17. června 2016 8:19, aktualizováno  10:09 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Na Liberecku zapálil v noci blesk dům, škoda se vyšplhala na 1,5 milionu

Hasiči zasahovali v noci na 17. června u požáru rodinného domu v části obce... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hasiči zasahovali v noci na 17. června u požáru rodinného domu v části obce... | foto: ČTK

LIBEREC Noční bouřka zaměstnala hasiče v Libereckém kraji. Zasáhla zejména oblast Liberecka. Ve Všelibicích zasáhl krátce po půlnoci blesk dům a zapálil střechu. Nikdo nebyl zraněn, škoda ale dosáhla 1,5 milionu korun, řekla operační důstojnice hasičů v Liberci. Hasiči také vyjížděli čerpat vodu ze sklepů a odklízet popadané stromy.

Popadané stromy zastavily ráno také provoz na dvou železničních tratích. Do spadlého stromu najel ráno vlak mezi Horní Sytovou a Poniklou na Semilsku. Provoz je zastaven a vlaky nahradily autobusy. Ráno nejel ani vlak z Frýdlantu do Nového Města pod Smrkem, tam byl ale provoz rychle obnoven.

Podle mluvčí ČEZ pro severní Čechy Soni Holingerové jsou na Liberecku hlášeny dvě poruchy na vedení vysokého napětí právě v oblasti Frýdlantu, Bezděčína a Radimovic. „Na jedné lince jsou tři poruchy, které postupně vyhledáváme a opravujeme,“ řekla. Příčinou výpadku je podle ní silný vítr a polámané stromy a větve.

Ve Frýdlantu napršelo večer během krátké doby 26 milimetrů srážek. „Kanalizace nestíhala vodu odvádět. Zatopeno bylo několik ulic města, hasiči zasahovali například v ulicích Zahradní, ČSA, Raisova, Míru, Husova a na náměstí T. G. Masaryka. Zasažen byl i areál firmy TRW v Žitavské ulici, voda zaplavila také fotbalové hřiště a řadu sklepů ve městě,“ sdělila mluvčí tamní radnice Martina Petrášková.

Silný vítr lámal stromy a větve, přerušena byla dodávka energie. I když se ji většinou podařilo obnovit ještě ráno byly ve Frýdlantu bez proudu obyvatelé ulic Raisova, Jiráskova a část Předměstí. „Na odstraňování škod po bouři a přívalovém dešti se intenzivně pracuje, musíme ale poprosit obyvatele města o shovívavost a také obezřetnost. Řada kanalizačních poklopů je vyražených a vyčnívají. Na silnicích jak městských, tak krajských, je velké množství štěrku,“ řekl starosta Frýdlantu Dan Ramzer (ODS).

Spadlé stromy a větve

Bouřky zasahovaly také na jiných místech republiky. V Moravskoslezském kraji kvůli silnému větru od dnešních 05:00 padají stromy a větve. Za necelých pět hodin hasiči vyjeli v regionu už více než osmdesátkrát, polovina výjezdů přitom připadá na Frýdecko-Místecko, profesionální a dobrovolní hasiči ale zasahují v celém kraji. Na Novojičínsku do spadlého stromu narazilo auto, dva lidé se zranili.

Hasiči zasahovali v noci na 17. června u požáru rodinného domu v části obce...
Hasiči zasahovali v noci na 17. června u požáru rodinného domu v části obce...

Hasiči vyjížděli kvůli přívalovému dešti a bouřkám také ve středních Čechách. Nejvíce zásahů měli na Nymbursku, Příbramsku a v okrese Praha-východ. Nejčastěji hasiči čerpali vodu a odstraňovali popadané větvě a stromy ze silnic. lnformoval mluvčí krajských hasičů Jaroslav Gabriel.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
OPERÁTOR VE VÝROBĚ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 25 000 - 28 000 Kč