Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na koalici není nic špatného

Česko

POLEMIKA

Spisovatel Ondřej Neff publikoval v Lidových novinách článek, který se měl na první pohled nejspíše tvářit jako text o moderních prostředcích komunikace (Třetí síla, LN 2. 12.). Jako příklad jejich rozvoje, významu a vlivu na současnou demokracii měly autorovi posloužit události související s povolebním vývojem v Praze. Místo toho však nakonec vznikl text, který je plný urážek mé osoby a ODS. O moderních komunikačních prostředcích v něm, až na výjimky, není takřka nic. Téma tak autorovi pouze posloužilo jako oslí můstek k vyrovnání si účtů s ODS a s „kašpárkem“, jak mě – nejstaršího člena pražského zastupitelstva – pan Neff nazývá. Budiž, pokud mě však chtěl veřejně zostudit, mohl tak udělat rovnou a nemusel tvořit tak složitou konstrukci. V atmosféře veřejného lynče by mu k tomu byl zcela jistě poskytnut široký prostor.

V poslední době jsem se totiž stal pro řadu pražských intelektuálů – mezi něž se také počítám – vhodným fackovacím panákem, prostřednictvím něhož si pokoušejí vyřídit své účty nejen se stranou občanských demokratů, ale s politickým systémem jako takovým. ODS je pro řadu z nich dokonce nenáviděnější než strana komunistická. S čímž ovšem rozhodně nemohu souhlasit a nejen z pozice čerstvého člena ODS. Obávám se ale, že se nikdo z těchto tvrdých kritiků nechce v politické straně angažovat a pokusit se poměry změnit.

Až opadne první vzkypění...

Pan Neff má pravdu, když píše, že „okolnosti, které doprovázely zasedání zastupitelstva, opravdu nebudou hned tak zapomenuty“. Oba se jen výrazně lišíme v tom, jaké jsou důvody toho, proč nebudou zapomenuty. V mém případě jde o poněkud přízemnější důvod – vždy budu pokorně naslouchat názorům občanů, jak jste se mohli přesvědčit i přes vulgární útoky a řev anonymního davu. Jistě Ondřej Neff chápe, že správa věcí veřejných není o anonymní kritice, ale o každodenní práci a také odpovědnosti. Mým závazkem je pokusit se realizovat co nejvíce věcí z toho smysluplného, co zaznělo a zazní.

V ČR máme na centrální i komunální úrovni poměrný volební systém, i když to byli právě občanští demokraté, kteří přišli už před několika lety s myšlenkou většinového systému a setkali se silným odporem. Já tedy dnes tvrdím, že domluva dvou politických stran na transparentním programu, který svým obsahem řeší nejdůležitější problémy Prahy, není nic špatného. Mohu Ondřeje Neffa osobně ujistit, že nic nebylo dohodnuto předem a do poslední chvíle bylo jednání napjaté. O možnost získat primátora města se připravila TOP 09 vlastními chybami, hysterií a neschopností staronových tváří překonat domnělé křivdy z minulosti.

Konzervativní myslitel Edmund Burke kdysi v reakci na nekritické oslavování Velké francouzské revoluce napsal: „Měli bychom však odložit svůj soud, dokud první vzkypění trochu neopadne, dokud se roztok nepročistí a dokud neuvidíme něco hlubšího, než je zmítání rozbouřeného, zpěněného povrchu.“ Já bych o totéž požádal všechny ty, kteří tak lehce odsuzují magistrátní koalici.

O autorovi| BOHUSLAV SVOBODA, pražský primátor (ODS)

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...