13. srpna 2018 12:48 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pro rodiny padlých vojáků se vybralo přes pět milionů korun

Příbuzní šli za rakví zakrytou českou vlajkou. Rakve byly přeneseny do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Příbuzní šli za rakví zakrytou českou vlajkou. Rakve byly přeneseny do... | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Více než milion korun přibylo od pátku do mimořádné sbírky pro rodiny tří českých vojáků, kteří padli v Afghánistánu. Vojenský fond solidarity vyhlásil sbírku minulé pondělí, lidé už na pomoc pozůstalým poslali 5 300 000 korun. Sbírka potrvá do konce měsíce.

Peníze se pak rozdělí rodinám Martina Marcina, Kamila Beneše a Patrika Štěpánka, kteří zemřeli minulou neděli po útoku sebevražedného atentátníka.

V pátek odpoledne bylo na kontě přesně 4 032 407 korun. Aktuální částka je 5 336 904 korun, řekla v pondělí mluvčí generálního štábu Vlastimila Cyprisová.

Předsedkyně výboru Vojenského fondu solidarity Lenka Šmerdová již minulý týden ocenila ochotu pomáhat rodinám padlých. Je to podle ní známka toho, že veřejnost armádu podporuje. Peníze pro vojáky posílají soukromé osoby, firmy, sportovní kluby, ale i vojáci samotní.

Podobně lidé posílali peníze i po sebevražedném útoku z července 2014, po kterém zemřela pětice českých vojáků. Na sbírkové konto tehdy i díky různým charitativním akcím přibylo přes pět milionů korun. Armáda poté ve spolupráci s Charitou ČR zřídila Vojenský fond solidarity, na který je možné přispívat dlouhodobě. Aktuálně je v něm přibližně šest milionů korun. Z těch armáda pomáhá vojákům a jejich rodinám v nesnázích, do kterých se nedostali vlastní vinou.

Tento týden se budou konat pohřby všech tří vojáků. Na přání rodin se smuteční obřady uskuteční bez přítomnosti médií, informovala v pondělí armáda. Všech pohřbů se zúčastní náčelník generálního štábu Aleš Opata. Opata také minulý týden řekl, že útok, při němž zahynuli čeští vojáci, chce armáda důsledně vyšetřit a zjistit, kdo stál za jeho přípravou.

Vojáci vyzvedli ze stroje rakve zakryté národními vlajkami.
Pozůstalí se rozloučili s těly svých příbuzných.

Svou vzpomínku, kondolenci či poděkování padlým vojákům můžete vyjádřit po kliknutí na banner:

Pieta za padlé vojáky na zahraničních misích.

Pieta za padlé vojáky na zahraničních misích.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz