6. února 2018 8:04, aktualizováno  12:49 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nejchladnější noc roku na Liberecku. Na Jizerce bylo minus 25 stupňů Celsia

Jizerka v Jizerských horách. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jizerka v Jizerských horách. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

LIBEREC Nejchladnější noc letošního roku má za sebou Liberecký kraj. Přímo v osadě Jizerka v Jizerských horách teploměr ukázal rovných minus 25 stupňů Celsia. Na stanici Jizerka-rašeliniště bylo dokonce minus 25,5 stupně Celsia, uvedla v úterý Lenka Musilová z ústecké pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

Silnice v kraji jsou podle silničářů převážně suché a vymrzlé. Místy jsou vlhké jen vozovky nižších tříd na Liberecku. Hluboko pod nulu klesly teploty za jasné noci také na dalších místech v Jizerských horách. „Na Smědavě bylo minus 20,7 stupně, na Nové Louce minus 20,9 stupně a v Bedřichově minus 19,3 stupně,“ uvedla Musilová.

Mimo horské oblasti byla noční minima kolem minus deseti stupňů Celsia. V nižších polohách bylo „nejtepleji“ v Turnově s minus 8,6 stupni a nejchladněji v Liberci s minus 11,4 stupni.

Chladno bude v Libereckém kraji i přes den, teplota by se neměla dostat nad nulu. Podle předpovědi bude přes den jasno až skoro jasno, přechodně polojasno až oblačno. Večer postupně místy zataženo nízkou oblačností.

Jih Česka čeká silné sněžení

Na jihu České republiky bude ve středu odpoledne a v noci na čtvrtek vydatně sněžit. Napadne pět až deset centimetrů většinou mokrého sněhu, na Českomoravské vrchovině až 15 centimetrů. Varování, které v úterý vydal Český hydrometeorologický ústav, platí pro Jihočeský a Jihomoravský kraj a pro Vysočinu.

Začít sněžit by podle meteorologů mělo ve středu odpoledne. Na jižní Moravě se zpočátku objeví i déšť se sněhem.

„Nejintenzivnější sněžení očekáváme v první polovině noci na čtvrtek,“ uvedli meteorologové. Napadnout by podle nich mělo pět až deset centimetrů sněhu. Ve vyšších polohách na Českomoravské vrchovině může mít nová sněhová pokrývka až 15 centimetrů.

Mokrý sníh může lámat stromy, varují meteorologové. Motoristům doporučují nevyjíždět bez zimní výbavy.

ČTK