17. srpna 2018 11:42 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Na kontu pro rodiny padlých vojáků je téměř osm milionů korun

Zleva desátníci Kamil Beneš, Patrik Štěpánek a rotný Martin Marcin. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zleva desátníci Kamil Beneš, Patrik Štěpánek a rotný Martin Marcin. | foto: Armáda ČR

PRAHA Na kontu mimořádné sbírky ve prospěch rodin padlých vojáků v Afghánistánu je již téměř osm milionů korun. ČTK to v pátek sdělil Jindřich Plescher z tiskového oddělení generálního štábu. Od čtvrtečního dopoledne tak ve sbírce Vojenského fondu solidarity přibylo zhruba 900.000 korun. Pomoct rodinám trojice padlých vojáků se chystají také chrudimští výsadkáři, kteří na začátku září uspořádají tradiční charitativní běh. Vybrané peníze pošlou na konto sbírky, uvedla Tereza Mrkvičková z Vojenského fondu solidarity.

Na konto Vojenského fondu solidarity číslo 44665522/0800 s variabilním symbolem 918 mohou lidé posílat peníze do konce srpna. Využít také mohou dárcovské SMS na číslo 87777. Její znění zadají podle toho, jakou částku se rozhodnou věnovat, tedy buď DMS VFS 30, DMS VFS 60 nebo DMS VFS 90. Zástupci fondu již dříve uvedli, že peníze posílají soukromé osoby, firmy, sportovní kluby i samotní vojáci.

Svou vzpomínku, kondolenci či poděkování padlým vojákům můžete vyjádřit po kliknutí na banner:

Pieta za padlé vojáky na zahraničních misích.

Sbírkou lidé pomáhají rodinám vojáků Martina Marcina, Kamila Beneše a Patrika Štěpánka, kteří padli 5. srpna v Afghánistánu po útoku sebevražedného atentátníka. Stovky lidí se v úterý a ve čtvrtek v Chomutově a v Hluboké nad Vltavou rozloučili s Marcinem a Benešem. Pohřeb Štěpánka se koná v pátek.

Kamil Beneš s dalšími dvěma zesnulými vojáky sloužil u mechanizovaného praporu...
Na počest padlého vojáka se v 10:00 rozezněly čtyři zvony z českobudějovické...

Pomoc rodinám padlých chtějí i vojáci 43. výsadkového praporu z Chrudimi. V sobotu 1. září uspořádají v Klášterních zahradách v Chrudimi charitativní běh, který pořádají každoročně od roku 2014, kdy v Afghánistánu při sebevražedném útoku zemřelo pět českých vojáků. Většina z nich patřila právě k chrudimským výsadkářům. 

„Výše startovného placeného na startu je dobrovolná, veškeré vybrané prostředky budou převedeny na mimořádnou sbírku Vojenského fondu solidarity,“ uvedla Mrkvičková. Organizátoři kromě samotného běhu slibují bohatý program pro rodiny s dětmi nebo ukázky výsadkářů včetně seskoku na historických typech padáků.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz