Pondělí 4. prosince 2023, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na jachtě byl i šéf Setuzy Procházka

Česko

Italská dostaveníčka - Kromě ředitele ČEZ měl Topolánek potkat i šéfa chemiček Spolchemie a Setuza

Mirek Topolánek se na své dovolené v Itálii pravděpodobně potkal s dalším vlivným byznysmenem. Na jachtě se totiž nejspíš plavil i Martin Procházka, šéf ústeckých chemiček Spolchemie a Setuza. S druhou z nich bývá spojováno jméno hledaného podnikatele Tomáše Pitra.

PRAHA Jachtařský dýchánek v toskánském letovisku Monte Argentario má další zajímavou postavu. Je jí Martin Procházka, ředitel ústeckých chemiček Spolchemie a Setuza.

Vlivný ústecký podnikatel se podle informací serveru Týden.cz plavil na jachtě exministra dopravy Aleše Řebíčka. Všiml si toho jeden ze čtenářů zmíněného serveru, který Procházku procházejícího se na palubě luxusní lodi identifikoval. Opravdu. Podoba muže na jachtě s fotografií Martina Procházky, pořízenou na tenisovém turnaji v roce 2006, je zjevná.

S politiky z ODS se potkává na tenise Sám podnikatel svou plavbu s mocnými ale zatím nepotvrdil ani nevyvrátil. Je totiž na dovolené. Z té se vrací dnes a do té doby nechtěli poskytovat žádné konkrétní informace ani tiskoví mluvčí obou Procházkových chemiček. „Spojte se s ním po jeho návratu,“ doporučil mluvčí Spolchemie Zdeněk Rytíř. „To je osobní záležitost pana Procházky, my takové věci neřešíme,“ řekla striktně Marie Logrová z tiskového oddělení Setuzy.

Procházka není ve stycích s politiky z ODS žádným nováčkem. S poslancem a severočeským milionářem Alešem Řebíčkem, se kterým byl vyfotografován na jachtě v Itálii, se potkal například před šesti lety na tenisovém turnaji Military Cup.

Z tenisu zná také předsedu Senátu Přemysla Sobotku. Zahrál si s ním před třemi lety na turnaji v Mariánských Lázních.

Spolchemii pozvedl a od Pitra dává ruce pryč Do Spolchemie, jednoho z největších chemických závodů v Ústí nad Labem, nastoupil Procházka hned na začátku devadesátých let.

Nejprve prošel nejrůznějšími pozicemi ve finančním úseku. Až v roce 2002 usedl do křesla generálního ředitele. Od roku 2004 je také předsedou představenstva této akciové společnosti. Do čela Spolchemie nastoupil v době, kdy se společnost vzpamatovala z ničivého požáru a dlouhodobě vykazovala ztráty.

Pod jeho vedením se začalo chemičce dařit. V posledních letech rostly její tržby každoročně přibližně o třetinu. Od začátku července sedí Martin Procházka na dvou ředitelských židlích. Poté co vlastník Spolchemie, americká společnost Viachem, majetkově vstoupila do firmy Setuza, stal se Procházka i jejím generálním ředitelem.

Přejal tak firmu, která bývá často spojována s hledaným podnikatelem Tomášem Pitrem. Ten Setuzu ovládl společně s kontroverzním obchodníkem Františkem Mrázkem. Krátce poté, co byl v lednu 2006 Mrázek zavražděn, se Pitr Setuzy zbavil. Pět měsíců po Mrázkově smrti byl Pitr odsouzen za daňové podvody, ve vězení má podle verdiktu strávit pět let. Soudní výzvu k nástupu do věznice si sice ještě v polovině roku 2007 převzal, ale poté raději zmizel do zahraničí. Nejčastěji údajně pobývá v Rakousku a Švýcarsku. A přestože je na něj vydán i mezinárodní zatykač, je stále volný, a dokonce i navštěvuje Česko.

Procházka jakékoliv propojení Pitra a Setuzy důrazně odmítá. „Otázka pana Pitra je vyřešena s konečnou platností: v Setuze není a nebude,“ řekl Procházka před časem Hospodářským novinám.

Autor: