Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Na lepší kyčel si raději připlatím cash

Česko

Ekonom Miroslav Zámečník pracoval coby konzultant pro Tomáše Chrenka (vlastnícího zdravotní síť Agel), byl i poradcem Svazu zdravotních pojišťoven.

* LN Kdo je ve zdravotnictví nejmocnější?

Dneska, po změně určení ceny léků, jsou určitě nejsilnější poskytovatelé péče.

* LN Takže farmaceutické firmy, které nejvíce pracují s hotovými penězi, nejvíce závisí na lékové vyhlášce a proti nimž tak bojují lidé od Pafka po Ratha, nemají zásadní vliv?

Ne. Respektive: dávno ne. Teď je systém na autopilotovi. Když se řekne, že průměr tří nejlevnějších léků v unii je cena léku, tak nemá cenu chodit za kýmkoli do kanceláře a cokoli mu nabízet. Nejsilnější jsou dnes opravdu poskytovatelé.

* LN Takže doktor na obvodu je nejsilnějším hráčem v oboru, kde se točí tři sta miliard?

On sám ne, ale svaz praktiků patří mezi ty silné. Zrovna jim se v posledních letech dost přidávalo. Hráli klíčovou roli v reformě a v rámci toho si vymohli různá přilepšení. LOK je samozřejmě vlivná organizace, stejně jako komora. Silné jsou i jednotlivé fakultní nemocnice – tam ale závisí i na schopnostech ředitele. Extrémně silní hráči by mohly být i krajské organizace.

* LN A nejsou?

Zatím ještě ne. Ale jsou to de facto lokální monopolisti. Ti by si mohli vymoct téměř cokoli, ale zatím se jim to úplně nedaří. Navíc je to zajímavá hra: krajský monopol (jeho nemocnice) versus stát (VZP jako hlavní pojišťovna).

* LN Lékaři si stěžují, že zdravotní politiku tady určuje VZP, nikoli stát.

Ano, ale co je to VZP? Stát kontroluje VZP přes správní radu. Tam jsou vždy zastoupené jak vládní, tak hlavní opoziční strany. VZP není firma, která by sledovala jen svůj profit, ona sama je slepencem zájmů. Tenhle kolos prostě neřídí systém. A nezapomínejme, že je tu konkurenční boj. Pravda je, že některé pojišťovny si kupovaly přízeň více než jiné. A která potřebovala za poslední roky od státu peníze?

* LN VZP. Ale nebylo to zejména tím, že jí ostatní vyluxovali lukrativní pojištěnce a nechali chronicky nemocné a staré?

Bezpochyby. Tím byla těžce poškozována. To je naštěstí už pár let pryč, díky stoprocentnímu přerozdělení. Ale finanční situace VZP stále není nijak skvělá.

* LN Jak dopadli velcí finanční hráči, kteří chtěli rozjet byznys s pojištěním?

Tak z toho nic nebude. Tedy nebude ve smyslu privatizace pojišťoven a následného vytváření významného zisku, který si rozdělí akcionář. Prostě se nebude privatizovat základní pilíř. Ale je tu druhý plán, který měla v programu Topka a který rozhodně nezastává současný ministr, a to je francouzský model. To znamená: významná spoluúčast pacientů, k níž si mohou koupit připojištění. A to už je zajímavý trh: místo 200 miliard, dejme tomu, čtyřicet. Tam se dá dělat pěkný byznys.

* LN Funguje to?

Já si myslím, že je to blbost, z Francie to okopírovali jen Slovinci. Je to administrativně dost náročné – hlídat všechny sociální aspekty, aby chudí nebyli bez péče či nezkrachovali, a zásadní zlepšení to nepřináší.

* LN Může ale být skutečná konkurence bez skutečného vlastníka?

Ve Spojených státech je zhruba polovina poskytovatelů akciovky, polovina neziskovky. V žádném šetření nebyl zjištěn rozdíl v kvalitě péče.

* LN A konkurence v rámci připojištění nadstandardu?

Jednak se musí ten standard definovat, což bude ještě pěkná mela. Pojišťovny budou připojištění určitě nabízet, ale proč se pojišťovat pro lepší kyčelní kloub? Pojišťuji se proti riziku, které mne může ohrozit, nikoli proti dešti a rýmě. Je lepší si normálně spořit a v případě potřeby si na tu kyčel připlatit cash.

Autor:

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.