Úterý 4. srpna 2020svátek má Dominik 13 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Na hřbitově v Brně rozváží návštěvníky před Dušičkami minibus

Hřbitov - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hřbitov - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

BRNO Po Ústředním hřbitově v Brně rozváží před Dušičkami návštěvníky mikrobus. Nadcházející svátek památky zemřelých totiž přivádí do rozlehlého areálu více lidí než ve zbytku roku. Minibus pomůže zejména těm starším, případně návštěvníkům se zhoršenou pohyblivostí. Před Dušičkami se také prodlužuje otevírací doba hřbitovů v Brně, na bezpečnost dohlížejí strážníci.

Bezplatná linka po Ústředním hřbitově bude v provozu do 3. listopadu. Minibus s 16 místy k sezení a 22 místy k stání lidi rozváží od 9:00 do 18:00 a odjíždí od hlavní brány každých 20 minut po pravidelné trase. Vůz zastaví na znamení kdekoliv na trase.

Kvůli zvýšenému počtu návštěvníků bude 31. října a 1. listopadu posílená také hromadná doprava k areálu Ústředního hřbitova. „Všechny spoje tramvajové linky 5 budou od 8:30 do 18:00 vedeny v celé trase Štefánikova čtvrť - Ústřední hřbitov. Zruší se zkrácení vybraných spojů na Mendlovo náměstí,“ řekla mluvčí brněnského dopravního podniku Hana Tomaštíková. Následující dny, tedy 2. a 3. listopadu, dopravní podnik vypraví na linky 2 a 6 jiné typy vozů s větší kapacitou.

Na hřbitovech jsou už nyní kvůli bezpečnosti posílené služby strážníků. „Do hlídek v období Dušiček se zapojí okolo 200 strážníků, kteří jsou konkrétně na Ústředním hřbitově nepřetržitě, na starost ale máme všechny brněnské hřbitovy. V nočních hodinách mají strážníci k dispozici dalekohledy pro noční vidění a psovody,“ řekl mluvčí Městské policie Brno Jakub Ghanem.

„Na Ústředním hřbitově je pevný kamerový systém, k dispozici ale máme i mobilní kamery, které využíváme operativně na zbylých deseti brněnských hřbitovech, aby byla všude zajištěna dostatečná kontrola,“ doplnil Ghanem.

Kriminalita klesá

Strážníci každoročně také usměrňují u hřbitovů dopravu a zajišťují prevenci proti vloupáním do aut. Podle Ghanema však kriminalita na hřbitovech v dušičkovém období v posledních letech klesla.

„Pokud se něco ztratí, tak je to většinou spíše drobná výzdoba,“ uvedl Ghanem. Dodal, že v předchozích letech zaznamenali strážníci například odcizení náhrobního kamene, loni musela také hlídka přivolávat hasiče kvůli vznícenému suchému jehličí kolem hrobů.

V období Památky zesnulých se prodlužuje otevírací doba brněnských hřbitovů. Návštěvníci mohou na Ústřední a židenický hřbitov přicházet do 19:00. Na zbylé hřbitovy v Brně mohou lidé přijít zapálit svíčky či položit květiny a věnce až do 21:00.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Havárie letadla (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

Havárie letadla (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Havárie letadla (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!