Středa 19. února 2020svátek má Patrik 2 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Na Kalouska padá pokuta kvůli ProMoPru

ProMoPro (ilustrační) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ProMoPro (ilustrační) | foto: Lidové noviny

PRAHA Ministerstvo financí porušilo v kauze firmy ProMoPro zákon o ochraně osobních údajů, když v polovině února zveřejnilo informace o pohybu na bankovních účtech majitelů firmy bez jejich souhlasu.

Rozhodl o tom Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ). Nařídil informace odstranit z webových stránek ministerstva, což už ministerstvo splnilo, a případ postoupil do správního řízení, na jehož konci zřejmě ministerstvo čeká finanční postih.

Řekla to mluvčí úřadu Hana Štěpánková. Výši pokuty ale nechtěla odhadovat. Ochránci soukromí obvykle udělují sankce v řádu desetitisíců korun.

VONDRA O KAUZE PROMOPRO

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) reagoval slovy, že informace byly zveřejněny na jeho příkaz, za pochybení má tedy osobní odpovědnost a na případné pokutě se hodlá finančně podílet. "Já jsem veřejnou výzvu pana (ředitele ProMoPro Jaroslava) Veselého, abychom zveřejnili všechno, co víme, bral jako jeho souhlas s uveřejněním osobních údajů. O to více komické mi přišlo, když si na to stěžoval. Asi netušil, kolik toho víme," řekl Kalousek. Rozhodnutí úřadu podle svých slov nechápe, ale musí jej akceptovat.

ÚOOÚ prošetřoval ministerstvo kvůli informacím o bankovních převodech v souvislosti se spornou vládní zakázkou pro firmu ProMoPro spol. s r.o. během českého předsednictví EU, které úřad zveřejnil na tiskové konferenci letošního 17. února. Ministr financí Miroslav Kalousek a jeho podřízení na ní zveřejnili všechna svá zjištění včetně informací o soukromých účtech majitelů firmy, která podle nich vedla k podání trestního oznámení kvůli zakázce. "Osobní údaje zde byly zveřejněny v rozporu se zákonem o ochraně osobních údajů, protože osoby, jimž údaje náležejí, k tomu nedaly souhlas," uvedla Štěpánková.

MILIONY PRO PROMOPRO

Firma ProMoPro získala kontrakt na zajištění audiovizuální techniky během předsednictví bez výběrového řízení. Úřad vlády to zdůvodnil tím, že byla exkluzivním dodavatelem Kongresového centra Praha. Celkově firmě zaplatil téměř 551 milionů korun. To je několikrát více, než bylo na tyto služby původně určeno. Případ šetři protikorupční policie.

Trestní oznámení podali i majitelé firmy ProMoPro, kteří se obrátili i na ÚOOÚ kvůli tomu, že do médií unikly podrobné informace o jejich bankovních transakcích.

Případ vyšetřuje policie i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. ČSSD kvůli kauze požádala o mimořádnou schůzi sněmovny, která by měla pokračovat příští týden. Ministr obrany Alexandr Vondra (ODS), který byl v době předsednictví vicepremiérem pro EU, čelí tlaku na odstoupení.

ČTĚTE TAKÉ

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...