Pondělí 24. ledna 2022, svátek má Milena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na horách sněží. Některé vozovky jsou sjízdné jen se zimními pneumatikami

Česko

  7:47aktualizováno  11:08
I několik centimetrů sněhu napadlo v noci na úterý ve vyšších polohách Karlovarského kraje. V Krušných horách jsou některé úseky sjízdné jen se zimními pneumatikami. Rozbředlý sníh ale může řidiče překvapit i v okolí Mariánských Lázní, vyplývá z informací Ředitelství silnic a dálnic.

Některé úseky sjízdné jen se zimními pneumatikami. foto: Anna Vavríková, MAFRA

Sníh leží na silnicích v horských úsecích v okolí Perninku a Horní Blatné. Při okrajích vozovky tam stojí odstavená vozidla s letními pneumatikami. Podobně i na Božím Daru jsou silnice pod sněhem.

V libereckém kraji stále sněží

V Libereckém kraji sněží, i na hlavních tazích může ležet rozbředlý sníh. Silničáři doporučují zvýšenou opatrnost hlavně v horských oblastech. Vrstva sněhu leží na silnici 10 a 14 z Tanvaldu na Harrachov a také na silnici 9 ze Svoru na Rumburk, vyslali jsme tam sypače, řekl ředitel společnosti Silnice LK Petr Šén.

V horských oblastech už podle Šéna napadly až dva centimetry sněhu. Vozovky ale mohou klouzat i v nižších polohách. Pozor by si měli dát řidiči kamionů, zvlášť opatrní by měli být také motoristé, kteří už pneumatiky svých vozů přezuli na letní. Žádné vážné problémy ale zatím podle policie hlášeny nejsou.

Dalších 15 cm na Šumavě

Pět, ale místy v nejvyšších polohách až 20 centimetrů sněhu napadlo v noci na pterý a během rána na Šumavě a dál sněží. Teploty jsou kolem nuly, sníh netaje a drží se. Silničáři jsou v nejvyšších polohách od noci v terénu, vážnější problémy v dopravě ale kvůli počasí nejsou, řekli meteorologové, silničáři a místní lidé.

Sníh je zpátky. V Jablonci nad Nisou hustě sněžilo.
Sníh je zpátky. V Jablonci nad Nisou hustě sněžilo.

„Napadlo nám zatím deset centimetrů sněhu a na Březníku už dvakrát tolik,“ řekl starosta Modravy Antonín Schubert. Sněžení na konci dubna ale nikdo v horské vesnici nepovažuje za až tak výjimečné. Teplota se podle starosty drží asi půl stupně nad nulou. „Pořád poměrně hustě padá,“ uvedl. Mokrý sníh už v obci přikryl všechnu zelenou trávu i stromy. „Nezažili jste příchod Nového roku 2016 na sněhu? Nevadí! Přijeďte prožít na sněhu příchod Máje,“ vzkázal Schubert na sociální síti obce Modrava pod snímky zasněžené krajiny a obecního úřadu.

Pár sypačů v pohotovosti

Silničáři v kraji už většinu techniky přezbrojili na letní údržbu. „Jen v nejvyšších polohách jsme si nechali pro jistotu pár sypačů, ty jsou od noci v terénu a projíždějí, když někde napadá nebo nafouká sníh,“ řekl dispečer krajských silničářů Jiří Slapnička. Nejčastěji tak dnes cestáři prohrnují silnice v okolí Gerlovy Huti, Horské Kvildy, Hartmanic a na pláních, kde sníh nafouká. Podle policie ale větší problémy v dopravě sněžení nepůsobí.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...