Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Na Karlštejně odhalili kopii císařské koruny

Česko

  18:44
KARLŠTEJN - V kapli svatého Kříže na Karlštejně slavnostně odhalili kopii císařské koruny, kterou pro Středočeský kraj na zakázku vyrobil šperkař Jiří Urban. Předběžně se počítá s tím, že koruna bude část roku na Karlštejně a část roku v krajském infocentru v pražské Husově ulici, kde se stane součástí budované expozice o středověkých středních Čechách.

Kopie Císařské koruny od šperkaře Jiřího Urbana foto: ČTK

"Doufáme, že tento magnet vytáhne zahraniční turisty právě třeba na Karlštejn, Křivoklát, do Kutné Hory, že tam je navnadíme na to, co všechno krásného máme ve středních Čechách," řekl novinářům hejtman David Rath (ČSSD), který na Karlštejn zavítal v doprovodu svých dvou malých synů.

Kopie Císařské koruny od šperkaře Jiřího Urbana

Střední Čechy dlouhodobě trápí úbytek turistů. Služeb všech hromadných ubytovacích zařízení v regionu využilo 668.801 lidí, což představuje meziroční pokles o 6,3 procenta.

Zhruba do srpna bude koruna uložena v klenotnici vedle kopie svatováclavské koruny, s výjimkou 23. května, kdy bude prezentována při Dni otevřených dveří v Jezuitské koleji v Kutné Hoře. Až budou připraveny prostory v Husově ulici, přestěhuje se do nich. Na Karlštejně mohou návštěvníci kopii císařské koruny zhlédnout již od úterý.

Kopie Císařské koruny od šperkaře Jiřího Urbana

Rath původně plán na pořízení koruny za 800.000 korun kritizoval. Urban zakázku dostal od kraje za vedení Rathova předchůdce Petra Bendla (ODS).

Rath to tehdy označil za mrhání penězi. Uvažoval dokonce o tom, že na Bendla podá trestní oznámení, případně ho donutí náklady na výrobu koruny uhradit. "Velmi bych váhal takovou investici udělat, ale když už je udělána, tak cítím jako naprostou povinnost ji maximálně využít ve prospěch středních Čech," prohlásil dnes Rath. Dodal, že před prací šperkařských mistrů je třeba smeknout. Urbanovi trvala výroba 14 měsíců, denně věnoval práci 12 až 14 hodin.

Hejtman Středočeského kraje David Rath u kopie Císařské koruny od šperkaře Jiřího Urbana

Koruna měla být podle původních plánů na Karlštejně vystavena trvale a divadelní atrapa tohoto klenotu jednou do roka přepravována z Prahy na hrad během dvoudenní akce Královský průvod. Hejtmanství uspořádalo dva ročníky této akce, současné vedení v tom ale nechce pokračovat. Obce podél Berounky nicméně třetí ročník akce chystají, bude mít ale už skromnější podobu.

Císařská koruna byla vyrobena pravděpodobně v roce 962 v Římě. V roce 1355 jí byl korunován Karel IV. Korunovační šperk, která váží 3,5 kilogramu, se skládá z osmi bohatě zdobených desek. Jsou na nich stovky perel, skoro každá jiná, některé přírodní, jiné umělé. Zdobí ji i granáty a smaragdy.

Kastelán Jaromír Kubů (vpravo) převzal na hradě Karlštejně od šperkaře Jiřího Urbana kopii císařské koruny, která bude uložena v hradní kapli

Čtyři desky jsou se smaltovými motivy. Nad korunou je ještě kříž, přední a zadní stranu spojuje oblouk. Celkově se skládá ze 14.000 kovových dílků.

Originál koruny byl původně na Karlštejně. Nyní se nachází v klenotnici ve vídeňském Hofburgu, kam ho nechal v době husitských válek odvézt Zikmund Lucemburský. "Po více než 650 letech se do tohoto posvátného místa českého národa vrací - ač v kopii - něco, co symbolizovalo rozsah moci našeho panovníka, českého a německého krále Karla IV.," poznamenal při dnešním představení koruny v kapli svatého Kříže karlštejnský kastelán Jaromír Kubů.