Úterý 31. března 2020svátek má Kvido -3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Na horní Otavě může večer a v noci hladina stoupnout na 2. povodňový stupeň, varují meteorologové

Soutok Blanice a Otavy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Soutok Blanice a Otavy. | foto: Wikimedia/Chmee2: CC BY-SA 3.0

Praha Na horní Otavě na Šumavě a na tocích v části Libereckého kraje může v neděli večer a v noci voda vystoupat na druhý ze tří povodňových stupňů, což je stav pohotovosti, varovali v neděli meteorologové. Na dalších tocích odvodňujících horské oblasti může místy hladina dosáhnout prvního, tedy nejnižšího stupně povodňové aktivity.

Vyplývá to z aktualizovaného varování, které v neděli vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Nadále také platí výstraha před velmi silným větrem, který od nedělního večera přechází přes Česko.

„V důsledku vydatných srážek a odtávání sněhové pokrývky očekáváme během nedělního večera a noci z neděle na pondělí vzestupy hladin na tocích odvodňujících Jizerské hory, Krkonoše, Orlické hory, Jeseníky a Šumavu,“ varovali meteorologové. Na horním toku Otavy může hladina překročit i druhý ze tří povodňových stupňů. Stejné varování vydali v neděli vpodvečer i pro pět okresů ve východní polovině Libereckého kraje. „Předpokládáme, že během pondělního dne budou hladiny řek postupně klesat,“ uvedl ČHMÚ.

Velmi silný vítr může v neděli mít v nárazech rychlost 70 až 100 kilometrů v hodině, na horách dokonce 125 kilometrů v hodině. Na jihovýchodě Česka bude vítr slabší.

„Nejsilnější nárazy větru očekáváme mezi 18:00 a půlnocí na pondělí na studené frontě, která bude přecházet přes naše území od severozápadu, uvádí ČHMÚ. Ve druhé polovině noci na pondělí bude vítr od západu postupně slábnout.

Výstraha před velmi silným větrem s vysokým stupněm nebezpečí platí od nedělních 11:00 pro Karlovarský, Plzeňský a Jihočeský kraj, dále Prahu a střední Čechy. Od nedělních 15:00 platí varování před velmi silným větrem i pro ostatní kraje. Menší riziko podle meteorologů hrozí pouze ve většině Zlínského kraje a ve východních okresech Jihomoravského kraje.

Premium

Většině stačí kapky na kašel a vitaminy, říká primář, který vyléčil koronavirus

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V Česku se vyléčili první čtyři pacienti z onemocnění COVID–19. Tři se léčili na infekčním oddělení ústecké Masarykovy...

Premium

Kvůli ‚maláčovské revoluci‘ nemáme finanční rezervy, míní exprezident Klaus

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Česko v karanténě, omezený pohyb lidí, zavřené školy, obchody nebo hotely. A z toho plynoucí kolapsy podniků i celých...

Premium

Chtěli jsme devět dětí, ale pět nám stačí, říká vítězka Peče celá země

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vyhrála televizní soutěž Peče celá země. Tvrdí, že nerada soutěží, ale trumfla by kdekoho z nás. Jako máma tří dětí si...

Advantage Consulting, s.r.o.
TEST TECHNIK

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč