Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

‚Přísná‘ opatření na Hradě v praxi. Muž pronesl dlouhý nůž. Sám přitom vybízel policistu ke kontrole

Česko

  15:15
PRAHA - Klidně i dvousetmetrové fronty, desítky minut čekání. A bude hůř, bezpečnostní opatření na Pražském hradě budou ještě přísnější, vzkazuje mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Podle zjištění serveru Lidovky.cz ale mají kontroly ještě velké rezervy. Do areálu se dostal třeba i člověk s nožem dlouhým 20 centimetrů, ačkoli sám policisty vybízel ke kontrole.

Bezpečnostní kontroly na Hradě. Tvoří se i dvosetmetrové fronty. foto: Šárka Kabátová, Lidovky.cz

Od minulého týdne Hrad v reakci na teroristické útoky v Evropě ještě zpřísnil bezpečnostní opatření. O pořádek v areálu se nyní starají policisté i vojáci. Před všemi vstupy se tvoří dlouhé fronty. Lidé čekají klidně hodinu nebo déle, než se dostanou blíže k pražské dominantě, sídlu českého prezidenta. Z davu se ozývá zvuk jak u pokladen v supermarketu. Pravidelné pípání značí detektory, kterými policisté důkladně kontrolují každého.

Tedy alespoň dle oficiálního vyjádření Hradu. Výpověď matky dvou dětí z Ostravy, která Hrad navštívila se svou rodinou ve čtvrtek odpoledne, vypovídá o něčem docela jiném. Ukazuje totiž, že policisté nevěnují kontrolám plnou pozornost. Do areálu je tak možné bez problémů pronést i případnou zbraň. Vyvstává tak otázka, zda kontroly nejsou zbytečně.

Plynulost na prvním místě

„Při první kontrole manžel strkal jednomu z policistů batoh přímo pod nos. Ten byl ale tak zmatený z toho, kolik lidí čeká ve frontě, že se už do něj ani nepodíval. Asi chtěl, aby to šlo plynule, a tak pospíchal. Prošli jsme tedy úplně bez problému,“ popsala serveru Lidovky.cz Alena P. (redakce zná identitu ženy, na její přání ale neuvádí celé jméno – pozn. red.) svou zkušenost.

Její manžel využil situace, chtěl policisty trochu potrápit. Zajímalo jej, jestli ho policisté zastaví, když má v batohu jasně viditelný nůž. S manželkou si ještě nahlas povídali o tom, že kvůli noži mohou mít problémy, a budou muset návštěvu odložit.

„Ten nůž měří odhadem dvacet centimetrů. Byl hned navrchu. Kdyby chtěli, našli by ho velmi snadno. Pravděpodobně neprobíhá kontrola na nože, ale jen na bomby,“ podivuje se žena. „Měli jsme v batohu tři bundy. I kdyby tam byla bomba, tak by ji nenašli, protože se skoro ani nepodívali.“

Chvilku poté absolvovali ještě jednu prohlídku. Ta proběhla už přímo v areálu sídla prezidenta. „Tam byli také dva policisté. Návštěvníky prohlíželi už ale jen tak jedním okem,“ popisuje své zážitky. „Když viděli, že má manžel velký batoh, řekl jeden tomu druhému, ať do něj alespoň nakoukne,“ pokračuje s tím, že manžel před policistou batoh následně otevřel. Kontrola ale proběhla stejně ledabyle. Jen rychlý pohled a konec.

Bezpečnostní kontroly na Hradě. Tvoří se i dvosetmetrové fronty.
Bezpečnostní kontroly na Hradě. Tvoří se i dvosetmetrové fronty.

Návštěvnice Alena P. se domnívá, že ji a její rodinu před důkladnějším šacováním uchránila čeština. „Když jsme řekli ‚Dobrý den‘, jen tak letmo nahlédli dovnitř. Skener jim sice něco hlásil, přesto nic nevytáhli. Toho jsem si všimla i u ostatních,“ stěžuje si na policejní postup. „Utrousila jsem něco ve smyslu: ‚My jsme Češi, my jsme v pohodě.‘ On (policista) se zasmál a pustil nás dál.“

Redaktorka serveru Lidovky.cz se v pátek dopoledne vydala na místo, kde se incident podle popisu ženy odehrál. Situace u vchodu nedaleko tramvajové zastávky Pražský hrad byla klidnější než na jiných místech v blízkosti Hradu. Fronta se dala vystát za výrazně kratší dobu než třeba u hlavní brány na Hradčanském náměstí.

Policisté kontrolovali jednoho návštěvníka za druhým. Podle jakého klíče, ale není jasné. Zatímco malou dívenku s dětským batohem nutili policisté vyndat svetr a lahev s pitím, aby se podívali až na dno příručního zavazadla, její matka prošla téměř bez kontroly. Velkou kabelku na zip, kterou měla pověšenou přes rameno, policista jen obkroužil detektorem.

Namátkové kontroly, vysvětlil policista na místě

Když se redaktorka policistů na místě zeptala na kontrolu zavazadel, přišla jen strohá odpověď. „Jsou to namátkové kontroly,“ odbyl ji muž ve výrazné reflexní vestě. „Kontrolujete každého? A proč někoho necháte batoh otevřít, zatímco jiného pustíte, aniž byste nahlédli do jeho zavazadla?“ Pozoruhodné je, že policisté často nereagovali ani na pípání detektoru. „Řekl jsem vám, ať se obrátíte na tiskového mluvčího,“ odsekl znovu policista a věnoval se kontrole cizinců.

Hrad ale odmítá poskytovat o kontrole detailnější informace. „O podrobnostech bezpečnostních opatření nebudu z taktických důvodů hovořit,“ uvedl pro server Lidovky.cz mluvčí Pražského hradu Jiří Ovčáček. Ani když jej redakce konfrontuje s tím, že se do areálu dostal muž s potenciální dvaceticentimetrovou zbraní, přestože se úmyslně dožadoval kontroly. „Bezpečnostní kontroly se budou technicky zdokonalovat. Nyní jsme v první fázi,“ odpověděl mluvčí.

„Do areálu Pražského hradu není povoleno vnášet zbraně,“ stojí na ceduli...

Opatření se podle něj budou ještě zpřísňovat. „Říkám to otevřeně, fronty prostě budou,“ oznámil k tématu pro ČTK. Zástupci Hradu nyní jednají s policejním prezidiem o personálním posílení hradní policie. Kromě toho chce Hrad v horizontu několika měsíců před vstup do katedrály sv. Víta postavit již avizované bezpečnostní rámy.

Vysvětlení? Jak uvedla mluvčí policejního prezidia Ivana Nguyenová, policie se v souvislosti s teroristickými útoky v Evropě více zaměřuje na místa s vysokou koncentrací lidí, která nejsou trvale chráněna nebo jsou snadno dostupná. „Mezi tato místa tedy patří i Pražský hrad,“ vysvětlila.

Prezident Miloš Zeman už dříve oznámil, že Pražský hrad jako možný cíl teroristického útoku dostane od ministerstva obrany i 100 milionů na bezpečnostní opatření. Na co přesně budou určeny, neuvedl.