24. května 2012 19:23, aktualizováno 25. 5 22:59 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Hodonínsko pustošil obří požár, hasiči jej dostali pod kontrolu

Požár lesa na Hodonínsku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Požár lesa na Hodonínsku | foto: Pozary.cz

HODONÍN Hasiči dostali v pátek po 17:00 pod kontrolu rozsáhlý lesní požár na Hodonínsku. I přes obtížné podmínky se hasičům daří držet plameny v ohraničeném území zhruba 200 hektarů a postupně ohniska hasit, řekl velitel zásahu Martin Červenka.

Hašení komplikoval vítr, který požár rozfoukával do okolí. Hasiči museli do boje s ohněm nasadit tři vrtulníky a také speciální letoun.

"Všechny požáry se nám už daří držet v prostoru, který jsme doslova obklíčili. Teď budeme postupně hasit ohniska, je to mravenčí práce," popsal průběh zásahu Červenka. V akci podle něj byly desítky hasičů ze tří moravských krajů. Nikdo nebyl zraněn. Podle velitele Červenky by mohl být požár uhašený v následujících dnech. Místo se musí dostatečně prolít vodou, aby se zamezilo opětovnému rozhoření.

Jde o největší lesní požár v republice od roku 1998. Jeho úplná likvidace může trvat několik dní. Plameny vyšlehly z neznámých příčin ve čtvrtek odpoledne mezi Bzencem, Strážnicí a Ratíškovicemi. Zachvátily 200 hektarů patřících Lesům ČR.

Nejvyprahlejší místo republiky

Zásah byl mimořádně složitý. Hasiči museli dovážet vodu z velké dálky a bojovali s doutnajícími kořeny stromů. Problémem byla doutnající místa, která se znovu rozhořívala.

Stoupající dým bylo možné pozorovat z dvacetikilometrové vzdálenosti. Požár zachvátil porost dlouhý čtyři a široký 1,5 kilometru. V ohni byly jen některé jeho části. Hořelo v jedné z nejvyprahlejších oblastí země nazývané Moravská Sahara.

Jde o lokalitu podobné skutečné poušti, která se rozkládá na sto hektarech. Tvoří ji duny navátých písků. Aby se co nejvíce ztížilo jejich rozšiřování, byl na okrajích před desetiletími vysázen les. Právě jeho značná část byla zachvácena požárem.

Mluvčí podniku Lesy ČR řekl, že firma se do obnovy porostu a výsadby nových stromů pustí hned, jak to bude možné. Lesníci zatím netuší, co neštěstí způsobilo.

Požár se na kilometr přiblížil k turistickému centru Littner, z něhož ve středu odjel zájezd. Tvoří jej zděný objekt a 21 dřevěných chat. Nový zájezd, tvořený 75 lidmi, by měl přijet v sobotu. "Naštěstí nás to nezasáhlo. Nemuseli nás evakuovat. Jak to bude s novým turnusem, na tom se domluvíme s hasiči," řekl správce střediska. Obával se, že bude zrušen.

"Požáry jsou u nás časté. Přes tuto vyprahlou oblast vede železniční trať Přerov-Břeclav. V létě jiskry od kol vagonů zapalují porost. Tak velký požár jako nyní, jsme tady ale léta neměli," uvedl Čejka. Podle mluvčího Správy železniční dopravní cesty Pavla Hally jsou plameny od tratě asi kilometr. Provoz na trase Břeclav-Přerov nebyl přerušen.

Místo, kde hoří les.

Místo, kde hoří les.

Policie oblast uzavřela. Na místo povolala speciální pořádkovou jednotku z Brna, která střežila příjezdové cesty a koordinovala dopravu. "Na některých místech jsou problémy se zvědavci. Důrazně je proto žádáme, aby hasičům neztěžovali práci," řekl mluvčí hodonínské policie Petr Zámečník.

"Žádná obydlí ohrožena nejsou. Boj s ohněm se odehrává venku v terénu, takže by to život ve městě nemělo ovlivnit. Naštěstí se kouř Bzenci zatím vyhnul," dodal Čejka.

Lidovky.cz, ČTK

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.