130 let

Václav Klaus se loučí s funkcí. | foto: MAFRA- Dan Materna

Aktualizováno

"Děkuji, že jste přišli. Někteří nepřišli," řekl Klaus při rozlučce na Hradě

Česko
  •   20:16aktualizováno  23:48
PRAHA - Nejdříve přivítání Ondřeje Hejmy, pak pochvalná slova kancléře Jiřího Weigla a ministra Martina Kuby a poté už jazz Emila Viklického. S odstupujícím prezidentem Václavem Klausem se do Španělského sálu Pražského hradu přišly rozloučit osobnosti české kultury i politiky, jeho dlouholetí přátelé a spolupracovníci. Chyběl však premiér Nečas.

Pozvánku na koncert nazvaný Díky nejen za jazz, pane prezidente dostalo 800 lidí. Mnozí z nich přiznali, že mají rádi jazz, ale hlavně si cení toho, že dostali pozvánku a využili příležitosti, že mohou Václavu Klausovi poděkovat. Prezidentskou funkci opustí po 10 letech 7. března, o den později se jí ujme Miloš Zeman.

Klaus také poděkoval přítomným za to, že na slavnostní koncert dorazili. "Děkuji vám, že jste přišli. Není to úplná samozřejmost, protože jak víte, někteří nepřišli," řekl prezident Klaus. Neřekl zcela explicitně koho tím míní, ovšem při pohledu do publika bylo zřejmé, že zde chybí předseda vlády Petr Nečas. Redakce LN se pokoušela sehnat premiérovu reakci, ovšem  jeho mluvčí neměl o žádné informace o Nečasově účasti, či neúčasti na slavnostním loučení s prezidentem.

Petr Nečas se v poslední době oficialitám spojeným s prezidentem republiky vyhýbá. Nepřišel například na slavnostní večer spojený s udělováním vyznamenání 28. října a na poslední chvíli zrušil i pozvání na tradiční novoroční oběd prezidentského a premiérského páru. Krátce poté veřejně přiznal, že už se svou manželkou Radkou nežije.    

ČTĚTE VÍCE

Pozvání na Hrad již dříve odmítl jazzman Jiří Stivín, jenž své rozhodnutí zdůvodnil nesouhlasem s Klausovými názory na exprezidenta Václava Havla či s vyhlášením amnestie.

Klausovi přišli poděkovat herci i další umělci 

"Přišla jsem se rozloučit, od revolučních let to byl můj favorit v politice, velice jsem obdivovala jeho myšlení," řekla a České televizi herečka Iva Janžurová. Přiznala, že přichází s trochou smutku z loučení. Prý to i Klausovi napsala pro případ, že by se s ním dnes osobně nesešla.

Úvodní slova se ujal muzikant a hudební skladatel Ondřej Hejma. Herečka Hana Maciuchová řekla, že se přišla rozloučit a poděkovat Václavu Klausovi. "Byl pro mě velmi zajímavý prezident," řekla. Mezi hosty byla také zpěvačka Eva Pilarová, výtvarník Adolf Born nebo režisér Juraj Jakubisko s manželkou Deanou Horváthovou.

ČTĚTE TAKÉ:

Hudebník Aleš Brichta řekl, že Klause považuje za jednu z nejvýznamnějších osobností po roce 1989. Na koncert přišel, aby mu poděkoval. Prohlásil také, že mu připadá směšné, že někdo chce prezidenta žalovat za velezradu, a to kvůli amnestii, která patří k výkonu jeho funkce. "Za deset let ve funkci udělal toho strašně moc," řekl.

Václav Klaus s chotí Livií.

Hudebník Karel Vágner, jehož vydavatelství Multisonic bylo producentem pravidelných jazzových koncertů na Hradě, řekl, že se účastní už devadesátého. Připomněl, že založil edici Jazz na hradě, v níž vyšlo 64 CD a z dnešního večera na rozloučenou vyjde také. Od svého otce, který prý stál u katafalku prvního prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, Vágner vždy slýchal, že v demokratické zemi je prezident jen jeden a že si ho má vážit. "A já tak činím," dodal.

Na Hrad dorazil také bývalý poslanec ODS Vlastimil Tlustý nebo někdejší ministr vnitra úřednické vlády Martin Pecina. Objevil se také bývalý hlavní hygienik Michael Vít, obviněný ze zneužití pravomoci, či senátor ODS Jaroslav Kubera. Na slavnostní koncert přišel i generální ředitel České televize Petr Dvořák nebo ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Prezident Klaus založil na Pražském hradě tradici jazzových večerů, jichž se tu do poloviny února uskutečnilo devadesát, a do značné míry se podílel i na jejich dramaturgii. První koncert byl v únoru 2004. Často na nich účinkoval pianista Emil Viklický, který na ně také pozval spoustu zámořských jazzmanů.

Autoři: ani, fin, ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás