Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Němci zpřísnili koronavirové kontroly, na dálnici D8 jsou kolony dlouhé desítky kilometrů

Česko

  9:52aktualizováno  11:52
Karlovy Vary - Skoro třicetikilometrové kolony se od rána vytvořily na dálnici D8 ve směru na Německo. ČTK to dnes řekla regionální mluvčí policie Jana Slámová. Sasko ode dneška zavedlo na hranicích kontroly kvůli nepříznivé epidemické situaci v Česku. Před 11:00 oznámilo Ředitelství silnic a dálnic, že se kvůli kolonám zavřely nájezdy 80 a 74 na D8. Kolony začínají na 64. kilometru. Mluvčí policie Ondřej Moravčík ČTK řekl, že nákladní dopravci se mohou na hraničních přechodech v Ústeckém kraji nechat testovat, aby do Německa mohli.

V Libereckém kraji byl ráno provoz na hranicích bez větších problémů.

Berlín od neděle oficiálně obnovil stálé hraniční kontroly na pomezí s Českou republikou, kterou Německo nyní považuje za oblast s vysokým výskytem mutací koronaviru. První den kontrol se provoz na hranicích obou států kvůli slabšímu víkendovému provozu obešel bez komplikací.

Moravčík uvedl, že na dálnici D8 jsou kolony dlouhé desítky kilometrů. Nedostanou-li se pendleři přes kontrolu v Německu, německá policie je vrací zpět v protisměrných pruzích. „Ostatní hraniční přechody jsou plynulé,“ doplnil mluvčí s tím, že Česká republika zajišťuje jako službu pendlerům antigenní testování přímo u hranic, a to i v Ústeckém kraji.

Uzavřená německá hranice na hraničním přechodu Pomezí - Tirchenreuth.
Do Bavorska mohou od nedělní půlnoci pouze zdravotníci.

Hranice obou sousedních zemí mohou překračovat s negativním testem jen němečtí občané a cizinci s trvalým pobytem v Německu. Po příjezdu musí do karantény. Výjimku z karantény mají mimo jiné nákladní dopravci, kteří rovněž musí mít test. Rozbor potřebují i lidé, kteří chtějí Německem projet, v takovém případě ale musí tranzit doložit humanitárními důvody.

Hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller (ANO) v pondělí novinářům řekl, že se změny v režimu na hranicích zatím dělat nebudou. „Já jsem zjišťoval v sobotu a v neděli, jestli nezajistíme i těm kamioňákům, co tam stojí, nějakým stylem obsluhu, že by dostávali aspoň čaj,“ uvedl hejtman s tím, že to není třeba, protože testování funguje plynule i přes kolony. V kraji jsou podle něj dvě testovací místa na hraničních přechodech, a to na dálnici D8 a na přechodu u Hory Svatého Šebestiána na Chomutovsku.

Výjimku z opatření mají také někteří pendleři. Na základě celoněmeckého nařízení dostali původně výjimku jen zdravotníci. Sasko rozhodlo, že vlastním zemským nařízením na seznam výjimek přidá ještě pracovníky v zemědělství, zejména v živočišné výrobě.

V Libereckém kraji byl ráno provoz na hranicích bez větších problémů. Z kraje přímo do Saska se dá dostat jen přes přechod Petrovice-Lückendorf.

„Žádné komplikace jsme tam nezaznamenali. A co se týče hraničního přechodu z Hrádku nad Nisou přes 800 metrový úsek přejezdu Polskem na německou Žitavu, tak tam jsme zaznamenali trochu vyšší počet kamionové přepravy, ale neměly by tam být žádné závažnější komplikace v rámci dopravy,“ uvedl před 8:00 mluvčí liberecké policie Vojtěch Robovský.

Dlouhé fronty v Pomezí

Více než kilometrová kolona se ráno vytvořila na hraničním přechodu v Pomezí nad Ohří na Chebsku. Důvodem jsou zpřísněná pravidla pro vstup do Německa. V koloně stojí i kamiony, jejichž řidiči musí mít nově také negativní testy na koronavirus. Na české straně hraničního přechodu funguje od neděle testovací místo, které zajišťují hasiči. Parkoviště u něj se ráno rychle zaplnilo. Testovat se lze i na německé straně hranice. 

U českého testovacího místa se nechávají testovat řidiči osobních aut i šoféři kamionů. Jak řekli řidiči na místě, zatím jsou čekací doby okolo hodiny a půl až dvou hodin. Zatímco v koloně, která začíná už před přehradou Skalka, stojí zejména kamiony, přímo před hranicí se osobní vozy a kamiony spojují do jedné fronty.

„Kolona především nákladních vozidel se tvoří na dálnici D6 před hraničním přechodem na Pomezí, a to z důvodu kontrol v SRN. Policisté na české straně dohlížejí na bezpečnost a plynulost v silničním provozu a celou situaci na místě monitorují. Ostatní hraniční přechody ze SRN v Karlovarském kraji jsou bez komplikací a kolon,“ doplnila krajská policejní mluvčí Zuzana Týřová.

Fronty na hranicích komplikuje, že auta z Česka musí nejprve projít policejní kontrolou na české straně, která kontroluje důvody pro vycestování z uzavřeného okresu Cheb, a vzápětí pokračují v další koloně před kontrolou na německé straně. Vjezd do Německa kontroluje německá policie. Ta od neděle do Německa pouští z pendlerů jen zdravotníky nebo pracovníky, kteří mají doklad, že je jejich práce nezbytná.

Podobná situace ve Strážném

Na hraničním přechodu do Německa ve Strážném na Prachaticku se tvoří kolony o délce více než jeden kilometr. Zdržení na cestě do Německa kvůli tomu představuje přibližně dvě hodiny. Dnes je první pracovní den, kdy platí přísné německé kontroly kvůli nepříznivé epidemické situaci v Česku. ČTK o dopravní situaci řekl mluvčí jihočeské policie Milan Bajcura.

„Kolona měřila přibližně 1,5 kilometru,“ uvedl. Dodal, že pondělí bývá vždy exponovanější. Do Německa ve vyšším počtu jezdí kamiony a také Češi, kteří tam pracují. Někteří pendleři se však do zaměstnání nedostali.

„Na hranicích třeba nepustili do Německa kluky, kteří tam dělají na pile. Vrátili je s argumentem, že nepracují v kritické infrastruktuře,“ řekla řekla předsedkyně Asociace pendlerů ČR Zuzana Vintrová. Do kritické infrastruktury patří hlavně zdravotníci či zaměstnanci sociálních služeb. Dopravní situaci před přechodem ve Strážném komplikovaly především kamiony, které na některých místech blokovaly oba pruhy. Právě nákladní automobily tvořily velkou část kolony.

Berlín od neděle oficiálně obnovil stálé hraniční kontroly na pomezí s Českou republikou, kterou Německo nyní považuje za oblast s vysokým výskytem mutací koronaviru. První den kontrol se provoz na hranicích obou států kvůli slabšímu víkendovému provozu obešel bez komplikací.

Hranice obou sousedních zemí mohou překračovat s negativním testem jen němečtí občané a cizinci s trvalým pobytem v Německu. Po příjezdu musí do karantény. Výjimku z karantény mají mimo jiné nákladní dopravci, kteří rovněž musí mít test. Rozbor potřebují i lidé, kteří chtějí Německem projet, v takovém případě ale musí tranzit doložit humanitárními důvody. Výjimku z opatření mají také někteří pendleři.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat