Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

PŘEHLEDNĚ: Na koho se vztahuje Klausova amnestie?

Česko

  11:00
PRAHA - Kvůli prezidentské amnestii unikli svým trestům aktéři mnoha sledovaných případů. Patří mezi ně například lékárník Veselovský, který psal recepty narkomanům, podnikatel Štěpánek, skrývající se před úřady devět let v Karibiku i zpěvačka Dara Rolins, která způsobila dopravní nehodu.

Věznice (ilustrační) foto: ČTK

Server Lidovky.cz přináší přehled osob, které byly amnestovány v uplynulém týdnu. I kdyby Ústavní soud zrušil prezidentskou amnestii nebo její část, na tyto kauzy by rozhodnutí nemělo žádný vliv. Jsou totiž pravomocně ukončené. Které ze známých případů amnestie zasáhla?

Manažeři investičních fondů Trend a Mercia
Hradecký krajský soud zastavil na základě prezidentské amnestie stíhání osmi obžalovaných v kauze údajně vytunelovaných investičních fondů Trend a Mercia. Obžaloba vinila manažery z poškození fondů ve výši 1,4 miliardy korun. Policie začala případ řešit před 16 lety. Hradecký soud loni v říjnu, při třetím projednávání případu, uložil dvěma bývalým manažerům fondů tříleté tresty a dvěma dvouleté tresty vězení. Odsouzena byla polovina z osmi obžalovaných, ostatní soud zprostil. V říjnu také rozhodl o tom, že odsouzení by měli v různé míře fondům nahradit škodu v částce přes 700 milionů korun.

Matka vlčích dětí
Kvůli amnestii prominul soud matce "vlčích" dětí dvouletý trest, který jí soudy vyměřily za izolaci dvou synů od okolního světa. Na otce, který dostal čtyřletý trest, se amnestie nevztahuje. Policie po něm pátrá, protože v druhé polovině listopadu nenastoupil do vězení. Obžaloba vinila oba rodiče z týrání svěřené osoby, protože údajně způsobili svým synům těžkou újmu na zdraví.

Roční ani dvouletý chlapec v době, kdy je našla policie, neuměli vůbec mluvit, pouze plakali a vydávali občasné zvuky. Nedokázali ani chodit, neměli kousací reflexy a nebyli na svůj věk dostatečně fyzicky a psychicky vyvinutí.

Rodiče vlčích dětí u soudu.

Lékárník Michal Veselovský
Olomoucký okresní soud prominul na základě amnestie dvouletý podmíněný trest lékárníkovi Michalu Veselovskému z Olomouce, který podle rozsudku ve velkém zásoboval léky narkomany z celého okolí.

Muž podle rozsudku léky těmto lidem vydal na základě 7732 falešných receptů. Svým rozsahem to byl podle žalobkyně jeden z největších podobných případů na Moravě. Amnestie mu však nevymazala peněžitou pokutu ani zákaz činnosti. Muže navíc nedávno lékárnická komora vyloučila ze svých řad.

Zpěvačka Dara Rolins
Obvodní soud pro Prahu 2 prominul zpěvačce Daře Rolins na základě prezidentské amnestie podmíněný trest za dopravní nehodu, při níž zemřel člověk. Tříletý zákaz řízení a zhruba milionové odškodnění pro čtveřici pozůstalých soud ponechal beze změny. 

Nehoda se stala v červenci 2010 v pražském Šáreckém údolí, kudy Rolins se svým vozem projížděla. V pravotočivé zatáčce se střetla s řidičem na skútru. Po nehodě byl při vědomí a Rolins zavolala záchrannou službu. Muž však po třech hodinách v nemocnici svým zraněním podlehl.

Dara Rolins se dostavila k odvolacímu soudu.

Obchodník s lihem Milan Vinkler
Milan Vinkler se snažil vyhnout vězení tím, že dokonce měnil identitu. I díky tomu trvalo jeho trestní řízení deset let. Jelikož se ale i na něj vztahuje Klausova amnestie, která zastavuje případy vlekoucí se déle než osm let, k trestu již nedojde.

Vinkler měl i se svými komplici pašovat alkohol a připravit tak stát na daních a clu o desítky miliónů korun. Pomocí fiktivních firem přepravoval alkohol do Polska, který tam ale nikdy nedoputoval. Skončil na tuzemském trhu bez zaplacení cla a daní. Vinklerovi pomocníci Kamil Saleh a Jozef Koťa jsou ve vězení, sám Vinkler trestu díky amnestii unikl.

Herec Jiří Pomeje
Obvodní soud pro Prahu 2 prominul kvůli prezidentské amnestii herci a producentovi Jiřímu Pomejemu podmíněný trest, který mu soudy uložily za poškozování věřitele.

Herec podle obžaloby nesplnil podmínky bezúročné půjčky, kterou mu v roce 2001 poskytl Státní fond pro podporu a rozvoj české kinematografie na film Andělská tvář. Muž ale stane před soudem znovu, na část kauzy se prezidentský pardon nevztahuje.

Umělec dostal na film od státního fondu bezúročnou půjčku osm milionů korun. Peníze měl vrátit do 18 měsíců od premiéry, což však neučinil. Podle smlouvy měl v takovém případě poskytnout fondu filmová práva, herec je však převedl na jinou firmu. 

Herec Jiří Pomeje u soudu

Podnikatel Jiří Štěpánek
Amnestie očistila i údajného podvodníka, který se devět let skrýval v Karibiku. Štěpánka loni v říjnu dopravilo české speciální komando zpět do Česka, načež podnikatel, odsouzený v nepřítomnosti k osmi a půl roku vězení, požádal o nový proces. Když prezident Václav Klaus vyhlásil 1.ledna amnestii, vztahovala se i na Štěpánka.

Štěpánek byl odsouzen za podvod se škodou ve výši téměř 40 milionů korun. S komplici údajně vymýšlel pro svůj autosalon fiktivní kupce, pro které pak zprostředkovával leasing. Klausova amnestie zastavuje pravomocně neskončená trestní stíhání trvající déle než osm let. Sice se nevztahuje na uprchlíky, ale Štěpánka policisté dopravili z Dominikánské republiky do Česka před vyhlášením amnestie, takže již oficiálně uprchlíkem nebyl. Kvůli zahájení nového procesu se pak případ dostal mezi pravomocně neukončené

Kuplířský gang
Amnestie prezidenta omilostnila také gang, který obchodoval s bílým masem. Měl čtrnáct členů a vedl jej Sergej Onyskiv. Amnestie zastavila stíhání celého gangu.

V Dubí na Teplicku skupina nutila v nevěstincích dívky k prostituci. Gang dívky přivážel z Běloruska, kde je lákal na vidinu slušného přivýdělku. Kruté zacházení s dívkami dokazovaly policejní odposlechy. V roce 2004 skupinu speciální komando zatklo. Za zločinné spolčení jim hrozilo až 10 let vězení. Kvůli procesní chybě se však ocitli na svobodě. K obnovení procesu nedošlo v roce 2007 ani v roce 2009 kdy se k soudu nedostavily klíčové osoby. Onyskiv svou vinu po celou dobu popíral.

Tunel za osm miliard
Prezidentská amnestie také zastavila kauzu osmi bankéřů, kteří údajně způsobili Komerční bance škodu osm miliard korun, informoval deník Právo. Jedná se zřejmě o největší hospodářskou kauzu v historii českého bankovnictví, táhne se už 13 let. Proti zrušení stíhání podala stížnost šéfka Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1 Šárka Pokorná. Věcí se tedy bude zabývat ještě Vrchní soud v Praze.

Představenstvo Komerční banky údajně v druhé polovině 90. let schválilo finanční limity, které měly sloužit jako záruka za rizika pro firmu B. C. L. podnikatele Baraka Alona. Jejich zabezpečení nebylo dostatečné, napsal deník.

Autoři: ,

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...