Pondělí 17. února 2020svátek má Miloslava 8 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Na jihu Moravy trvá chřipková epidemie. Zemřeli dva lidé, nemocných ale mírně ubylo

Teploměr - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Teploměr - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Brno Epidemie chřipky a akutních respiračních onemocnění v Jihomoravském kraji trvá, nemocných ale oproti předchozímu týdnu mírně ubylo, je jich 1853 na 100 000 obyvatel. V celém Česku jich pak ubylo o 15 %. Od začátku sezony zemřeli v bezprostřední souvislosti s chřipkou dva lidé. Chřipková epidemie přichází každoročně v lednu nebo začátkem února, letos byla vyhlášena poslední lednový den.

Hranice epidemie je kolem 1700 nemocných na 100 000 obyvatel. Před týdnem bylo na 100 000 obyvatel v kraji 2017 nemocných, epidemie tehdy začala. Tento týden oproti předcházejícímu týdnu nemocných asi o osm procent ubylo. Nejvyšší nemocnost hygienici evidují v Brně, a to 2175 nemocných na 100.000 obyvatel, a na Hodonínsku, kde je 2142 nemocných na 100.000 obyvatel. „Nejvíce postižena je věková skupina nula až pět let, k nárůstu nemocnosti o 25,3 % došlo ve věkové skupině osob nad 65 let,“ uvedla vedoucí protiepidemického odboru Renata Ciupek.

V uplynulém týdnu podle ní výrazně stoupal výskyt chřipky, přičemž nejvyšší podíl chřipkových onemocnění hygienici evidují na Blanensku a Hodonínsku. Hygienička řekla, že od začátku sezony bylo v Jihomoravském kraji hospitalizováno pro chřipku 190 pacientů, z nich osm v kritickém stavu. Dva lidé v bezprostřední souvislosti s chřipkou zemřeli.

Akutní respirační nemoci jsou rýma, kašel a záněty dutin nebo průdušek, zatímco chřipka zachvátí celý organismus a většinou ji doprovází vysoká horečka, bolest kloubů a svalů a celková únava. Některé nemocnice kvůli epidemii zakázaly návštěvy. Týká se to obou brněnských fakultních nemocnic, také nemocnic Znojmo, Kyjov, Břeclav, Hustopeče a Úrazové nemocnice Brno. Kvůli chřipce jsou zavřené i některé mateřské školky, například v Habrovanech na Vyškovsku, kde podle webu školky dosáhla nemocnost 95 %, nebo v Milonicích na Vyškovsku.

Hygienici doporučují důsledně dodržovat zásady hygieny rukou a dýchacích cest. Pokud je to možné, lidé by se měli vyhýbat přelidněným místům, v uzavřených prostorách pak častěji a důkladně větrat. V případě vzniku onemocnění je třeba věnovat náležitou pozornost léčbě a nesnažit se onemocnění přecházet.

každoročně v lednu nebo začátkem února, letos byla vyhlášena poslední lednový den.

Některé nemocnice zakázaly návštěvy

Část nemocnic uzavřela pro návštěvy lůžková oddělení, zejména plicní, interní nebo léčebny dlouhodobě nemocných. Chroničtí pacienti a senioři jsou komplikacemi chřipky podle lékařů nejvíc ohrožení. Odborníci jim doporučují očkování, které mají od 65 let hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Ostatní si musí očkování zaplatit, vakcínu jim potom může na požádání proplatit pojišťovna z fondu prevence.

V sezoně na přelomu let 2018 a 2019 vyhledalo v Česku praktického lékaře s akutní respirační infekcí a chřipkou 996 000 lidí. Z toho 625 muselo být hospitalizováno na jednotce intenzivní péče a 195 z nich zemřelo. Letos bylo vážných případů do 7. února 126, infekci podlehlo 23 lidí. Lékaři odhadují, že každoročně s chřipkou souvisí zhruba 1500 až 2000 úmrtí.

Premium

Karlův most je jen most, stěžují si turisté. Kritika nešetří ani další památky

Karlův most v Praze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do Česka loni přijel rekordní počet turistů. Památky si u nich leckdy vysloužily i bizarní recenze na internetu,...

Premium

Podivné zrcadlo z Turnova letí ke Slunci. Česká laboratoř se musela ukázat

TOPTEC Turnov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ke Slunci odstartovala sonda se speciálním zrcadlem pro sledování korony. Vyvinuli jej čeští výzkumníci v Turnově....

Premium

Češi bydlí stále častěji ve sklepech. K extrémním řešením je nutí drahé nájmy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nedostupné bydlení nutí Čechy ke stále extrémnějším řešením bytové situace. Zejména v největších městech už lidé míří i...