12. července 2013 13:16, aktualizováno  17:42 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Na miliony z tašky se mě už neptejte, žádá důrazně Fischer

Bývalý ministr financí Jan Fischer s expremiérem Jiřím Rusnokem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý ministr financí Jan Fischer s expremiérem Jiřím Rusnokem | foto: ČTK

Nový ministr financí Jan Fischer už nehodlá mluvit o okolnostech, díky kterým se mu takřka přes noc podařilo splatit pětimilionový dluh z neúspěšné prezidentské kampaně. Podle něj je již celá záležitost uzavřena a nechce se k ní vracet.

Fischer přitom půl roku o splacení dluhu jen mluvil a mnohokrát posouval termín, do kdy bude dlužná částka uhrazena. Poté, co bylo zřejmé, že se stane ministrem financí, se jakoby zázrakem sponzoři našli.

ČTĚTE VÍCE:

Jan Fischer však doposud nevyvrátil podezření, že se nebude díky nové funkci revanšovat svým donátorům, obzvláště když jeden z nich - Ladislav Dráb - má zájem obchodovat se státem. Mimořádně podivné také je, že Dráb při placení Fischerova dluhu přinesl miliony do banky v hotovosti. Nelze tak spolehlivě potvrdit komu peníze skutečně patřily.

Server Lidovky.cz zaslal Janu Fischerovi seznam deseti otázek, na které by měl odpovědět, pokud chce vyvrátit podezření, že mu donátoři zaplatili dluh proto, aby pro sebe získali nějakou výhodu. Ale hlavně: jeho sponzor Ladislav Dráb dosud nevysvětlil, proč 4,24 milionu korun vložil na Fischerův transparentní účet v hotovosti. Jinými slovy: proč místo dosledovatelného bezhotovostního převodu přinesl peníze v tašce. Jenže ani Fischer, ani Dráb odpovídat nehodlá. Prostřednictvím svého mluvčího Fischer jen poslal mail, ve kterém tvrdí, že vše už bylo řečeno.

Co vzkazuje Jan Fischer

Doplacením závazků plynoucích z prezidentských voleb považuje ministr financí celou záležitost za uzavřenou. Ministr financí jasně, konkrétně a odpovědně deklaruje, že není žádnému ze sponzorů nějak zavázán. Ministr financí opět opakuje, že ve výkonu své funkce nebude nijak sponzory své prezidentské kampaně upřednostňovat nebo zvýhodňovat. Díky transparentnímu účtu prezidentských voleb mají možnost všichni občané jeho slova vždy ověřit. Rád bych vás požádal, abyste prosím respektoval to, že se ministr financí už nebude k této otázce vyjadřovat, aby se mohl plně věnovat řízení Ministerstva financí. Zároveň zveřejnil tiskovou zprávu na svém webu.
Ondřej Šrámek
mluvčí Ministerstva financí ČR

Zde je seznam otázek, na které nechce Jan Fischer odpovídat

1.) Ptal jste se Ladislava Drába na původ peněz, které přinesl v hotovosti a vložil je na Váš účet?

2.) Zajímal jste se o to, proč peníze na účet nepřevedl bezhotovostně?

3.) Proč dar nebyl na transparentním účtu řádně označen tak, jak to předpokládá zákon, ale pouze zkratkou KCPH?

4.) Ladislav Dráb v březnu prohlásil: "Dám dohromady ještě nějaké lidi a Janu Fischerovi finančně pomůžeme." Víte, o jakých lidech mluvil? Znáte jejich jména?

5.) Jste si tedy stoprocentně jistý, že oněch 4,24 milionu korun patřilo Ladislavu Drábovi?

6.) Necháte tuto věc prověřit Finančně analytickým útvarem, který pod Vás spadá?

7.) Pokud se prokáže, že peníze mají nejasný původ, vrátíte je?

8.) Firmy Ladislava Drába chtějí dotáhnout miliardový byznys se státem (zásobník zemního plynu na Vysočině). První ze smluv byla podepsána v době Vaší úřednické vlády. Angažoval jste se v této věci osobně?

9.) O využívání tohoto zásobníku bude nejspíš rozhodovat vláda Jiřího Rusnoka. Jak v této věci budete hlasovat?

10.) V médiích jste společně s Jiřím Rusnokem prohlásili, že před oficiálním oznámením Vaší nominace na post ministra financí jste 3-4x sešli. Kdy a kde jste se setkali poprvé? A kdo první schůzku inicioval?

Na informace médií o možném propojení Fischera s bysnysem společnosti CE Group reagovala i firma. V tiskovém prohlášení, které přinášíme v celém znění, se ohradila proti informacím, které média otiskly o projektu zásobníku plynu v Rožné. Ladislav Dráb také znovu zopakoval, že Fischerovi půjčil kvůli osobním sympatiím. Nevysvětlil však, odkud se vzaly více než 4 miliony korun, které na Fischerův prezidentský účet vložil nadvakrát v hotovosti a fakticky tak zabránil dohledání původu peněz.

Reakce společnosti CE GROUP

Praha, 12. 7. 2013

Prohlášení CE GROUP k mediálním útokům poškozujícím dobré jméno společnosti CE Group se tímto prohlášením ostře ohrazuje proti nepravdivým a zkresleným informacím, které se v poslední době objevily v médiích v souvislosti s připravovaným projektem podzemního zásobníku plynu v katastrálním území Rožná.

Společnost GSCeP, a.s. ze skupiny CE GROUP uzavřela v červnu 2010 se státním podnikem DIAMO smlouvu o tom, že státní podnik zajistí průzkumné práce na tento zásobník. Nejednalo se o žádnou státní zakázku získanou ve prospěch společnosti, jak je médii opakovaně podsouváno. Naopak společnost GSCeP, a.s. vybrala podnik Diamo s.p. jako svého dodavatele odborných technických prací. Za poskytnuté práce standardně této státní firmě platí. K účasti na kontrolních dnech byla pravidelně přizvávána média - tisk i televizní zpravodajství. Zároveň důrazně odmítáme jakékoli spekulace a umělé hledání spojitostí mezi sponzorským darem, který byl poskytnut panem Drábem panu Janu Fischerovi.

Ladislav Dráb zdůrazňuje: “Mohu garantovat, že jediným důvodem pro poskytnutí mých finančních darů na prezidentskou kampaň Jana Fischera jsou mé osobní sympatie. Stejně jako stovky jiných dárců podpořili jiné prezidentské kandidáty. Nikdy jsem nevyužil a mohu slíbit, že ani nevyužiji naší mnoholeté známosti s panem Fischerem, abych získal jakékoli výhody. Je mi velmi líto, že se díky mediální hysterii a spekulacím dostal pan Fischer pod takový tlak. Pro mě byl a vždy bude hluboce respektovaný člověk. Mohu potvrdit, že jako investor projektu jsme o probíhajících průzkumných pracích informovali i ministra průmyslu a obchodu pana Kubu i jeho předchůdce pana ministra Kocourka."

aniMiloslav Janík, rakRadek Kedroň