Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Migrační návrh je přijat s rozpaky. Povinné kvóty jsou pro strany problematické, SPD navrhuje úprk z EU

Česko

  16:52aktualizováno  18:04
Praha - Piráti vnímají migrační návrh Evropské komise jako krok správným směrem. Je podle nich pozitivní zprávou, že si státy můžou vybrat, jak pomůžou. Na dotaz ČTK to uvedl místopředseda sněmovního evropského výboru František Kopřiva. Piráti ale budou trvat na úplném vyškrtnutí povinných kvót z návrhu. KDU-ČSL má výhrady, hnutí SPD vidí jedinou možnost - vystoupit z Evropské unie. Podle předsedy STAN Víta Rakušana je návrh nedostatečný. Šéf ODS Petr Fiala ČTK napsal, že komise se snažila najít kompromis za odmítnutý systém kvót, nadále však navrhuje povinné přerozdělování v mimořádných případech, což jeho strana odmítá.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Reuters

Do nového systému by se podle Evropské komise měly solidárně zapojit všechny státy EU. Balíček má urychlit a zefektivnit návraty migrantů do místa jejich původu. Zároveň počítá s tím, že unijní země budou za běžných okolností moci běžence buď přebírat, nebo na vlastní náklady zařídit návrat neúspěšných žadatelů o azyl. V krizových situacích má výjimečně dojít i k tomu, že Brusel členským zemím přijetí části uprchlíků přijetí části uprchlíků či navrácení některých migrantů do země jejich původu nařídí.

„Je jednoznačně pozitivní zprávou, že si státy můžou vybrat, jak pomůžou, a mohou například využít své diplomatické vztahy s třetími zeměmi při návratech neúspěšných žadatelů o azyl. Stejně tak podporujeme pozitivní (finanční) motivaci členských států při relokacích,“ uvedl Kopřiva.

„Co se týče povinných kvót, nadále budeme trvat na jejich úplném vyškrtnutí z návrhu. Je ovšem potřeba, aby se Evropa připravila na další případný nárůst počtu žadatelů o azyl, především vybudováním funkční infrastruktury ve státech na vnější hranici. Právě v tomto ohledu by se Česká republika měla dobrovolně intenzivněji zapojit,“ dodal.

„EU potřebuje více opatření, které příliv uprchlíků zastaví v samém zárodku. Je třeba dát jasně najevo, že ekonomickou migraci EU odmítá. To bohužel návrh nedělá, když například mezi důvody pro migraci uvádí zájem o ‚lepší život‘. Vítáme snahu o přísnější přístup k pašerákům lidí a lepší ochranu vnější hranice EU. Je však nutné konečně najít fungující mechanismy, aby tyto plány fungovaly i v praxi,“ sdělil ČTK Fiala.

Pokud státy přijmou běžence z přetížených zemí či lidi zachráněné na moři, dostanou na každého člověka příspěvek 10 000 eur (270 000 korun). Podle lidovců při odmítnutí hrozí soudní řízení a vysoké pokuty, uvedli na svém webu. Migrační systém by podle lidoveckého europoslance Tomáše Zdechovského měl stát na rychlém prověření migrantů, zda mají nárok na azyl a nepředstavují bezpečnostní riziko.

„Obratem pak vracejme do zemí původu ty, kdo na azyl právo nemají, a to už z prvního státu, kde o azyl zažádali,“ uvedl. Později na twitteru ale zmínil, že v návrhu je snaha o reflexi pozice zemí visegrádské čtyřky (ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko). „Zohledňuje komplexně problematiku migrace, nejen azylovou proceduru, ale řeší se ochrana hranic, klade se důraz na návratovou politiku, kde EU selhávala,“ konstatoval.

„Odpovědí může být pouze dlouhodobý návrh SPD - referendum o vystoupení z EU a následné vystoupení z EU. Čím dříve z EU vystoupíme, tím lépe. Pokud z EU nevystoupíme, EU zničí naši vlast imigranty a islamizací,“ reagoval na dotaz ČTK předseda SPD Tomio Okamura.

Podle Rakušana by měl návrh předjímat policejní spolupráci, nabízet pomoc státům v rychlém azylovém řízení (například úředníky, materiální pomoc, absorpční kapacity) a rovněž koordinaci tajných služeb. „Rozumný mi nicméně přijde jasný podíl členských států na návratové politice: mělo by být v zájmu ČR účinně spolupracovat. Tady by však měla komise splnit svůj díl odpovědnosti sjednáním řady nových readmisních smluv. Trvale permanentní kvóty bych odmítl, z mého pohledu nevedou k řešení a zbytečně paralyzují Evropskou komisi,“ napsal ČTK.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Advantage Consulting, s.r.o.
SOUSTRUŽNÍK DO VÝROBY (I ABSOLVENTI)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 25 000 - 43 000 Kč

Mohlo by vás zajímat