22. ledna 2015 7:31, aktualizováno  15:13 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Na Karvinsku, Ostravsku a Frýdecko-Místecku je smogová situace

Smog - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Smog - ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

OSTRAVA Meteorologové v okresech Karviná, Ostrava a Frýdek-Místek bez Třinecka vyhlásili kvůli zhoršené kvalitě ovzduší smogovou situaci. Meteorologové tak činí v případě, když dva dny po sobě čtyřiadvacetihodinové koncentrace polétavého prachu překračují hodnotu 100 mikrogramů na metr krychlový.

Při vyhlášení smogové situaci by měli být opatrní zvláště lidé s chronickými dýchacími potížemi, srdečním onemocněním, starší lidé a malé děti. Těm se doporučuje, aby se při pobytu venku vyvarovali fyzické zátěže. U dospělých bez zdravotních potíží nejsou nutná žádná omezení.

„Žádáme řidiče automobilů, aby pokud možno nevyjížděli, neboť emise z aut se významně podílejí na zvýšených koncentracích suspendovaných částic PM10 a oxidu dusičitého,“ uvedli meteorologové.

Průměrné denní koncentrace polétavého prachu se ráno v kraji pohybovaly v rozmezí od 60 do 156 mikrogramů na metr krychlový, odpoledne od 77 do 140 mikrogramů na metr krychlový. „Dnes odpoledne ani v noci nepředpokládáme vzhledem k meteorologické situaci významnější změnu celkové imisní situace. Hodnoty průměrných 24hodinových koncentrací prašného aerosolu budou nadále v Moravskoslezském kraji většinou překračovat imisní limit, místy i dvojnásobně,“ uvedli meteorologové.

Moravskoslezský kraj má dlouhodobě nejhorší ovzduší v zemi. Zhoršené rozptylové podmínky panují hlavně na podzim a v zimě. Kvalitu ovzduší kromě průmyslu ovlivňuje i doprava nebo topení v domácnostech a také škodliviny ze sousedního Polska.

Lidovky.cz, ČTK

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na Lidovky.cz