Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Na Hrad jsem nemohl přijet

Česko

Jako nejvýraznější postava z naganských zlatých válečníků převzal hokejový brankář Dominik Hašek (45) v nezapomenutelném roce 1998 od prezidenta Václava Havla státní vyznamenání medaili Za zásluhy. Tedy vlastně nepřevzal. Na Pražský hrad totiž tehdy nedorazil...

* LN Přesně v čase, kdy jste si měl potřást rukou s Václavem Havlem, jste v dresu Buffala vychytal v zápase proti Rangers svoji 35. nulu v NHL. Existovala vůbec možnost, že by vás klub na pár dnů uvolnil?

Neměl jsem šanci přijet, takže ocenění převzal táta. Kdyby se vyznamenání předávalo v létě, nebyl by problém. Ale takhle... V čase, kdy v NHL jeden zápas střídal druhý, na tohle ocenění člověk pomalu ani neměl čas myslet.

* LN Víte vůbec, kde státní vyznamenání doma máte?

Někde ho určitě schované mám... Nechci teď, aby moje slova vyzněla, jako že si tohohle ocenění nevážím, ale faktem je, že když aktivně sportujete, tak v tu chvíli řešíte pro vás důležitější věci. Třeba abych nedostal gól a někdo z našeho mančaftu ho naopak dal.

* LN Zmíněné státní vyznamenání dosud převzali tři hokejisté. Vy jako první a po vás ještě Ivan Hlinka a Augustin Bubník. A ve čtvrtek přijde na řadu ještě Jaromír Jágr. Zdá se vám tenhle výčet spravedlivý?

No, to je docela záludná otázka. Hrozně těžko se tohle hodnotí; ocenění by si ale zasloužilo určitě víc hokejistů, třeba i z předchozích generací.

* LN Jágr si na státní vyznamenání musel docela počkat...

Že si ho Jarda zaslouží, o tom samozřejmě není vůbec pochyb. Jenže po Naganu mu bylo teprve 26 let, tak si holt musel trošku počkat. Ono to tak je ale lepší. Myslím si, že medaile Za zásluhy by se měla dávat anebo se možná i dává sportovcům, kteří jsou zároveň výraznými osobnostmi, že se u hokejistů nehodnotí jen to, co předváděli na ledě, ale taky skutečnost, že pro společnost udělali ještě něco navíc. Což je přesně příklad Ivana nebo Bubníka. Co ten si musel prožít... Jarda zase udělal pro naši zemi hrozně moc i v Americe a teď v Rusku.

* LN Jako vůbec první ze sportovců převzala ocenění Věra Čáslavská. Co o ní víte?

Znal jsem ji především z vyprávění rodičů. Samozřejmě že vím, jaká to byla vynikající sportovní gymnastka, že po revoluci začala pracovat v politice a spoustu dalších věcí. Ono asi není až tak důležité, kdo státní vyznamenání převzal jako první, ale přesto mě trochu překvapilo, že se téhle cti nedostalo Emilu Zátopkovi.

* LN Zátopek se dočkal, stejně jako vy, v roce 1998. Mimochodem když už jste se před dvanácti lety na Pražský hrad nemohl dostavit, měl jste někdy jindy možnost potkat se s Václavem Havlem či jeho nástupcem Václavem Klausem?

Měl. S panem prezidentem Havlem jsem se třeba potkal hned krátce po olympiádě v Naganu a s Václavem Klausem jsem si dal o rok později při nějaké příležitosti pivo. Ale to nebyl premiér ani prezident, dokonce se tehdy myslím ocitl v opozici.

***

DALŠÍ VYZNAMENANÍ

Kromě Věry Čáslavské, která obdržela vyznamenání z rukou Václava Havla už v roce 1995, a Dominika Haška se stejné pocty od prvního porevolučního prezidenta dostalo i dalším šesti českým sportovcům. * EMIL ZÁTOPEK (1998) Nejlepší český atlet a čtyřnásobný olympijský vítěz čekal na své vyznamenání až překvapivě dlouho. Dočkal se jej až v roce 1998, tedy dva roky před svou smrtí. Jeho žena Dana převzala medaili v roce 2003. * JANA NOVOTNÁ (1998) Nejlepší česká tenistka posledních dvaceti let se svého vyznamenání dočkala v roce, kdy konečně vyhrála slavný londýnský Wimbledon. *MARTINA NAVRÁTILOVÁ (1998) Pravděpodobně zůstane jedinou sportovkyní s americkým pasem, která si převzala české státní vyznamenání. Nejlepší tenistka všech dob emigrovala z Československa v roce 1975 a oceněna byla o 23 let později. * IVAN HLINKA (1999) Možná Václav Havel nechtěl udělovat vyznamenání dvěma hokejistům ve stejném roce. Trenér naganských hrdinů si musel na své vyznamenání počkat o rok déle než Hašek. * JAN ŽELEZNÝ (2001) Trojnásobný olympijský vítěz v hodu oštěpem dostal své vyznamenání Za zásluhy v roce třetího triumfu na mistrovství světa. Bylo to jeho poslední vítězství na vrcholných akcích. *AUGUSTIN BUBNÍK (2002) Hokejový mistr světa z roku 1949 byl o rok později zatčen a ve vykonstruovaném procesu „s protistátní skupinou Modrý a spol.“ odsouzen na 14 let za špionáž, velezradu a rozvracení lidově demokratického zřízení. PŘÍBĚHY VYZNAMENANÝCH SPORTOVCŮ V LN

Dnes: Dominik Hašek

Pondělí: Věra Čáslavská Středa: Dana a Emil Zátopkovi Pátek: Jaromír Jágr

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!