Čtvrtek 18. července 2024, svátek má Drahomíra
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Na hradě našli kousek kostela

Česko

LUKOV Zřícenina hradu Lukova na Zlínsku vydala jedinečný doklad o své minulosti. Dobrovolníci ze Spolku přátel hradu Lukova nalezli rozetu z gotického kostela, který je na hradě doložen na konci 14. století. Místo, kde stál, ale dosud není přesně známo.

Gotickou rozetu, kamenný okenní blok o hraně asi tři čtvrtě metru, nalezli Lukovští náhodou. Před Domem Rudolfa Matouše, pojmenovaném po lukovském učiteli a iniciátorovi novodobých snah o poznání a záchranu hradu, totiž hloubili na začátku srpna jámu na hašené vápno, které potřebují při stavbě. A v ní rozetu objevili. „Je to jeden z nejzajímavějších a nejvzácnějších nálezů, který se tady za poslední období našel,“ uvedl člen spolku a místostarosta Lukova Jiří Holík.

Na hradě letos pokračovaly Prázdniny s hnutím Brontosaurus, které spolu se spolkem hrad opravuje. Systematický archeologický výzkum začal v roce 1983, navázaly na něj stavební práce. „Brontosauři tady strávili osm týdnů a v rámci toho byly zpevněny pilíře severní stěny západního paláce. Potom se lešení přestěhovalo na pilíře severní hradby paláce,“ uvedl Holík.

Na Lukově již na začátku července otevřeli stálou expozici zobrazující panoráma dobývání hradu uherskými vojsky v roce 1469. Letos nadšenci dokončili také Dům Rudolfa Matouše se zázemím pro vzdělávací programy. Nová expozice pomohla zvýšit počet návštěvníků, který vlivem špatného počasí před prázdninami oproti loňsku poklesl a bude úspěch, pokud hrad letos dosáhne na loňských 14 000 platících návštěvníků.

Na 19. září mají na Lukově plánován den bez bariér, kdy chtějí nabídnout možnost návštěvy hradu i lidem, kteří se tam normálně nedostanou, seniorům a handicapovaným občanům.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde
Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde

Na cestách může být péče o pleť a pokožku náročná. Abyste s sebou nemusela neustále nosit denní a noční krém, sérum, balzám či masku, přišla...