Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na Jizeře platí stav ohrožení

Česko

  16:15
Mladá Boleslav - Hladiny středočeských řek se v noci na dnešek dále zvyšovaly, přestože na horách velká voda dnes ráno pozvolna klesala. Odpoledne platil na Jizeře stav ohrožení v Mnichově Hradišti, Bakově nad Jizerou, Mladé Boleslavi a Benátkách nad Jizerou, ale situace by se měla zlepšovat.
První stupeň, stav bdělosti, platí na Doubravě ve Žlebech na Kutnohorsku a od časných ranních hodin i na Labi v Brandýse nad Labem. Vyplývá to z informací správců povodí a radnic.

Od Mnichova Hradiště až po Mladou Boleslav se řeka změnila ve velké kalné jezero. Kvůli velké vodě musely být uzavřeny některé silnice a také most přes Jizeru vedoucí do mladoboleslavské příměstské části Podlázky. Na místě hlídkují městští policisté a v Podlázkách již voda zaplavila několik zahrad u rodinných domů. Také v nedaleké příměstské části Debř se již rozvodněná řeka dostala do blízkosti obytných domů.

V Mnichově Hradišti se situace odpoledne začala lepšit. "Jizera u nás kulminovala mezi 12:00 a 13:00 na výšce 3,5 metru a nyní již začala opadávat. Nejhorší je asi za námi," řekl starosta Jaroslav Myška. Díky poklesu hladiny bylo možné opět otevřít silnici mezi městem a obcí Klášter Hradiště nad Jizerou.

Dále po proudu v Bakově stále na kulminaci čekají. "Letos je ta povodeň taková zvláštní. Nejdřív velmi rychlá a teď zase hodně pomalá," řeklstarosta Jiří Hieke. Voda podle něj zaplavila některé zahrady a sklepy, což je podle něj při každé větší vodě. Přestalo ale pršet a podle prognóz Povodí Labe by se situace již na tocích pramenících v Jizerských horách
neměla zhoršovat.

Také v Mladé Boleslavi je řeka stále rozlitá do velké šíře. "Očekáváme, že kulminace začne asi po 16:00 a potrvá minimálně tři až čtyři hodiny, než to začne pomalu klesat. Než odvoláme stav ohrožení, bude nějakou dobu trvat," řekl po odpoledním jednání povodňové komise primátor Svatopluk Kvaizar.

Stav ohrožení platí od 08:00 i níže po proudu v Benátkách nad Jizerou, kde již připravili preventivně pytle s pískem kolem nejvíce ohrožených objektů, i když tam radnice neočekává mimořádné záplavy. "Jsme ale ve střehu, řeka  pořád stoupá. Kulminovat zde bude asi během odpoledne, nebo až večer," řekl místostarosta Pavel Štifter.

Hladina Sázavy ve Zruči začala přes noc velmi rychle stoupat a postupně stoupá i ve městech na svém dolním toku. K limitům prvního stupně se blíží i výška hladiny Labe v Mělníku a Berounky ve Zbečně na Rakovnicku.
Autoři: ,

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat