Pátek 23. dubna 2021svátek má Vojtěch 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Na chatách tratíme, stěžují si obce. Teď panuje na českých horách anarchie, hodnotí jeden z ‚turistů‘

Špindlerův Mlýn zeje prázdnotou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Špindlerův Mlýn zeje prázdnotou. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Praha Běžně navštíví české hory v zimě až 90 tisíc lidí denně, obzvláštní nával se odehrává během jarních prázdnin, jejichž první turnusy odstartovaly. Letos oblíbené horské pobyty komplikuje nejen zavření sjezdovek, ale hlavně zákaz, aby se rekreanti ubytovali v hotelích a penzionech.

Valná část rodičů je měsíce doma se svými distančně vyučovanými školáky, k výjezdu na čerstvý vzduch upínají zbytky své energie.

Pobyt na horách a v přírodě vládní nařízení nezakazují, naopak zdůrazňují, že pohyb je blahodárná aktivita. Ubytovací svízel má řešení: krátkodobý pronájem chaty nebo apartmánu, kde nejsou jiní hosté či personál, restrikce nevylučují, vláda trh s bydlením kvůli viru nijak nereguluje.

Špindlerův Mlýn zeje prázdnotou.
V Medvědíně lanovky stojí, někteří lidé se přesto vydali na lyže.

Po zpřísnění restrikce ohledně předstíraných služebních cest, kdy se jeden rodič nahlásil hotelu z pracovních důvodů, jen ho doprovázela celá rodina i se sáňkami, takových obcházení pravidel ubylo. O to víc Češi hledají krátké pronájmy. 

Petr Vybíral, provozovatel webu e-chalupy.cz, který zprostředkovává krátkodobé rekreační pronájmy, sdělil pro Lidovky.cz, že za poslední týden zaznamenali sedmdesátiprocentní nárůst poptávek oproti běžnému průměru. „Největší zájem je tradičně o Jeseníky, Krkonoše, Šumavu a Beskydy,“ řekl. Například chata Roubenka pod Špičákem v Orlických horách má i přes covid plno na celé jarní prázdniny, tedy až do poloviny března.

Zvýšený zájem potvrdil pro Lidovky.cz i ředitel Jihočeské centrály cestovního ruchu Jaromír Polášek, který dodal, že na rozdíl od turistů to přináší pramálo radosti obcím, kam hosté dorazí. Lidé tam nemají kde utratit peníze a na rozdíl od pobytu v hotelu se na krátkodobý pronájem nevztahuje režim ubytovacích poplatků. Obcím jen rostou náklady na odvoz odpadu.

Například Petr Hřebačka, starosta Janských Lázní, pozoruje nápor turistů od začátku zimy. ,,Zejména o víkendech je to znát. Negativní dopad na město je velký, již teď počítáme v rozpočtu se značným propadem, co se týče chybějících poplatků z ubytování,“ řekl pro Lidovky.cz Hřebačka. Ztráty odhaduje kolem dvou milionů jen u tohoto druhu příjmu.

Výjezd na pronajatou chatu vládním nařízením neodporuje, ale platí podmínka, podle které v chalupě, srubu nebo bytě mohou pobývat pouze členové jedné domácnosti. Není možné, aby se tam sešla širší rodina, která jinak bydlí v několika domácnostech, nebo přátelé.

Za zavřenými dveřmi soukromých prostor se pravidlo těžko vymáhá, a proto taky zhusta porušuje. Tomáš z Olomouce, který si soukromé ubytování na dovolenou sehnal přes facebookovou skupinu, považuje úplný zákaz ubytovacích služeb za nesmyslný, i když se obecně snaží vládní nařízení dodržovat. 

,,Lidé se stejně potkávají. Bavil jsem se s majiteli chat a penzionů a byli by ochotni snížit kapacitu, či omezit služby. Teď panuje na českých horách anarchie,“ domnívá se. Během prázdnin se chystá na chalupu, kde bude s rodinou a prarodiči, které stejně potkává. ,,Na zavřený penzion bych nejel, ani tam, kde by byla cizí rodina,“ uzavírá.

Hory jako riziková oblast

Druhou legální cestou, jak strávit prázdniny na chatě, je nějakou vlastnit – i pro tyto případy platí omezení na členy jedné domácnosti.

Pandemie tak mimo jiné nezpůsobuje jen růst poptávky po krátkodobém pronájmu, ale i po koupi rekreačních objektů, které v minulosti nebyly právě v kurzu. Jde například o odloučené nemovitosti i objekty v horším stavu určené k rekonstrukci.

„V roce 2017 průměrná chalupa stála méně než milion. Dnes je cena o polovinu vyšší. Dokonce začal být zájem i o samoty či polosamoty, které se dřív prodávaly dlouho a složitě,“ říká Tomáš Hejda, mluvčí realitní kanceláře RE/MAX.

Ministerstvo zdravotnictví od výjezdů na hory odrazuje. ,,Data potvrzují, že nejproblematičtější epidemická situace je v příhraničních regionech, zejména těch s horskými středisky. Potvrzují se tak obavy, že někteří Češi nerespektují nařízení a v důsledku zhoršují epidemickou situaci,“ uvedla jeho mluvčí Barbora Peterová.

Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky je nových případů nejvíce v Královéhradeckém a Karlovarském kraji. V průměru vykazují horské regiony za posledních sedm dní 530 případů na sto tisíc obyvatel, ostatní regiony zaznamenaly průměrně 465 případů.

Nejhorší stav je stále na Trutnovsku, kde se nákaza šíří vůbec nejrychleji. Za poslední týden se tam vyskytlo skoro 1142 případů v přepočtu na sto tisíc obyvatel.

„Minimalizujme cestování mezi jednotlivými kraji, zejména pokud jde o příhraniční a horské regiony,“ apelovala včera hlavní hygienička Jarmila Rážová.

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...

Příprava na léto: Otestujte opalovací mléko WoodenSpoon, které si oblíbili i Harry s Meghan
Příprava na léto: Otestujte opalovací mléko WoodenSpoon, které si oblíbili i Harry s Meghan

Dopřejte svému dítěti královskou ochranu před slunečními paprsky. 80 maminek otestuje minerální opalovací mléko Baby & Family SPF 30 od...