10. března 2019 19:07 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Na jihu Čech vyhlásili kalamitní stav. Bez proudu je přes 10 tisíc domácností

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: ČTK

Na jihu Čech vyhlásila firma E.ON kvůli poruchám způsobeným silným větrem kalamitní stav. Bez elektřiny je asi 11 500 domácností, nejvíc na Českokrumlovsku a na Jindřichohradecku. Sdělila to mluvčí firmy Martina Slavíková před 19:00. Poruch na vedení vysokého napětí evidují energetici 19, podle jejich předpokladu budou během noci přibývat další.

Předpovědi meteorologů se podle mluvčí naplnily a silný vítr na jihu Čech láme stromy a větve, jež následně poškozují elektrické vedení. „Počet poruch v distribuční síti se v posledních dvou hodinách prudce zvýšil,“ uvedla. Pravděpodobnost vývratů podle energetiků zvyšuje to, že je terén hodně podmáčený, poruch na vedení zřejmě bude přibývat. „Proto jsme se rozhodli vyhlásit v jižních Čechách kalamitní stav,“ uvedla Slavíková.

Pohotovostní čety pracovaly na odstraňování poruch celý den, skončí zřejmě do 20:00. „Pak budou manipulace v terénu z důvodu bezpečnosti práce přerušeny a na opravách znovu začneme pracovat hned zítra v ranních hodinách,“ uvedla mluvčí.

Ráno evidovala firma E.ON na vedení vysokého napětí v Jihočeském kraji 17 poruch, nejvíc na Jindřichohradecku a na Třeboňsku. Bez dodávek proudu bylo asi 2200 domácností, do 14.00 se energetikům podařilo snížit jejich počet na 300.

ČTK