Pátek 9. prosince 2022, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na mé popravě se domluvili Lessy s Pecinou, tvrdí sesazený Langerův muž

Česko

  6:00
PRAHA - Za mým odvoláním je spor na nejvyšších policejních místech, tvrdí nyní již bývalý vysoce postavený úředník ministerstva vnitra Roman Fidler. Ministr vnitra Martin Pecina ho ve středu na hodinu nechal vyhodit z čela Zařízení služeb a podal na něj trestní oznámení. Podle auditu totiž Fidler úřadu způsobil škody za desítky milionů. Jenže úředník přišel s překvapivým vysvětlením: musel skončit kvůli propuštění policejního prezidenta Petra Lessyho ze služebního poměru.

Petr Lessy a Martin Pecina foto: MAFRA - Dan Materna

Fidler v rozhovoru se serverem Lidovky.cz označil svůj konec za komplot a pomstu Lessyho a ministra Peciny. "Já jsem ten, kdo propustil pana Lessyho ze služebního poměru. Vedl jsem personální za pana ministra Kubiceho. Již v pondělí jsem zaslechl, že se domlouvali na mé popravě," tvrdí bez důkazů, co zaslechl na chodbách úřadu.

Kubice předloni propustil Lessyho z funkce policejního prezidenta, navíc ho zbavil policejního poměru a jmenoval Martina Červíčka. Lessy totiž čelil obvinění z pomluvy a zneužití pravomoci úředního činitele. Do médií tehdy nechal uniknout negativní informace o náměstkovi krajského policejního ředitelství ve Zlíně Jaroslavu Vaňkovi. Obvodní soud nicméně Lessyho zprostil viny a městský soud pak řízení zastavil úplně. Loni v prosinci pak Pecina zrušil Kubiceho rozhodnutí, čímž Lessyho vrátil do funkce. 

Roman Fidler

A právě od té chvíle prý Fidler cítil tlaky na svoje odvolání. "Lessyho znám. On sice říká, že se nebude mstít, ale já vím své," tvrdí odvolaný úředník, který v kauze dvou policejních prezidentů má svědčit na žádost Červíčka.

Lessy ale jeho slova považuje za lež a dezinterpretaci. "Zásadně to odmítám. Mě nepropustil pan Fidler, ale ministr Kubice. Pana Fidlera jsem neviděl více než rok, takže nevím, co mi vkládá do úst. Jen se snaží odvést pozornost, k jeho odvolání ani nejsem kompetentní, dozvěděl jsem se o něm z veřejných zdrojů," reagoval policejní prezident na dotaz serveru Lidovky.cz. Trestním oznámením úřadu na Fidlera se podle něj již policie zabývá. "Týká se ale jeho činnosti na konci roku 2013, kdy jsem ani nebyl policejním prezidentem," upozorňuje Lessy.

Jak informoval server Lidovky.cz, Fidler podle ministerstva vnitra musel skončit, když za zády Peciny zrušil smlouvu na pronájem lázeňských komplexů společnosti Temparano. Státu tak podle tvrzení ministra způsobil "značnou škodu". Jenže podle svého tvrzení naopak zachránil vnitru stovky milionů.

"Kdybych to neudělal, hrozila tam sankce až 700 milionů. Temparano nám poslalo předžalobní výzvu. Kvůli tomu, jak byla postavena nájemní smlouva, měli prostě navrch. V případě žaloby by uspěli, protože když kontrakt podepisovali, bohužel je nikdo neupozornil na spor o areál ve Varech táhnoucí se od roku 1995," brání se Fidler.

Zařízení služeb pro ministerstvo vnitra Temparanu v roce 2011 pronajalo až do roku 2028 komplexy v Karlových Varech, Mariánských Lázních, Františkových Lázních a Luhačovicích. O pozemky ve Varech se ale soudí s městem. (ČTĚTE VÍCE)

Lázně si od vnitra pronajala firma Temparano

"Nebyl to jejich první útok. Nejdřív chtěli snížit nájem o 50 procent, což jsem odmítl. Tak využili soud, bohužel z právního hlediska mají navrch," opakuje Fidler. Muž spojovaný s exministrem vnitra Ivanem Langerem (ODS), za jehož éry se lázně poprvé a nevýhodně pronajaly Temparanu, zároveň odmítá, že by šel společnosti na ruku. "U jednání sedělo mnoho kolegů, kteří mohou potvrdit, že jsme bojovali o každou korunu," ujišťuje.

Servisní organizace vnitra lázeňské komplexy Temparanu pronajal dvakrát. Nejdříve o tom rozhodl Langer, jenže se ukázalo, že smlouva je pro stát velmi nevýhodná. Zrušil ji až ministr vnitra Radek John. Podruhé areály stejné firmě do roku 2028 úřad pronajal za Kubiceho, údajně za lepších podmínek. Nyní ale hrozí, že za předčasné ukončení smlouvy stát zaplatí až 90 milionů korun.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!