Pondělí 17. ledna 2022, svátek má Drahoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na Mánesův most vjely tanky

Česko

PRAHA Na Mánesově mostě stojí tank a obrněný transportér. Vojáci v uniformách Rudé armády pobíhají po mostě i před nedalekým Rudolfinem. Nad mostem se vznáší velká průsvitná koule. Spousta hlasů, silná zář reflektorů a dav zvědavců. Náměstí Jana Palacha a Mánesův most se během sobotní noci vrátily o čtyřicet let zpátky. Do Prahy právě přijíždějí ruští okupanti. Je srpen 1968.

Filmová režisérka Irena Pavlásková natáčí v Praze svůj nový film Zemský ráj to napohled s Vilmou Cibulkovou a Miroslavem Etzlerem v hlavních rolích.

Hrdinové snímku se právě potkávají s přijíždějícími okupanty. „Byla to jedna z nejdražších a nejnáročnějších scén filmu,“ řekl producent Viktor Schwarcz. Točilo se až do pěti hodin ráno.

Natáčení vyvolalo dopravní změny, ale bylo také zapotřebí snížit intenzitu osvětlení Pražského hradu. Před čtyřiceti lety byl nasvícen méně a jednodušeji než dnes. Správa Hradu vyšla filmařům vstříc.

Osvětlení nejznámější pražské památky je možné měnit a koordinovat podle potřeby. Těžkou techniku zapůjčily filmařům kluby vojenské historie z Plzeňska.

Snímek vzniká ve Schwarczově společnosti Cineart TV Prague v koprodukci s Českou televizí. Námětem scénáře Terezy Boučkové je zdánlivě všední, a přitom nevšední osud pohledné samostatné Marty a jejích dvou dospívajících dcer.

Děj filmu zahrne zlomové desetiletí nedávných českých a československých dějin. Začíná v předvečer okupace Československa v roce 1968. Končí pronásledováním kolem Charty 77, kdy rozvedený manžel, kdysi herec a později významný disident, odjíždí se svou novou ženou do emigrace. Navenek nehrdinská, apolitická exmanželka zůstává se dvěma malými dcerami. Nepřízni doby čelí tiše, ale vytrvale.

Film podle tvůrců nebude upřednostňovat politické atributy příběhu. Vypráví s humorem o obyčejném rodinném životě těch, kteří žili v době hluboké normalizační krize.

Premiéru filmu tvůrci plánují na 17. listopad příštího roku. Je to symbolické datum, protože na ten den připadá 20. výročí událostí v listopadu 1989.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...