Neděle 26. ledna 2020svátek má Zora 0 °C zataženo Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

ODS dál povede Nečas. Kuba mu bude krýt záda

Premiér Petr Nečas. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Petr Nečas. | foto: ČTK

BRNO Staronovým šéfem občanských demokratů se v neděli po poledni stal Petr Nečas. V tajném hlasování dostal nadpoloviční většinu hlasů a uspěl tak už v prvním kole volby. Poraženým zůstal jeho jediný vyzyvatel - 'rebel' Ivan Fuksa.

Pro volbu bylo vydáno celkem 592 lístků. V tajné volbě pak Petr Nečas získal 351 hlasů, tedy 59 procent. Jeho protikandidát Fuksa obdržel 178 hlasů.

"Cítil jsem, že situace vůbec není jednoznačná, že je to opravdu kritická volba, kritické zvažování, že nehážete automaticky volební lístky," řekl Nečas delegátům po volbě. Váží si prý "kritické podpory", kterou dostal, a bere ji jako závazek lépe komunikovat se členy ODS.

"Může se stát, že se volební kongres bude velmi brzy opakovat," řekl serveru Lidovky.cz šéf senátorů ODS Jaroslav Kubera. Sám pro takové řešení sice není, ale pokud ve sněmovně příští týden neuspěje daňový balíček a vláda padne, je takové řešení pravděpodobné. "Kongres na hlasování rebelujících poslanců nemůže nic změnit, nemůže je k ničemu přinutit," upozornil Kubera.

Řečnický souboj o post předsedy

 Tajné volbě předsedy ODS předcházely dva kandidátské projevy. Za řečnickým stolkem se snažil spolustraníky nejprve upoutat Ivan Fuksa. Působil však strnule, svůj projev četl a podle zpravodajů Lidovek.cz posluchače příliš nezaujal.

"Nabízím vám dva roky, ve kterých by vláda ODS získala zpět reformní étos, vrátila zemi dobrou náladu a členům hrdost na značku ODS," nastínil Fuksa svou vizi. Spolustraníkům řekl, že se chce ujmout krizového řízení strany. "Nabízím vám restart, protože to vypadá, že jsme se zasekli," prohlásil Fuksa. Následně dodal, že restart je alternativou k úplnému vypnutí - tím měl zřejmě na mysli zvolení Nečase.

I jinak nevýrazný premiér Nečas působil proti Fuksovi velmi emotivně. Živě gestikluloval a k delegátům mluvil spatra. "Volíme krizový management," oznámil Nečas. Podle něj voliči musejí mít pocit, že jim vláda nekomplikuje život, ale snaží se jim pomáhat. Jeho projev po 17 minutách končí potleskem, ale také ne naprostým.

Boj o prvního místopředsedu

Z pozice prvního místopředsedy mu bude krýt záda ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba. Získal 363 hlasů. Na druhém místě skončila šéfka sněmovny Miroslava Němcová se 142 hlasy. Poslední skončil europoslanec Hynek Fajmon se 69 hlasy.

"Chci být loajální k ODS, ke svému předsedovi, krýt jeho záda, nebýt součástí žádných jiných plánů, ale toho plánu, který prosazuje tento kongres, tato strana, který nás vrací tam, kam patříme, na stranu na pravé straně politického spektra, která je schopna vyhrávat volby," reagoval Kuba na své vítězství.

, ,
Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....