Pondělí 6. února 2023, svátek má Vanda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na Karvinsku platí třetí povodňový stupeň, voda zaplavuje sklepy

Česko

  13:07aktualizováno  22:08
PRAHA - Vydatný déšť zvedl hladinu řek na řadě míst Moravskoslezského kraje. Na pěti tocích už platí třetí stupeň povodňové aktivity - stav ohrožení. Hasiči zasahují na desítkách míst, čerpají vodu ze zatopených sklepů a řeší i další problémy. Silný vítr totiž navíc láme stromy a větve. ČTK o tom informoval mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Faster.

Třetí povodňový stupeň platí v Petrovicích na Karvinsku foto: ČTK

"Hasiči v Moravskoslezském kraji v tuto chvíli (21:00) zasahují u více než 80 událostí na území celého kraje. Většinou se jedná o zásahy při čerpání vody ze zatopených prostor a likvidaci následků prudkého větru a deště," řekl Faster. Dodal, že téměř 30 případů řeší jednotky na území Ostravy

Pršet by na Moravě, ve Slezsku a na Českomoravské vrchoviny mělo až do úterý a déšť se postupně rozšíří  také do východních částí Pardubického a Královéhradeckého kraje. V důsledku toho se bude situace na řekách zhoršovat. Podle dřívějších informací ČHMÚ by nejintenzivněji měly stoupat zejména pravostranné přítoky Odry a Bečvy, třetí povodňový stupeň očekávají v pondělí hlavně v povodí Olše, dolní Morava by mohla této úrovně dosáhnout v úterý.

Záplavy v Petrovicích u Karviné

Déšť bude slábnout zřejmě až v úterý dopoledne. Podle předpovědi do této doby naprší v zasažených oblastech od 20 do 90 milimetrů srážek, na severním návětří Beskyd to může být až 150 milimetrů. Ve východní polovině Česka se k dešti přidá dnes a v pondělí ještě silný vítr, který v nárazech dosáhne až 70 kilometrů v hodině a na hřebenech Jeseníků a Beskyd kolem 110 kilometrů v hodině.

ČTĚTE TAKÉ:

Výstraha pro extrémní srážky, kterou ČHMÚ vydal po poledni, platí konkrétně pro Zlínský a Moravskoslezský kraj do úterního poledne. S vydatným deštěm musejí lidé počítat ale i v Olomouckém a Jihomoravském kraji. Pro tyto kraje pak od dnešního večera až do odvolání platí extrémní nebezpečí povodní.

Nejnižší stupeň - bdělost podle serveru nyní platí na Odře v Bohumíně a ve Svinově, na Opavě v Děhylově, na Moravě v Lanžhotě a ve Strážnici a na Dyji v Ladné u Břeclavi.

Vytrvalý déšť zvedl hladiny toků na Vsetínsku. Druhého stupně povodňové aktivity dosáhly Bystřička nad přehradou, Bystřička pod přehradou a potok v místní části Valašského Meziříčí Krhová. Na první stupeň povodňové aktivity se zvedly toky v místní části Valašského Meziříčí Poličná a Rožnovská Bečva. Vyplývá to z informací mluvčí valašskomeziříčské radnice Venduly Šmídové a Povodí Moravy. Cesta z Valašského Meziříčí na Branky byla uzavřena, odklon je přes místní část Juřinka.


"V bývalých kasárnách se stále připravují pytle s pískem. V současné chvíli byli povolání zaměstnanci městské policie, kteří vystřídají pracovníky veřejně prospěšných prací," podotkla Šmídová. Dosud valašskomeziříčská radnice vydala na 600 pytlů, z toho nejvíce do místní části Krhová. Občané si na výzvy městské policie jezdí pro pytle i sami.

Druhý povodňový stupeň platí například na Porubce ve Vřesině, na Odře v Koblově a Bartošovicích i dalších potocích či říčkách. Podle ČHMU se dají třetí stupně v budoucnu očekávat například na  Sedlnici, Ondřejnici či Olešné. .

V dalších dnech bude převážně pršet a sněžit. Podívejte se na aktuální předpověď počasí.

Na třetí stupeň povodňové aktivity - ohrožení se dostala říčka Petrůvka. Ta sice teče většinou na polském území, ale rozlévá se pravidelně až v posledních kilometrech svého toku, tedy v okolí Petrovic u Karviné. Voda zde už zaplavila sklepy i zahrady.

"Před hodinou nebylo nic vidět. Teď už je pod vodou cesta. Ve sklepě už máme zamnutou pumpu a vodu odčerpáváme. Hlavně aby nevypnuli elektřina. To bychom byli v háji," svěřil se okolo 16. hodiny jeden z obyvatel Petrovic.

Obec na česko-polské hranici mívá problémy s velkou vodou často. "Je to špatné. Někdy máme vodu ve sklepě i třikrát do roka. Někdy zase ani jednou," dodala Jaroslava Pavlovská. Podle ní se ale dá na život v neustálém povodňovém ohrožení zvyknout. "Naštěstí jsem vždy měla vodu jen ve sklepě. Do bytu se nedostala. Jiným lidem ale ano," řekla. Záplavy v Petrovicích u Karviné

Mluvčí Povodí Odry Čestmír Vlček řekl, že hladina Petrůvky ještě bude stoupat. "Oblačnost nad touto oblastí se vůbec nehýbe a jsou tam nejvydatnější srážky. Ke kulminaci hladiny je proto ještě daleko," uvedl s tím, že voda se s největší pravděpodobností dostane i do sklepů dalších domů.

Podobné riziko hrozí i na řece Lučině v Bludovicích, Stonávce v Hradišti, Lubině v Petřvaldu a Jičínce v Novém Jičíně.

Na jihu Moravy museli hasiči likvidovat také spadané větve a stromy. Vytrvalý déšť u Lhoty Rapotiny navíc způsobil sesuv kusu stráně se dvěma vzrostlými stromy na silnici mezi Boskovicemi a Blanskem. Masa hlíny a kamení s kořeny stromů zatarasila téměř celý jeden jízdní pruh v délce deseti metrů. ČTK to řekl mluvčí hasičů Jaroslav Haid.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!