2. dubna 2015 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

‚Na hajzlu mi předává moo.‘ Zápisky, kvůli nimž na Homolce padla nová obvinění

David Michal | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy David Michal | foto: MAFRA - Petr Topič

PRAHA Jeden pro nemocnici pracoval jako právník, druhá jako účetní, další dva jako poradci a všichni se podle policie podíleli na uplácení a manipulovali zakázkami na právní, účetní a poradenské služby. Řeč je o nově obviněných v kauze Nemocnice Na Homolce.

Jde o Emilii Bialešovou, advokáta kanceláře MSB Legal Davida Michala, exporadce ředitele nemocnice Zdeňka Čápa a poradce Josefa Kantůrka.

Jako hlavní vodítko policistům posloužil zápisník exředitele Nemocnice Na Homolce a dalšího obviněného Vladimíra Dbalého. Server Lidovky.cz měl možnost do diáře nahlédnout a vybral pasáže, které se nově stíhaných týkají. Jméno šestého obviněného je dosud neznámé. 

Kolem účetní Emilie Bialešové policisté kroužili již dlouho. V její účetní firmě zasahovali již loni v červnu při první vlně obvinění. Hlavní účetní Nemocnice Na Homolce však trestnímu stíhání trochu překvapivě unikla. Od té doby se o ní nicméně detektivové intenzivně zajímali a není divu.

Bialešová od roku 2008 fungovala jako hlavní účetní nemocnice. „Otevřeno šampaňské. Celý projekt by mi měl zajistit potenciální pravidelný měsíční příjem cca 250K (250 tisíc korun - pozn. red.) po dobu pěti let. Dokončení prvního konstruktivního projektu,“ zapsal si Dbalý po uzavření smlouvy na outsourcing účetnictví do svých poznámek, které pro policii představují jedno z vodítek a klíčový důkaz.

Bialešová byla pro skupinu kolem Dbalého, lobbisty Iva Rittiga a jeho právníka Davida Michala nepostradatelná. Přes její účetnictví procházely zakázky, které jsou podle policistů zmanipulované. Z poznámek také vyplývá, že pomáhala prát peníze z tendrů. „Předávám 6 M Bia na purifikaci (6 milionů korun Bialešové na vyčištění - pozn. red.),“ zapsal si třeba Dbalý. 

Dbalého zápisky.

Dbalého zápisky.

S tím, jak účetní čím dál tím více viděla pod ruku skupiny a získávala vliv, se jí Dbalý zjevně začal bát a přestal ji důvěřovat. „Bia (Bialešová) dostává definitivní ránu. Koupil sem si za velké peníze službu, která nefunguje, vysrala ses na to, protože jediná tvoje motivace byla fakturovat měsíčně 3M (3 miliony korun - pozn. red.), přebíráme vše se skupinou ekonomů, hru s tebou ale musíme hrát dál,“ napsal si tehdejší šéf nemocnice v březnu 2011.

Advokát David Michal podle kriminalistů představoval klíčovou postavu, která měla na chod Homolky a údajně zmanipulované zakázky zásadní vliv. Jeho kancelář MSB Legal (tehdy Šachta&Partners) získala lukrativní tendr na zastupování obří nemocnice za podezřelých okolností. Zásadní rozhodnutí se potom, jak ukazují poznámky, dělala především na půdě advokátní kanceláře a často se jich účastnil i lobbista Ivo Rittig.

„Meet s Ivem Rittigem a Davidem Michalem - rekapitulace - vše by mělo být pod kontrolou!!!“ napsal si Dbalý 1.4. 2010. Podle poznámek dostával od Michala pravidelně moo, jak nazýval úplatky. „V AK Šachta meet s Davidem Michalem, Honzou Valtrem a Jirkou - témata VŘ na právníky, ve dvou mi pak David předává moo,“ zní zápisek z 16.9. 2010.

Poznámky tehdejšího ředitele špitálu také ukazují, že Michal byl příliš horlivý a Dbalý ho chtěl uklidnit. „Shodujeme se, že současná situace ohrožuje všechny, David Michal to příliš přehřívá, je třeba zvolnit, dočistit, co ještě je možno, a nastavit bezpečnostní mechanismy,“ zapsal si Dbalý v říjnu 2010, kdy se kolem hospodaření Homolky vyrojila řada podezření.

Noví obvinění v kauze Homolka

  • Vladimír Dbalý - ředitel nemocnice 
  • Emilii Bialešová - hlavní účetní 
  • David Michal - právník 
  • Zdeněk Čáp - poradce
  • Josef Kantůrek - poradce
  • Roman Žďárek - poradce

Obvinění jsou mimo jiné  pro trestné činy přijetí úplatku, porušení povinnosti při správě cizího majetku, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, pletichy při veřejné soutěži a veřejné dražbě a podplacení.

Bezpečnostní mechanismy se týkaly i Dbalého poradců, Zdeňka Čápa a Josefa Kantůrka, které nyní policisté obvinili, zřejmě kvůli poradenským smlouvám. „Marek S., který akceptuje vyřazení jeho smlouvy z bezpečnostních důvodů, to samé poslední dobou dělám za Z. Čápa, Kantůrka,“ poznamenal si Dbalý v březnu 2011. Čáp řediteli Homolky podle jeho zápisek nosil i úplatky. „Meet se Zdeňkem Čápem - na hajzlu mi předává moo,“ napsal si ředitel Homolky 17. 12. 2009.

Nová obvinění v kauze Homolka se týkají tendrů na právní, účetní a poradenské služby. Nemocnici podle policie vznikla škoda přes 50 milionů, obvinění si měli předat úplatky ve výši přes 10 milionů korun. Dbalý zpochybňuje pravost svého zápisníku, tvrdí, že jde o směs reality a fikce.

První dvě obvinění na Homolce v kostce

Dbalý a dalších pět lidí čelí obvinění kvůli zakázce na digitalizaci chorobopisů z roku 2009, při níž podle policie Nemocnici Na Homolce způsobili škodu minimálně 57 milionů korun. Skupina se měla dopustit praní špinavých peněz plus sjednání výhody při zadání veřejné zakázky.

V srpnu si bývalý ředitel nemocnice vyslechl druhé obvinění kvůli zakázce na nákup gama nože za 140 milionů korun. Společně s chirurgem a tehdejším náměstkem nemocnice Michalem Toběrným si údajně řekl o úplatek ve výši několika procent z ceny zakázky. 

V půli září soud zamítl lékařovu žádost o propuštění z vazby, podle deníku Právo uznal důkazy předložené státním zástupcem Zdeňkem Matulou usvědčující lékaře z ovlivňování svědků a maření objasňování trestné činnosti. Dbalému zjevně uškodil nález naditého kufru. 

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?