Lidovky.cz Už se vám stalo, že jste byl pod hladinou a projíždějící loď plula nebezpečně blízko?
Samozřejmě. A nešlo jen o české kapitány. Lidé jsou na moři bezohlední a někteří možná ani neví, co ta (potápěčská) bójka znamená. Nebo spíš většina z nich to neví. A ti se ještě přijedou podívat, jestli ta bójka třeba není utrhnutá, že by si ji vzali jako suvenýr. Takže to nebezpečí je tu pro potápěče každý druhý den.
Lidovky.cz Viděl jste nějaké zranění vzniklé střetem potápěče s lodí?
Pánbůh zaplať jsem to zatím neviděl, ale že k tomu může dojít, je zřejmé. Největší nebezpečí není ani tak u těch motorových lodí, jejichž motor pod vodou slyšíte, takže se můžete nějak bránit. Větším nebezpečím jsou plachetnice, které pohání vítr a mají hluboký ponor okolo dvou až dvou a půl metru. A když ta vás praští do hlavy, tak už to asi neustojíte... Ale ať už jde o plachetnice, motoráky nebo skútry - všichni na bezpečnost kašlou, dokud není průšvih.
Lidovky.cz Nejsou někdy na vině i potápěči, že se třeba špatně označí? Jsou Češi při potápění zodpovědní?
Myslím si, že čeští potápěči jsou z 90 procent připraveni dobře. Pak už je to jenom odpovědnost vůči sobě a okolí. Samozřejmě, jsou nějaká procenta lidí, kteří si myslí, že když mají peníze, tak jsou nesmrtelní. Ale on je z toho pan Murphy vyvede velmi brzy. Mezi potápěči jsou jen dva druhy. Jedni jsou živí a druzí jsou mrtví. Bez ohledu na to, kolik peněz mají v peněžence.
K TÉMATU: |
Ale je pravda, že Češi jsou zvyklí na takovou "cochcárnu" - dělám si co chci, s kým chci, kdy chci a jak chci. S tím občas bývá problém. Když se potápíte s Němci, tak na čem se člověk domluví, to oni dodrží. Rádi se drží plánu. Češi spíše permanentně něco zkouší a experimentují. Ale říkám, je to člověk od člověka. Většina potápěčů je v pohodě a ti kteří nejsou, ty vyhodíme z lodě a je to vyřešený. (smích)
Lidovky.cz A co Češi na lodích? Jakou mají u Jadranu mezi potápěči pověst?
Co se týče těch skupinek na plachetnicích, tak u nich je velká tolerance vůči alkoholu. To znamená, že dost velké procento z nich si přijede na plachetnici nekontrolovaně vypít hlavu. A pak ti kapitáni samozřejmě fungují jako ožralý šofér za volantem a stávají se kolize. Ale když si vezmete, kolik tu je lidí za sezonu, tak těch kolizí zas není tolik.
PAVEL MACHULA
|
Lidovky.cz Pokud čeští potápěči nechtějí skončit na seznamu zraněných, co pro to mohou udělat?
Bójka je základ. Zaprvé je nutné označit loď, že jsou kolem ní potápěči. To se řeší buď vlajkou nebo bójkou. Takže všichni ostatní na lodích, kteří ví, co to znamená, by pak měli udržovat minimálně nějakých 80 metrů odstup, aby potápěči byli v bezpečí. A druhá věc je samozřejmě mít s sebou dekompresní bójku. To je taková nohavice, kterou si napustí pod vodou. A ta se při výstupu vyšvihne na hladinu a označuje místo vynoření. To znamená, že když se potápěč ztratí a nenajde loď nebo ho odtáhne proud a je nucený vystupovat na volné hladině, tak to pustí na hladinu, a pak po té kouzelné fazoli vystupuje na hladinu. A měl by mít jistotu, že ho nikdo nepřejede. Což v mnohých případech není pravda, protože někteří lidé pustí na lodi autopilota a jdou si sednout někam do kabiny a popíjet martini. A pak se diví, koho po cestě trefili.
Lidovky.cz Chorvatští potápěči podél pobřeží vylepují plakáty, které usilují o bezpečnější pohyb lodí po moři. Zahlédl jste je?
To jsem zatím neviděl, ale na nás Slovany plakáty moc neplatí, si myslím. Zvlášť na zdejší turisty. My slyšíme dobře jen na cvaknutí závěru samopalu kalašnikov, na to reagujeme velmi pozitivně, to všichni zbystří pozornost. Ale všechno ostatní se podle mě mine účinkem. Pokud je někdo bezohledný a nepřemýšlí, tak plakáty nepomůžou. Řešil bych to restrikcemi. Pokud mi kolem lodi projede takovýto "dobrák", tak bych ho vyfotil, poslal na policii a ti ať mu dají flastr. Jedině takovým způsobem se to teoreticky dá malinko ukočírovat. Pokud se o to lidé snaží po dobrém, lidi jen mávnou rukou. Bohužel.