18. dubna 2017 9:37, aktualizováno  13:13 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Na jihu Čech podepsali zástupci čtyřkoalice smlouvu o spolupráci

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 9Diskuse
V Jihočeském kraji by měla vládnout koalice ČSSD, KDU-ČSL, Jihočeši 2012 a... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Jihočeském kraji by měla vládnout koalice ČSSD, KDU-ČSL, Jihočeši 2012 a... | foto: Petr LundákMAFRA

V Jihočeském kraji by měla vládnout koalice ČSSD, KDU-ČSL, Jihočeši 2012 a uskupení Pro Jižní Čechy. Zástupci stran v úterý podepsali prohlášení o budoucí spolupráci. Koalici musejí na svém zasedání 27. dubna schválit zastupitelé. ČSSD, KDU-ČSL, Jihočeši 2012 a Pro Jižní Čechy mají 28 mandátů z 55. Kraj od loňských podzimních voleb vedla koalice ČSSD, ANO a Jihočeši 2012, ale minulý týden se rozpadla.

Důvodem byly neshody mezi sociálními demokraty a hnutí ANO zejména kvůli řízení krajské organizace Jihočeské nemocnice.

„Věříme tomu, že tato koalice bude stabilní,“ uvedl předseda jihočeského KDU-ČSL Jan Bartošek. Zástupci se zatím přesně nedomluvili na personálním obsazení ve vedení kraje. „Počítáme s tím, že počet náměstků se nijak měnit nebude,“ uvedla Ivana Stráská, současná náměstkyně hejtmana za ČSSD. Dodala, že každý koaliční subjekt by měl mít ve vedení kraje zastoupení. Podle zdrojů blízkých koalici by měla čtyři radní získat ČSSD, tři Pro Jižní Čechy a po dvou KDU-ČSL a Jihočeši 2012.

Vládnoucí uskupení se snažilo vytvořit i hnutí ANO. Oslovilo stejné partnery jako ČSSD a navíc chtělo ještě spolupracovat s ODS. Zástupci KDU-ČSL, Jihočechů 2012 a uskupení Pro Jižní Čechy však preferují vládnutí se sociální demokracií.

Do jihočeského zastupitelstva se loni v říjnových volbách dostala i KSČM. Komunisté by společně s ODS a ANO měli zůstat v opozici. „Poradíme se v krajském předsednictvu o tom, jakým způsobem budeme dále postupovat,“ řekl v úterý Petr Braný z KSČM. Není vyloučené, že by komunisté mohli v některých záležitostech budoucí koalici podporovat.

Spory mezi hlavními členy bývalé koalice, ČSSD a ANO, začaly na březnovém jednání zastupitelstva. ANO kritizovalo fakt, že předseda představenstva společnosti Jihočeské nemocnice Martin Bláha, který figuruje i ve vedoucích pozicích v okresních nemocnicích, pobírá ročně 7,2 milionu korun. Navíc ANO poukazovalo na to, že Bláha dal stavět pro hejtmana Jiřího Zimolu (ČSSD) rekreační dům v Lipně nad Vltavou.

„Trváme na tom, aby se změnil systém odměňování členů vedení společnosti Jihočeské nemocnice,“ uvedl lídr uskupení Pro Jižní Čechy Jiří Švec. Podobně mluvili i ostatní koaliční partneři. Souhlasí s tím také sociální demokracie, do jejíž gesce krajské zdravotnictví patří. Bláha dnes oznámil rezignaci na svou funkci v čele Jihočeských nemocnic.

Financování členů představenstva nemocnice i Zimolův rekreační objekt na Lipně kritizovali i opoziční zastupitelé a snažili se získat dostatečnou podporu pro svolání mimořádného zastupitelstva. Iniciativa získala nutný souhlas minimálně od třetiny zastupitelů a Zimola svolal mimořádné jednání na 27. dubna. Rezignuje na něm na funkci hejtmana a znovu už o ni nebude usilovat. Na hejtmanku navrhuje svou současnou náměstkyni Ivanu Stráskou (ČSSD), která dnes uvedla, že Zimola zatím neuvažuje o tom, že by v nové koalici působil v jakékoliv funkci ve vedení kraje.

ČTK
  • 9Diskuse

Najdete na Lidovky.cz