10. května 2017 12:56 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Na jižní Moravě mrzlo, ráno naměřilo rekordy deset stanic

Mráz. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mráz. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Na jižní Moravě ráno padly teplotní rekordy na deseti stanicích, které mají alespoň dvacetiletou řadu měření. Dosavadní minima byla většinou mírně na nulou, dnes mrzlo. Nejnižší teplota minus 3,2 stupně byla na stanici Tišnov, Hájek, ta však rekordní nebyla, řekla ČTK Andrea Kvapilová z Českého hydrometeorologického ústavu. Teploty se pohybovaly v rozmezí zhruba minus jeden až minus tři stupně.

Dosavadní rekordy z roku 2005 padly ve Strážnici, kde bylo -2,1 stupně, dále v Troubsku, Ivanovicích na Hané, Brně-Tuřanech, Brodě nad Dyjí, Dyjákovicích a Žabovřeskách, kde bylo jen mírně tepleji.

Překonané byly také rekordy z roku 1979 v Kuchařovicích a Lednici a rekord z roku 1973 v Pohořelicích.

Mráz dělá od půlky dubna starosti hlavně ovocnářům a vinařům. Část úrody už pomrzla, protože teplý přelom března a dubna nastartoval vegetaci, kolem poloviny dubna přišly mrazy a od té doby se drží teploty velice nízko.

Jaké škody přinesly dnešní mrazy, zjišťují vinaři. Vědět to budou tak za týden. „Na Slovácku a na Hodonínsku byly až tři stupně pod nulou, naopak v okolí Velkých Bílovic žádné větší mrazy nebyly,“ řekl ČTK předseda Svazu vinařů Tibor Nyitray.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz