Pondělí 6. prosince 2021, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na Kubě dochází toaletní papír. Hroutí se režim?

Česko

HAVANA Obyvatelé Kuby se musí připravit kromě utahování opasků i na další nepohodlí. Kubánské úřady v pátek oznámily, že na „ostrově svobody“ dochází toaletní papír a dodávky do konce roku nemusí stačit. S podobnou situací jsme se přitom mohli setkat před dvaceti lety i u nás.

Kubánská pokladna je kvůli loňským hurikánům a ekonomické krizi, která způsobila pokles příjmů z vývozu ropy, poloprázdná. Vláda proto musela přistoupit k řadě nepopulárních úsporných opatření, která mají pomoci udržet ekonomiku nad vodou, Jedním z nich je omezení dovozu základního zboží o dvacet procent, které je za situace, kdy Kuba musí dovážet až 60 procent potravin, obzvláště drastické.

Když minulý týden současná hlava státu Raúl Castro ve svém projevu před Národním shromážděním řekl, že vláda musela letos už podruhé snížit své výdaje, nezmínil se, že se úsporná opatření dotknou i tak základní věci, jako je dostatek toaletního papíru.

Omezení dovozu se totiž okamžitě projevilo na zásobování státních obchodů. Jedním z nejnedostatkovějšího zboží se stal toaletní papír, který prakticky zmizel z pultů obchodů. Kuba sice sama toaletní papír také vyrábí, ale podle státní firmy Cimex v současnosti chybějí i suroviny. Představitel firmy však Kubáncům ve státním rádiu Rebelde slíbil, že se dočkají na konci roku.

„Společnost přijala všechna možná opatření, aby obnovila na konci tohoto roku důležité dodávky toaletního papíru,“ řekl představitel firmy Cimex. Zda současné zásoby papíru do té doby vydrží a co mají obyvatelé používat místo něj, však nesdělil.

Pokračování na straně 13

Dokončení ze strany 1

Ana Maria Ortega, náměstkyně ředitele vojenského maloobchodního řetězce TRD Caribe, nicméně ve stejném rozhlasovém pořadu ubezpečovala posluchače, že dodávky základního zboží nebudou kráceny.

Zatímco řadoví Kubánci řeší, kde sehnat toaletní papír, turisté mohou zůstat v klidu. Jak napsal britský list Telegraph, hotely počítají s tím, že si v případě potřeby zajistí své vlastní dodávky.

Navzdory omezení dovozu a nedostatku některého zboží však vláda přistoupila i ke snížení cen u některých základních potravin, hygienických potřeb a léků o 5 až 27 procent.

Slibuje si od toho, že obyvatelé lépe zvládnou současnou ekonomickou krizi. Jak však zjistila agentura Reuters při návštěvě obchodu v havanské čtvrti Venado, zlevnění se například promítlo do ceny majonézy, omáčky na grilování nebo kalamárů v konzervě.

Jeden ze zákazníků si přitom postěžoval, že by se zlevnění mělo spíše projevit u potravin, jako je olej na smažení.

Kubánci sice kromě toho dostávají každý měsíc od vlády subvencovanou dodávku základních potravin. Řada z nich si však stěžuje, že jim tyto potraviny vystačí pouze na dva týdny.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko
Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko

Kendamil je kojenecká výživa bez kompromisů. Dopřejte svému děťátku to nejlepší – oblíbenou prémiovou výživu v XXL balení! 3 z vás ji pošleme a...