Neděle 4. června 2023, svátek má Dalibor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na loterijním trhu se mění rozložení sil

Česko

Vstup skupiny Penta do Sazky vyvolal vlnu spekulací na sázkařském trhu.

Dlouhodobým cílem nově vzniklého strategického partnerství je prý totiž vytvoření národního „šampiona“ v oblasti herního průmyslu.

PRAHA Je evidentní, že Penta chce spolknout loterijní byznys Sazky. Vlastní totiž sázkovou kancelář Fortuna, pro kterou Sazka představuje vážného konkurenta.

O tom, jak k tomu konkrétně dojde, však zatím obě strany mlčí. „Obě značky budou fungovat odděleně,“ uvedl pouze mluvčí Sazky Jan Tuna.

Fortuna je v Česku významným hráčem v kurzovém sázení a má pobočky v okolních zemích, Maďarsku, Polsku, Slovensku. Sazka je zase jediná, kdo provozuje číselné loterie. „Spojením Sazky a Fortuny by Penta ovládla celé portfolium sázkařského byznysu. Když propojíte sportovní sázení s číselnými loteriemi, bude na trhu silný hráč s unikátní kombinací,“ řekl LN výkonný ředitel Asociace provozovatelů kurzových sázek Marek Hermann. Podle něj je reálné, že v kurzovém sázení byznys Sazky zanikne, respektive se přidruží k Fortuně. Fortuna naopak získá síť loterijních terminálů. „Kdokoli se v minulosti pokoušel zavést číselné loterie, vždycky na tom ztroskotal. Ale pokud by Fortuna převzala fungující síť, měla by snazší pozici,“ dodává Hermann.

Fortuna, dvojka na trhu kurzových sázek, usiluje o vlastní číselné loterie již delší dobu. Spolu s nadnárodní firmou Intralot plánuje vybudovat síť sázkových terminálů a v prvním pololetí 2011 chce svou číselnou loterii spustit. Spojení se Sazkou na tom prý nic nemění. „Nadále pokračujeme v procesu vývoje vlastní loterie,“ tvrdí mluvčí Fortuny Petr Šrain.

Spojení Sazky a Fortuny se ani trochu nelíbí dalšímu silnému hráči na sázkařském trhu – společnosti Synot. Ta totiž sama nabízela Sazce investorský vstup a brousila si zuby na její loterie. Nabídka Synotu však vypršela, a Penta tak této sázkové kanceláři vypálila rybník. „K vytvoření nové nabídky jsme nebyli osloveni. Od začátku jsme preferovali transparentní vstup do Sazky, který by odsouhlasili všichni její akcionáři,“ sdělil LN zakladatel holdingu Synot Ivo Valenta. Stávající model řešení situace loterijní společnosti by prý pro něj nebyl přijatelný.

Synot nicméně nechce zůstat pozadu a chce se vrhnout na číselné loterie také. Jak dále řekl Valenta, spojení Sazky s Pentou je pro něj signálem k jejich co nejrychlejšímu spuštění.

„Máme k němu velmi dobré předpoklady – velkou distribuční síť, značku i potřebný kapitál. Jinak ale zmíněné spojení jako přímou konkurenci nevnímám. Například v oblasti interaktivních videoterminálů a jiných podobných her Sazka ani Fortuna nemají takové zkušenosti jako my,“ chlubí se Valenta.

Háček je ale v tom, že společnost Synot Tip nemá na provozování číselných loterií licenci. Dosud ani nepodala žádost.

V oblasti kurzových sázek má Sazka s Fortunou silného konkurenta, společnost Tip Sport.

***

Hráči na loterijním trhu Synot

Také rodinný podnik, vedený Ivem Valentou, se zajímá o loterijní byznys Sazky. Celkový obrat holdingu Synot za rok 2009 přesáhl 10 miliard korun.

Převážnou většinu této částky tvoří tržby z loterií a sázkové činnosti, které činily více než osm miliard korun. V konsorciu s finančníkem Karlem Komárkem nabídl Synot za dvoutřetinový podíl v Sazce částku 2,8 miliardy korun.

Hlavní devízou Synotu jsou interaktivní videoterminály. Firma však hodlá co nejdříve spustit také číselné loterie.

Penta Investments

Jedna z nejaktivnějších investičních skupin na středoevropském trhu má zájem o loterijní aktivity Sazky. V oboru loterií již nyní Penta aktivně působí, vlastní většinový podíl (67 procent) v sázkové kanceláři Fortuna. V Česku, Polsku a na Slovensku odkoupila desítky firem, hodnota aktiv skupiny Penta loni dosáhla 2,7 miliardy eur, tedy zhruba 65 miliard korun.

Fortuna je dvojka na trhu kurzových sázek. Nyní plánuje rozjet i číselné loterie.

Sazka

Vlastní ji sportovní a tělovýchovné svazy, přičemž ČSTV má skoro 68 procent akcií. Sazka měla do poloviny loňského roku monopol na číselné loterie, poté však o své výsadní postavení přišla. Společnost vedená Alešem Hušákem dlouho odolávala tvrzením, že se nachází v kritické situaci. Na konci loňského roku však přestala splácet jistinu dluhopisů i bankovní úvěry.

Sazka je jednička v číselných loteriích.

Vstup Penty do Sazky: Fortuna se dostane k loteriím, Tipsport dál ovládá trh kurzového sázení Vstup Penty do Sazky: bývalí konkurenti našli společnou řeč, další kroky si manažeři teprve vyjasní

rok 2010

7. PROSINCE

Dluhy Sazky u bank skupuje podnikatel Radovan Vítek, majoritní vlastník realitní skupiny CPI

16. PROSINCE

Vítek získal od Komerční banky pohledávku v hodnotě 500 milionů korun, předtím i pohledávku od Raiffeisenbank ve výši 400 milionů korun. Stal se největším věřitelem Sazky

17. PROSINCE

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's snížila rating dlouhodobých závazků společnosti Sazka na stupeň CC z dosavadní známky CCC-plus.

rok 2011

3. LEDNA

Vítek oznámil, že pokud Sazka plně neuhradí do 17. ledna své dluhy vůči němu, podá na ni insolvenční návrh.

7. LEDNA

Vedle Penty a Radovana Vítka se novými uchazeči o vstup do Sazky stala firma E-Invest podnikatele Martina Ulčáka a loterijní skupina Synot

11. LEDNA

Finanční skupina J&T prodala Vítkovi půlmiliardovou pohledávku, již držela za firmou Sazka.

12. LEDNA

Výkonný výbor ČSTV, majoritního vlastníka Sazky, nedoporučil přijmout nabídky, jež mění vlastnickou strukturu Sazky

13. LEDNA

Agentura Standard & Poor's snížila rating dlouhodobých závazků Sazky na nejnižší stupeň D

15. LEDNA

Předsednictvo Sokola, druhého největšího akcionáře Sazky, doporučilo umožnit kapitálový vstup investora do Sazky

16. LEDNA

Podle Vítka je nejvhodnějším řešením situace Sazky její restrukturalizace, při níž by dosavadní akcionáři Sazky přišli o své podíly 17. LEDNA

Vítek podal u Městského soudu v Praze insolvenční návrh na Sazku

18. LEDNA

Předseda ČSTV Pavel Kořan řekl, že do Sazky chtějí vstoupit dva noví zájemci bez nároku na podíl

26. LEDNA

Podnikatel Radovan Vítek potvrdil, že kontroluje čtvrtinu dluhopisů loterijní společnosti Sazka

30. LEDNA

Majitel skupiny KKCG Karel Komárek učinil akcionářům Sazky vlastní návrh na vyřešení zadlužení firmy

31. LEDNA

Sazka nezískala souhlas držitelů dluhopisů k tomu, aby požádala soud o vyhlášení moratoria, během kterého by mohla řešit své dluhy

2. ÚNORA

Investiční skupina KKCG podnikatele Karla Komárka oznámila, že se stala věřitelem loterijní společnosti Sazka Radovan Vítek potvrdil krach jednání se Sazkou, podle něj kvůli neústupnosti Aleše Hušáka. Sazka oznámila, že jednání se všemi partnery nadále pokračují

4. ÚNORA

Český olympijský výbor spolu s Orlem a Sdružením sportovních svazů ČR podal návrh na svolání mimořádné valné hromady Sazky. Akcionáři žádají změnu stanov, která umožní vstup strategického partnera do firmy

7. ÚNORA

Předseda ČSTV Pavel Kořan oznámil, že Sazka přijme pomoc od společností Penta a E-Invest. Firmy kvůli tomu uzavřely smlouvu o strategickém partnerství a poskytnou Sazce tolik peněz, kolik bude třeba k odvrácení insolvence

Autor: