Neděle 7. března 2021svátek má Tomáš 5 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Exministr Martin Kuba bude zřejmě hejtmanem. Na jihu Čech vzniká široká koalice v čele s ODS

Štáb jihočeské ODS se svým lídrem Martinem Kubou slaví 2. místo v krajských... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Štáb jihočeské ODS se svým lídrem Martinem Kubou slaví 2. místo v krajských... | foto: Petr Lundák, Tomáš Blažek,  MAFRA

České Budějovice V jižních Čechách vznikne zřejmě koalice ODS, KDU-ČSL a TOP 09, ČSSD a Jihočeši 2012. Hejtmanem by se měl stát bývalý ministr průmyslu Martin Kuba z ODS, prvním náměstkem lídr lidovců František Talíř. V úterý pravděpodobně podepíšou politici memorandum o spolupráci.

V pondělí večer to řekli Kuba a lídr hnutí Jihočeši 2012 Pavel Hroch. Koalice by měla 29 mandátů v 55členném zastupitelstvu. Na spolupráci se dohodli politici čtyř zmíněných subjektů při večerní schůzce. 

„Tyto čtyři strany v tuto chvíli deklarují, že jsou připraveny koalici v jižních Čechách vytvořit, deklarují vůli. Dohodli jsme se, že si to všichni probereme ve svých stranických orgánech. A pokud získáme podporu, byli bychom připraveni zítra (v úterý) podepsat memorandum o spolupráci, které by definovalo jasný půdorys koalice,“ řekl Kuba.

Až dokument podepíšou, rozdělí si strany kompetence a pozice v radě Jihočeského kraje. Kdo bude mít kolik radních, nechtěl Kuba upřesnit. „Mluvili jsme o tom velmi hrubě,“ dodal.

ODS, KDU-ČSL a TOP 09 dnes vpodvečer podepsaly v jižních Čechách memorandum, že budou v dalším vyjednávání o budoucí koalici postupovat vůči ostatním spolu. Avizovaly, že chtějí s dalšími subjekty vytvořit středopravou koalici bez hnutí ANO. Lídr ANO František Konečný v sms napsal, že záměr koalice bez ANO nebude komentovat, krajský předseda ANO Libor Moravec řekl, že postup ODS a lidovců respektuje

Volby v kraji vyhrálo ANO těsně před ODS. Oba subjekty si zajistily po 12 mandátech z 55. Do zastupitelstva se ještě dostali Piráti s devíti mandáty, společná kandidátní listina TOP 09 a KDU-ČSL (sedm mandátů), ČSSD se šesti křesly, STAN s pěti a Jihočeši 2012 se čtyřmi mandáty.

Profil Martina Kuby (47)

Datum a místo narození: 9. dubna 1973, České Budějovice

Vzdělání: nejprve vystudoval stavební průmyslovku (1991), poté obor zdravotnický záchranář na střední zdravotnické škole (1995) a nakonec 1. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, specializace anesteziologie (2002)

Kariéra: od roku 2002 byl lékařem Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje (zasahoval mimo jiné u tragické nehody autobusu u Nažidel) a anesteziologem na oddělení kardiochirurgie ARO Nemocnice České Budějovice; roce 2004 se stal provozovatelem pekárny Fornetti v Českých Budějovicích; v roce 2007 založil síť obchodů Fruit Frog - ovocné koktejly; po odchodu z nejvyšších pater politiky založil firmu OIG Power, která se věnuje vývoji a výrobě úložišť energie, který spolupracuje s ČEZ

Současná funkce: zastupitel Jihočeského kraje (od 2016), zastupitel Českých Budějovic (od 2018); předseda jihočeské krajské organizace ODS (od 2008)

Působení v politice: od roku 2003 je člen ODS; v roce 2006 byl poprvé zvolen do zastupitelstva Českých Budějovic (byl jím dvě volební období s přestávkou od října 2010 do března 2011, znovu v něm zasedá od předloňských voleb); v říjnu 2008 byl zvolen do krajského zastupitelstva a stal se prvním náměstkem hejtmana; krajské funkce opustil poté, co se stal ministrem průmyslu a obchodu ve vládě Petra Nečase (ODS), kterým byl od listopadu 2011 do července 2013; od listopadu 2012 do ledna 2014 byl prvním místopředsedou ODS, po Nečasově demisi a odchodu z čela strany v červnu 2013 byl i úřadujícím předsedou

Ostatní:

  • Letos na jaře stál Kuba u projektu, který zjišťoval na Strakonicku a Písecku přítomnost protilátek na nový typ koronaviru. "Nevyužívali jsme například rychlotesty. Ale určitě se výsledky nedají přepočítat na celou populaci. S výsledkem se spíš musí poprat statistici," uvedl v červnu po zveřejnění výsledků, které se lišily od výstupů studie kolektivní imunity na úrovni ČR.
  • Před dvěma lety se jím vedená kandidátka ODS v Českých Budějovicích po komunálních volbách zapojila do rozhovorů o vytvoření koalice na magistrátu, nakonec ale zůstali občanští demokraté v opozici. Vítězné ANO navrhovalo společné jednání s Hnutí Občané pro Budějovice (HOPB) a ODS, ale HOPB nemělo zájem. Důvodem byla podle předsedy hnutí Iva Moravce mimo jiné Kubova osoba. "Ano, i toto hrálo svou roli," uvedl.
  • V červnu 2010 neúspěšně kandidoval na místopředsedu ODS. Neměl ale tehdy podporu lídra strany Nečase, podle něhož by "ve vedení ODS neměli být lidé, kteří reprezentují velkou koalici. V jižních Čechách je velká koalice, on sám (Kuba) je náměstkem sociálnědemokratického hejtmana". Ve stranických volbách v listopadu 2012 se stal prvním místopředsedou; porazil tehdy dosavadní první místopředsedkyni a tehdejší šéfku Sněmovny Miroslavu Němcovou.
  • Ve volbách do Sněmovny v roce 2013 byl tehdejší úřadující předseda strany Kuba lídrem jihočeské kandidátky ODS, do parlamentu se ale nedostal. Občanští demokraté tehdy v kraji - i kvůli celostátnímu propadu, strana otřesená po pádu Nečasovy vlády získala 7,72 procenta hlasů - dosáhli jen na jeden mandát, který díky preferenčním hlasům získal někdejší jihočeský hejtman za ODS Jan Zahradník, který kandidoval až na 11. místě. V posledních volbách do Sněmovny v roce 2017 Kuba nekandidoval.
  • Kuba býval dříve v médiích často spojován s vlivným jihočeským podnikatelem a členem ODS Pavlem Dlouhým, označovaným za regionálního kmotra. Podle dřívějších Kubových výroků je vliv Dlouhého na jihočeskou ODS v médiích démonizován.
  • V dubnu 2013 skončil na druhém místě v anketě Ropák za největší antiekologický počin, za Státní energetickou koncepci ČR do roku 2040, která počítá s větším využitím jaderné energie a postupným uzavíráním dožívajících uhelných elektráren.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Staňte se jednou ze 30 testerek a vyzkoušejte novinku HiPP 2 BIO Combiotik®
Staňte se jednou ze 30 testerek a vyzkoušejte novinku HiPP 2 BIO Combiotik®

Už žádné odměřování správného poměru instantního mléka, převařování vody a čekání na její zchladnutí. Tekuté mléko HiPP 2 BIO Combiotik® je...