Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na Letné vyrostou tři šapitó

Česko

PRAHA Na festival Letní Letná letos přijedou tři francouzské takzvané nové cirkusy. Kombinují divadlo a klasické artistické cirkusové dovednosti. Vystoupí i české soubory. Festival začne 19. a skončí 31. srpna. Odehrávat se bude jako vždy mezi Hanavským pavilonem a Kramářovou vilou.

Hlavní hvězdou festivalu je podle dramaturga festivalu Ondřeje Cihláře soubor Cirque Trottola, který se na Letnou vrací po třech letech. „Přijedou se svým nejnovějším představením nazvaným Volchok, které nadchne všechny milovníky nového cirkusu výjimečnou poetikou, magií a tajemstvím,“ uvedl Cihlář. Tři herci - klauni, akrobati, komedianti a žongléři v jednom - vyprávějí příběhy beze slov. Předvádějí přitom akrobacii ve vzduchu a žonglují s talířem i se židlí.

Napůl lidé, napůl loutky Dva herci společného projektu Atelier Lefeuvre&André představí během půl hodiny dva bláznivé zahradníky. „Od prvního do posledního okamžiku se vám před očima odvíjí strhující akrobacie a cirkusové umění, které vás na jedné straně svojí absurdností rozesměje, na straně druhé obestře lehkou melancholií,“ dodal Cihlář.

Soubor Le Boustrophédon ve svém představení, inspirovaném pobytem členů souboru v pásmu Gazy, kombinuje vystoupení živých herců a loutek. Divák se tak ocitne v lazaretu a sleduje jeho obyvatele - pacienty, stráže i zdravotní sestry. „Žijí s bezstarostností těch, kteří zázračně přežili.

Jsou ztracení, krutí, osamělí, krásní i šmelináři. Jsou takoví v jeden moment, zároveň ušlechtilí i zbabělí, hrdinští i cyničtí, napůl lidé, napůl loutky,“ uvedl údajně obrovský hit umělecký ředitel souboru Christian Coumin.

Z českých skupin vystoupí například soubor improvizačního divadla Vosto5, divadlo T. E. J. P., Circus Sacra nebo divadelní projekt La Putyka. Dětem jsou určeny čtyři pohádky denně a dětské dílny. Všem umělcům nabízí festival pro prezentaci svou „open stage“.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten
Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten

Plavková sezona pomalu klepe na dveře a my pro vás máme speciální soutěž o zeštíhlující gely od přírodní značky bioten. Stačí se jen přihlásit.