Čtvrtek 9. prosince 2021, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Hranice s Německem zažívá kvůli testování nápor pendlerů, fronty se tvořily především ráno

Hasiči zřizují na hranicích mobilní odběrové místo. foto: Martin Stolař, MAFRA

Praha - Na některých hraničních přechodech z Česka do Německa se ráno kvůli zpřísnění opatření kvůli nemoci covid-19 tvořily fronty aut pendlerů, kteří čekali na povinné testy. Týkalo se to zejména hranic s Bavorskem, které od nich nově žádá testy každých 48 hodin. Na Folmavě na Domažlicku kolona aut dosahovala až tří kilometrů.
  8:08aktualizováno  18:17

 Podle police tam byl přesto provoz do Německa plynulý a odpoledne se situace uklidnila. Ve Strážném na Prachaticku či v Ústeckém kraji na hranicích se Saskem fronty nebyly. Sasko od přeshraničních pracovníků z Česka od neděle požaduje dva testy týdně.

Německo od neděle pokládá ČR za epidemicky vysoce rizikovou oblast a nařídilo testy na covid-19 co 48 hodin. Bavorský premiér Markus Söder v telefonátu s předsedou české vlády Andrejem Babišem (ANO) zdůraznil, že na testech trvá. S odvoláním na Söderova mluvčího o tom informovala agentura DPA. Úřad české vlády se k rozhovoru zatím nevyjádřil.

Sasko chce jen dva testy na koronavirus týdně. Na hranicích se Saskem v Ústeckém kraji tak policie neevidovala problémy ani fronty, řekla mluvčí krajské policie Šárka Poláčková. „Nová opatření dosud nevedla k žádné delší zácpě či čekací době,“ potvrdilo saské ředitelství německé spolkové policie. Představitelé německé policie ale uvedli, že v pohraničí zesílili zavedené namátkové kontroly.

Jiná situace byla na hranicích s Bavorskem. V Pomezí nad Ohří na Chebsku fungovalo od 04:00 testovací místo, které zřídil Karlovarský kraj, další je za hranicemi na německé straně. Kolony k testovacímu místu se tvořily jen na české straně, kde pendleři získají výsledek testu na počkání. Z testování na německé straně jsou výsledky do druhého dne. Po ránu byly dlouhé několik set metrů a dopravu tam řídila policie. Podle krajské policejní mluvčí Kateřiny Krejčí se dařilo fronty na testování oddělit od hlavní silnice, provoz na silnici do Německa tak byl plynulý.

„Poptávka ze strany pendlerů neustává, z mého pohledu je proto velmi účelné toto odběrové místo zachovat. Domluvili jsme se s hasiči, že zítra, v úterý 26. ledna, bude mobilní odběrové místo opět provádět testy od 04:00 hodin,“ uvedl hejtman Petr Kulhánek (za STAN). Kraj chce také posílit testovací místo v chebské nemocnici.

Na přechodech do Bavorska v Plzeňském kraji, kde ráno jezdilo nejvíce Čechů do německých továren, byl nápor pendlerů od brzkého rána zhruba do 10:00. Nejdelší, asi tříkilometrová fronta osobních aut byla z české strany zřejmě na Folmavě.

Zhruba kilometrová fronta byla ráno i v Lískové na Domažlicku, odpoledne už byl průjezd volný, stejně jako v Železné Rudě na Klatovsku, kde stálo od 04:00 do 10:00 na německé straně na chodnících až 100 pendlerů s vozy na odstavném parkovišti. Na všech třech přechodech byly na německé straně mobilní testovací stanice pro antigenní testy pro pendlery zdarma. V Železné Rudě a v Lískové fungovaly jen ráno.

Bez front byl průjezdný podle tachovské policejní mluvčí Dagmar Jirouškové dálniční přechod Rozvadov, největší v Plzeňském kraji. Podle informací je na německé straně odběrové místo až dál za hranicí u města Vohenstrauss v Horní Falci.

Podle německé policie bylo ve Waldmünchenu/Lískové brzy ráno asi 300 vozidel a ve Furth im Waldu/Folmavě kolem 400 aut. Počet aut postupně narůstal a kolona se táhla až do České republiky.

Někteří pendleři nově zavedené opatření považují za komplikaci. Vzhledem k počtu nařízených testů prý vše nejde časově skloubit. Podle nich na německé straně ani nejsou volné termíny na testy. „Budeme chodit jenom do práce a na testy ... Proč musíme my třikrát čtyřikrát a Němci nemusí?“ řekla na bavorské straně hraničního přechodu Železná Ruda Lenka Sobotková, která pracuje v Grafenau v kovovýrobní firmě.Některé bavorské okresy výslovně upozorňují pendlery z Česka, že výsledky testů na koronavirus musí pravidelně poskytovat úřadům poštou nebo elektronicky. Sasko takový požadavek nezmiňuje, od českých přeshraničních pracovníků ale vyžaduje, aby u sebe měli vedle výsledku testů i pracovní smlouvy.

Autor:

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat