Úterý 28. ledna 2020svátek má Otýlie 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Na ministerstvo vnitra přichází odborník na rekordní prémie

Ministr vnitra Pecina. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr vnitra Pecina. | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PRAHA S osobou Martina Peciny přichází do kabinetu Jiřího Rusnoka skutečný odborník - odborník na rozdávání mimořádných odměn.

Už jednou Martin Pecina zastával post ministra vnitra, už jednou to bylo v udržovacím úřednickém kabinetu. A už jednou se ukázalo, že sliby o šetrnějším zacházení se státními penězi zůstaly pouze na papíře.

ČTĚTE TAKÉ:

Do konce vlády Jana Fischera tenkrát zbývalo pár dní a Pecina coby tehdejší vládce ministerstva vnitra se s podřízenými loučil ve velkém stylu: rozdal jim jedny z nejvyšších jednorázových odměn ve státní správě toho roku.

Svému prvnímu náměstkovi Jiřímu Komorousovi připsal k řádnému platu rekordní prémii čtvrt milionu korun. Vysoké odměny rozdával Pecina i o půl roku dřív. Den před koncem roku 2009 se podepsal pod stotisícovou odměnu policejnímu prezidentovi Oldřichu Martinů.

Statistiky kriminality sice ještě nebyly k dispozici, ale Pecina byl s prací policie zjevně spokojen. Tu poslední odměnu si Martinů zasloužil za „realizaci přechodu na čtrnáct krajských ředitelství policie“. Ve stejném roce si Martinů vysloužil dalších šest mimořádných odměn. V úhrnu za 830 tisíc korun. K tomu je nutné ještě připočítat jeho řádný roční plat ve výši 980 tisíc korun.

Platy a odměny na ministerstvu vnitra za rok 2009
JménoPlatOdměny
Zdeněk Zajíček886 000 Kč310 000 Kč
Lenka Ptáčková Melicharová828 690 Kč600 000 Kč
Jiří Jirka445 020 Kč150 000 Kč
Jaroslav Chýlek672 490 Kč250 000 Kč
Jaroslav Salivar1 080 890 Kč580 000 Kč
Richard Nouza662 180 Kč270 000 Kč
Kateřina Feistová390 300 Kč300 000 Kč
Oldřich Martinů980 060 Kč830 000 Kč
Miroslav Štěpán971 340 Kč700 000 Kč
Zdeněk Pelc863 250 Kč410 000 Kč

„Konstatuji, že jsem svým podřízeným dával menší prémie než ministr přede mnou i po mně,“ řekl naposledy ke svému systému odměňování Pecina, jenž za své éry čelil například podezření, že si od Martinů nechává referovat o politicky citlivých kauzách.

Podle soupisu, které ministerstvo už dříve poskytlo, nejvyšší jednorázové bonusy udělené Pecinovým nástupcem Radkem Johnem však nepřesáhly 190 tisíc (byť celkové prémie vrcholových úředníků se v Johnově éře i éře Ivana Langera skutečně počítaly ve sta tisících).

"Obrátím se na úředníky, kteří byli vyhozeni"

Výčet rekordních odměn na ministerstvu vnitra v Pecinově době je navíc delší. Těsně před Pecinovým odchodem dal svým podřízeným statisícové odměny i jeho vlivný náměstek Richard Nouza. Konkrétně: jednomu úředníkovi k platu poslal prémii 380 tisíc korun, dalšímu 240 tisíc a třetímu 200 tisíc korun. Když to novináři zpětně zjistili, Pecina tvrdil, že o těchto sumách nevěděl. "Ať to udělal, kdo chtěl, je to neomluvitelné," reagoval na benefity u svého náměstka.

Teprve až s nástupem dosluhujícího ministra Jana Kubiceho stanovil resort maximální strop, nad nějž nemohou mimořádné odměny vystoupat. Nyní nemohou být roční prémie vyšší než 300 tisíc korun (Více čtěte ZDE).

Jaké platy berou úředníci?

Jestli toto pravidlo Pecina zruší, zatím neuvedl. Deníku Právo pouze sdělil: „Co se týče vnitra, tak tam probíhaly permanentní personální změny. Asi bych se obrátil na úředníky, kteří tam sloužili roky a byli postupně vyhozeni panem Johnem a panem Kubicem, aby ministerstvo tři měsíce fungovalo v pořádku."

Radek Kedroň

Autor

Radek Kedroňradek.kedron@lidovky.czČlánky
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

NAPSAL SÁM ŽIVOT: Mladá maminka už potřetí bojuje s rakovinou
NAPSAL SÁM ŽIVOT: Mladá maminka už potřetí bojuje s rakovinou

Před třemi lety se Janě Ryšánkové obrátil život naruby. Byla v pátém měsíci těhotenství, když jí lékaři oznámili, že má rakovinu v pokročilém stádiu.