Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na léky pacienti v novém roce doplácejí o něco více

Česko

PRAHA Na některé pacienty, kteří si vyzvedli po Novém roce léky, které pravidelně užívají, čekalo nepříjemné překvapení. Zvýšil se jim totiž doplatek. Podle lékárníků se to týká léků v různých skupinách a ve většině případů snad bude zvýšení doplatků jen dočasné.

Důvod, proč se některé doplatky nárazově zvýšily až o desítky korun, jsou úsporná opatření v rámci takzvaného Janotova balíčku.

Podle mluvčího České lékárnické komory Aleše Krebse se doplatky zvýšily například diabetikům u inzulinů do dávkovacích per. „V tuto chvíli bohužel vidíme zvýšení spoluúčasti pacienta u těchto přípravků velmi jasně, a to o desítky i přes sto korun,“ říká Krebs. U jednoho z dražších inzulinů, přípravku Lantus, se doplatek na jedno balení zvýšil podle Krebse o 113 korun. Přičemž může pacientovi vydržet tak měsíc nebo dva.

Od Nového roku má tento lék totiž stanovenou nižší úhradu zdravotní pojišťovny. Snížila se sice i maximální cena, jenže v lékárnách ještě jsou přípravky za starou vyšší cenu. Až se doprodají, bude doplatek zase o něco nižší.

I tak bude podle odhadu Státního ústavu pro kontrolu léčiv o deset korun vyšší než v prosinci. „U dražších přípravků se více projeví i zvýšení DPH na léky,“ vysvětluje Krebs.

Většinou se doplatky zvýšily jen o několik korun. „Zatím jsme v naší lékárně zaznamenali zvýšení doplatku do desetikoruny,“ řekl včera Marek Hampel, předseda představenstva Grémia majitelů lékáren. „Během několika dnů se ceny a doplatky ustálí, protože výrobci dodají do lékáren léky se sníženou cenou,“ vysvětluje Hampel.

V řadě lékáren se včera s novými doplatky teprve sžívali. „Zatím jsme to nestihli zaznamenat. Určitý nárůst u některých léků na vysoký tlak byl už před Novým rokem,“ uvedla Alena Bohuminská, lékárnice Lékárny Kuřim.

Ministerstvo zdravotnictví rozhodně nevnímá situaci jako dramatickou. „Takové přechodné období je běžné. V každé lékárně budou doplatky různě vysoké, záleží také na cenové politice lékárny i distributora. Někdy si v tomto přechodném období snižují přirážku,“ říká mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň.

Plošné informace o tom, jak se kvůli doprodejům dražších léků zvýšily doplatky, nejsou k dispozici. Státní ústav pro kontrolu léčiv nemá aktuální údaje o cenách v lékárnách a u distributorů. Jak se projeví přechodné období, proto neví.

Pro pacienty je jediná možnost, jak doplatek zjistit – musí si zavolat do konkrétní lékárny. Kromě přesného názvu přípravu musí sdělit i to, kolik balení si vyzvedne. „Máme nejkomplikovanější systém v Evropské unii. Doplatky se mění i podle počtu balení a pacient dopředu neví, kolik bude doplácet,“ kritizuje Hampel.

***

Doplatky Novoroční lékové překvapení * Dopředu si spočítat doplatek na lék je téměř nemožné. Na pacienty, kteří si pro lék chodí pravidelně, čekalo teď překvapení. * Na inzulin do dávkovacích per Lantus v některých lékárnách připláceli o 113 korun více. Ještě v prosinci platili zhruba 140 korun, balení přitom vydrží zhruba měsíc či dva. Doplatek se částečně sníží, až se doprodají staré zásoby. * Za lék Pulmicort pro astmatiky si zaplatili včera zhruba o 50 korun více. Jaký bude doplatek v příštích měsících, bude záležet na tom, jestli výrobce sám sníží cenu.

Autor:

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Dieselům hrozí paralýza. Drahý plyn brzdí výrobu AdBlue, auto bez něj nejede

Premium Majitelé moderních dieselových aut mohou mít brzy velké problémy. Znehybnit jejich auta může nedostatek plynu. Za vším...

Vyhrajte luxusní diář a ještě mnohem více od Gnotes
Vyhrajte luxusní diář a ještě mnohem více od Gnotes

Pro 3 šťastlivce tu máme krásnou plánovací sadu, se kterou už rozhodně na nic nezapomenete. Naplánujte si vlastní program do nejmenšího detailu....