tom na začátku sezony jsem, chci se porovnat s ostatními. Na Tour de Ski se sprintu nevyhnu, takže s ním chci mít předtím aspoň nějakou zkušenost.

* LN Muonio se i většinu dne v současném podzimním čase choulí do šera či do tmy. Jak se již téměř tři týdny vyrovnáváte s těmito depresivními podmínkami?

Já s tmou problém nemám. Na trénink zpravidla vyjíždím už v 7.40 a večer taky končím za tmy. Přes den bych se ve stopě musel tlačit.

* LN Základ vaší stravy prý ve Finsku tvoří sobi. Jak moc vám chybí cosi z českého jídelníčku?

Vzal jsem si sebou nějaké čokolády a další sladkosti, ale moc dlouho nevydržely. A to mi od nich kupodivu neodpomohl ani Kukín (Koukal). Všechno jsem spořádal sám... Tak jsem po pár dnech musel vyrazit do místních obchodů. Ale ten sob na talíři chutná hodně dobře. Berou ho tady asi jako my krávu a patří mezi naprosto běžné součásti jídelníčku.

* LN Přípravu na start do nové sezony, v níž budete obhajovat vítězství v seriálu Světového poháru, jste si v Muoniu zpestřil i návštěvou zubaře, který vás připravil o poslední zub moudrosti. Nebude vám chybět? Vždyť lyžaři musejí na běžkách často setsakramentsky přemýšlet...

(směje se) Myslím, že ne. Loni jsem už měl také se zubem moudrosti problém, tak jsem se s jedním lékařem v Čechách dohodl, že tenhle dáme pro jistotu pryč. Aby náhodou uprostřed zimy nezlobil. Jenže můj zubař onemocněl a zub se tady ve Finsku ozval. Začal se mi klubat ven, tak jsem si ho nechal vytrhnout. Místní zubař sice říkal, že můžu klidně už druhý den trénovat, ale radši jsem si dal dva dny pauzu. Aby nevznikly nějaké komplikace. Už jsem naprosto v pohodě, radši to ale ťukám na dřevo.

Pokračování na straně 21

Bauer: Na grog zatím jezdit nebudu

Dokončení ze strany 24

* LN Celé ty téměř tři týdny s vámi tráví i váš osobní servisman Vít Fousek. Proč ho ve Finsku potřebujete, když při premiéře Světového poháru ve švédském Gällivare budou příští týden sněhové podmínky zcela jistě naprosto odlišné?

Důležité je, že servismani si tady vyzkoušejí a rozřadí nové lyže, které jsme na podzim dostali. Servismanská práce není jen o testování a mazání lyží, jde také o to, že se na lyžích začnou zase vozit, naberou potřebnou kondičku, prostě si na lyžování po létě znovu zvyknou. Servis skutečně není jen o tom, být zavřený celý den v buňce.

* LN V předvečer úvodních závodů loňské sezony jste si právě se servismany připil grogem. A protože jste vyhrál, téhle zvyklosti jste se pak držel v průběhu celé hvězdné zimy. Takže ve čtvrtek večer jste se chystal osvědčenou tradici oprášit?

Napadlo mě to, ale radši se tomu vyhnu. Kdyby se mi ale náhodou na běžkách nedařilo, tak se případně k téhle tradici vrátím a grog mě z krize třeba vytáhne. (směje se) Před pátečním sprintem by ale byl grog asi stejně zbytečný. Jestli si dobře vzpomínám, tak před rokem jsem na něm tady na Severu skončil tuším na 78. místě...

* LN Po pátečním sprintu vás v sobotu čeká 15 km klasicky; nedělní závod ve skejtu ale prý vynecháváte. Jde vám snad momentálně lépe klasický styl než bruslení?

Nemám problém ani s jedním stylem, jezdí se mi dobře klasicky i bruslením. Až podezřele jsem spokojený.

* LN To je dobře, nebo špatně?

Uvidíme. Trochu se bojím, aby to nebylo špatně... Můj trenér Míra Petrásek a servisman Vítek Fousek mi ale tvrdí, že jezdím dobře. V předchozích letech měli pokaždé odhad správný, tak jen doufám, že tenhle trend bude pokračovat.

* LN Už vás ve Finsku poctili návštěvou dopingoví komisaři?

Zrovna včera! Paradoxně jsem šel jen na odběr krve. Myslím si ale, že od soustředění v Ramsau toho mají ode mě, co se tedy týče krve, tolik, že bych mohl rozhodně kandidovat na Jánského medaili... (cena udělovaná za bezpříspěvkové odběry krve - pozn. red.)

* LN Takže vám zkrátka zase pustili žilou...

Jako vítěz posledního Světového poháru cosi podobného můžu samozřejmě očekávat. Jak se objeví, berou především mě. Občas ale navštíví i jiného lyžaře...

* LN Příští týden vás v Gällivare čeká i štafeta. Aneb disciplína, o níž se tvrdí, že by mohla být tajným trumfem českého mužského lyžování pro mistrovství světa v Liberci. Zase vás bude čekat poněkud nevděčný druhý úsek?

Druhý úsek už mně zůstane asi navždy; pokud se tedy u nás neobjeví výrazně lepší klasik, který by mě z druhého úseku vyřadil. Bohužel to ale zatím moc nevypadá... Ale o tajném trumfu bych snad ani nemluvil. Vždyť už dlouho otevřeně hlásíme, že v Liberci máme jasný cíl - bojovat o medaile. Moc možností zkusit si štafetu před Libercem nemáme, takže v Gällivare pojedou hned dvě české štafety.

* LN Co cítíte bezprostředně před novou sezonou - sebevědomí, strach, či třeba nejistotu?

Vnímám smíšené pocity... První závod pojedu se žlutým číslem a vím, že hodně lidí bude ode mne očekávat strašně moc. Já si ale říkám, co bylo loni, to bylo loni. Teď začíná nová sezona. Každopádně udělám vše proto, aby ta nová se té loňské hodně přiblížila.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....