Stejně jako před týdnem ani nyní nebyl nikdo zraněn. Požár zničil střechu haly, hasiči ochlazují stěny objektu a snaží se zabránit rozšíření ohně do silážních jam, kde je další odpad. Hasiči mají doutnající odpad pod kontrolou a nechávají ho vyhořet.
Požáru si všimli dobrovolní hasiči z Libčevsi, kteří vyjížděli k hořícímu kontejneru do Hnojic. Na pomoc zavolali kolegy z Loun. "Lounští hasiči se už vrátili na základnu, místní zůstávají na místě," řekl operační důstojník lounských hasičů.
Požár asi někdo zapálil úmyslně
Požár provázel hustý dým, koncentrace škodlivin by však podle hasičů neměly být překročeny. Příčinu vzniku ohně a výši škod vyšetřovatelé zkoumají. Místní obyvatelé včetně starostky Libčevse Vlasty Staňkové se však přiklánějí k úmyslnému zapálení.
"Až bude nebezpečí opětovného vzplanutí zažehnáno, předá se objekt majiteli. Budeme požadovat, aby přijal mnohem ráznější opatření na zabezpečení areálu, a zabránil tak opakování požáru," doplnil operační důstojník.
Úmyslné zapálení označil za pravděpodobnou příčinou požáru skladovací haly a silážní jámy s odpadem v Libčevsi před týdnem i Jiří Čáp z odboru životního prostředí lounské radnice. "Nasvědčují tomu dvě ohniska požáru. Lze také předpokládat, že
spálení odpadků by bylo jednoduchým řešením jejich likvidace. Vypadá to tak, že odpad nelegálně dovezený z Německa poputuje zpět za hranice, což se prodraží," řekl už dříve. Tehdy podle něj shořela polovina až dvě třetiny z celkem asi 3000 tun navezeného slisovaného komunálního odpadu.
Přivézt z Německa jej nechala firma BAU 24, náklad však deklarovala jako vytříděné plasty a textil k dalšímu využití. Případ vyšetřuje Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP), firmě hrozí až desetimilionová pokuta. Dovoz odpadu do Česka za účelem likvidace je totiž zakázán.
Problémy bude mít i vlastník bývalého velkokapacitního kravína v Libčevsi, což je česká firma s nizozemským kapitálem. Bývalý kravín je zemědělský objekt, jeho zavezení odpadem je tedy v rozporu s původním účelem využití. Lounská radnice na to upozornila stavební úřad.
Odpad v areálu bývalého kravína v Libčevsi objevili severočeští celníci ve spolupráci s inspektory ČIŽP počátkem ledna. Čtyři kamiony i s nákladem odpadů po kontrole putovaly na střežené místo do Dubí. Postupně se vracejí do Německa.
Odpadky zaplavují pohraničí
Nelegálně dovážený komunální odpad, zřejmě dovážený z Německa, se stává velkým problémem pro řadu míst v pohraničí, ale i vnitrozemí. V lednu inspekce uložila dvěma českým firmám ze Šluknova a z Frýdlantu, které ve třech obcích skladovaly obrovské množství odpadu dovezeného z Německa, pokuty 300.000 a 250.000 korun a nařídila skládky odstranit. Vzápětí zjistila, že kamiony plné německého odpadu končily i na oficiální skládce u Prahy.
Na nově vznikající skládku v objektech bývalého statku v Radešíně, který je součástí obce, nyní upozornili radnici i lidé z Martiněvsi na Litoměřicku. Od počátku února tam přivezly odpad dva kamiony. Podle starosty Jaroslava Kaliny první kamion přivezl
komunální odpad, druhý balíky textilu. Je to podle něj zřejmě také německý odpad.