Úterý 4. srpna 2020svátek má Dominik 13 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Na Leopoldovu kašnu se vrátil orel Svaté říše římské. Má připomínat, že Pražský hrad býval jejím centrem

Orel Svaté říše římské doplněný znakem Českého království. Má připomínat, že... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Orel Svaté říše římské doplněný znakem Českého království. Má připomínat, že... | foto: ČTK

Praha  Na vrchol Leopoldovy kašny na druhém nádvoří Pražského hradu se v pátek vrátil orel Svaté říše římské doplněný znakem Českého království. Má připomínat, že Pražský hrad býval centrem Svaté říše římské. Kopie vznikala v letech 2019 a 2020. V pátek to uvedl ředitel odboru památkové péče Kanceláře prezidenta republiky Petr Kroupa.

„Obnovením původní kompozice kašny císaře Leopolda chceme připomenout skutečnost, že Pražský hrad býval centrem Svaté říše římské,“ řekl Kroupa. Dodal, že tento ukončující prvek kašny odkazuje také k české státnosti.

Kopii originálu císařského orla z roku 1686 vyrobili restaurátoři Petr Douda a...
Orel Svaté říše římské doplněný znakem Českého království. Má připomínat, že...

Kopii originálu císařského orla z roku 1686 vyrobili restaurátoři Petr Douda a Petr Beneš. Vytvořili základní figuru orla složenou z kované ocelové nosné konstrukce. Jednotlivé prvky i spojovací materiál jsou podle Kroupy shodné s originálem. Umělecká malba 24 karátovým zlatem a stříbrem je dílem restaurátorky Dagmar Hamsíkové Junkové.

Leopoldova kašna, na níž je orel usazen, je z roku 1686. Vrcholový prvek byl z kašny odstraněn v roce 1918. Po vzniku republiky byly spolu s orlem podle Kroupy odstraněny i některé další symboly z doby monarchie. Po roce 1989 byl původní císařský orel ze 17. století nalezen v depozitáři Pražského hradu. Z rozhodnutí Kanceláře prezidenta republiky byla zhotovena jeho umělecká kopie a vsazena do pískovcové koule nesené třemi heraldickými figurami českých lvů.

Kašna se nazývá podle císaře Leopolda I. Habsburského (9. června 1640 - 5. května 1705). Českým králem byl korunován 14. září 1656 na Pražském hradě a císařem Svaté říše římské 1. srpna 1658. Leopold I. se mimo jiné pokusil zahájit dostavbu chrámu svatého Víta. Základní kámen byl položen 3. září 1673, po čtyřech letech byla však tato aktivita ukončena z finančních důvodů.

Tvůrcem kašny je sochař Hieronymus Kohl, s nímž na realizaci spolupracoval kamenický mistr Francesco Bartolomeo della Torre. Při tvorbě Leopoldovy kašny byl použit hrubozrnný pískovec, přesněji arkóza z lokality Kamenné Žehrovice na Kladensku.

Tajemství zlatých adres. Pražská vila za půl miliardy je na prodej

Vila Na Zátorce 13 (Praha, 26. července 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mohutná, ale v rámci okolní zástavby celkem nenápadná cihlová stavba v srdci diplomatické čtvrti pražské Bubenče je...

Kůže je zrcadlem vnitřních chorob, říká lékař. Jaké nemoci může ukázat?

Petr Arenberger, kožní lékař a ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyrážka s pupínky, puchýřky i problémová pigmentová znaménka dokážou pěkně znepříjemnit život, ale mohou být také...

Jak se dělá byznys za miliardy. Agent Paska o přestupu Součka i dalších

Pavel Paska | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak se zrodil rekordní přestup záložníka Součka do Anglie? Kam asi tak půjde střelec Schick? Co očekává od zázračného...

Vyzkoušeno: Jak zabodovalo pokračovací mléko Little Steps 2 u našich nejmenších?
Vyzkoušeno: Jak zabodovalo pokračovací mléko Little Steps 2 u našich nejmenších?

Podívejte se, jak u maminek, které navštěvují eMimino, a hlavně u jejich dětí dopadl test pokračovací mléčné výživy Little Steps 2 od Nestlé Baby.