Pondělí 27. března 2023, svátek má Dita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na Hradě proběhlo vinobraní

Česko

PRAHA Ochutnat letošní burčák i vyzkoušet si otočit starým dřevěným vinařským lisem mohli o víkendu lidé na Pražském hradě. V sobotu a v neděli se totiž v Královské zahradě konalo vinobraní, při kterém šlo nejen ochutnat letošní víno, ale dozvědět se i zajímavosti o pěstování révy a výrobě vína dnes a dříve. Třetí ročník vinobraní na Hradě přilákal mnohé domácí návštěvníky i turisty z celé řady zemí.

S replikami historických lisů přijeli členové Klubu kultury z Uherského Hradiště. Lisy, na kterých se víno ale již sto let nelisuje, zkoušeli ovládat i návštěvníci. Šťáva, která se z kuliček vína tímto způsobem uvolní, je podle jednoho z členů klubu vůbec to nejlepší, co lze z vína dostat. Kvasný proces už v plodech začal a tekutina je úplně čerstvá.

Dnes se však užívají lisy kovové, které z hroznů vytlačí dvakrát více šťávy. Ale ani čerstvý burčák si prodejci pravděpodobně neodváželi zpět, protože mnozí nejen vypili sklenku na místě, ale odnášeli si i v lahvích domů.

Kdo chtěl pít ušlechtilejší mok, zavítal do Míčovny Pražského hradu, kde se naléval nejznámější český sekt.

Popíjet jej lidé mohli při prohlídce expozice starých nástrojů a pomůcek na pěstování révy a výrobu vína. Informační panely pak návštěvníky přehledně seznamovaly s tím, co se v kterou roční dobu na vinici dělá - práce je v ní po celý rok.

Při popíjení vína a pojídání klobás hrál po oba dva dny dětský folklorní soubor Hradišťánek s cimbálovou muzikou a soubor Dudácká muzika Základní umělecké školy v Blatné, které se střídají s výstupy šermířské skupiny Dominik.

Dětští návštěvníci pak mohou soutěžit se stálou expozicí Příběh Pražského hradu.

Počátek pěstování vína na Pražském hradě se datuje do dob svatého Václava.

Novodobou tradici pak ve 20. letech oživil během úprav Hradu architekt Josip Plečnik. Nedávno byla v areálu Hradu obnovena právě i vinice, již podle legendy založil svatý Václav.

Za několik let by se mohla ze svahů nad Prahou sklízet vinná réva.

Autor: